jamejamonline
سیاسی برنامه هسته ای کد خبر: ۱۰۸۵۷۸۲ ۳۰ مهر ۱۳۹۶  |  ۱۵:۱۰

معاون وزیر خارجه روسیه گفت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مجاز به بازرسی از تاسیسات نظامی ایران نیست و نمی‌تواند چنین مسئولیتی را عهده‌دار شود.

روسیه: آژانس نمی تواند از مراکز نظامی ایران بازرسی کند

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از اسپوتنیک، سرگئی ریابکوف، معاون وزیرخارجه روسیه تاکید کرد آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مجاز به بازرسی از اماکن نظامی ایران نیست.

وی تصریح کرد برخی موضوعات از جمله رسیدگی به بند «T» برجام که مربوط به تأسیسات نظامی ایران است، برای ما موضوعیت ندارد هر چند که در حال حاضر جزء موضوعات مورد بحث است.

ریابکوف ادامه داد: مسکو تأکید دارد که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مجاز به انجام چنین بازرسی‌هایی نیست و نمی‌تواند چنین مسئولیتی را عهده‌دار شود چرا که بند T به مسائلی خارج از محدوده صلاحیت آژانس می‌پردازد.

معاون وزیرخارجه روسیه همچنین گفت: درباره برنامه موشکی ایران، برخی همتایان ما ترجیح می‌دهند که مسائل خلاف واقع را مطرح کنند و ما نمی‌توانیم آنها را وادار به درک حقیقت کنیم.

گفتنی است یوکیا آمانو مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ماه گذشته طی اظهاراتی خواستار شفاف‌سازی کمیسیون مشترک برجام درباره بند T ضمیمه اول برجام شد که برسر راستی‌آزمایی آن میان روسیه با آژانس و کشورهای غربی اختلاف نظر وجود دارد.

در بند T برجام فعالیت‌هایی مانند شبیه‌سازی کامپیوتری یا برخی تجهیزات با کاربری دوگانه که می‌توانند در طراحی و توسعه یک وسیله انفجاری هسته‌ای نقش داشته باشند ممنوع اعلام شده‌اند و آژانس می‌گوید ابزارهای آن برای راستی‌آزمایی آنها محدود است.

مخالفان برجام عدم شفافیت این بند را دستاویزی برای درخواست بازدید از سایت‌های غیرهسته‌ای ایران قرار داده‌اند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
سرویس سیاسی - یادداشت بیشتر
سرویس سیاسی - گفتگو بیشتر
سرویس سیاسی - پیشنهاد سردبیر بیشتر
سرویس سیاسی - پیشخوان بیشتر