لوگوی جام جم سیما
 • 1 0
 • 0

با فرانک زحلی، کارگردان و نویسنده مجموعه انیمیشن «کوشا»

جذابیت‌های پنهان انیمیشن برای معرفی حیات‌وحش ایران

چهارشنبه 22 مرداد 1393 ساعت 07:00
مجموعه انیمیشن «کوشا» به نویسندگی و کارگردانی فرانک زحلی از شبکه پویا پخش می‌شود. داستان‌هایی که کوشا، پدربزرگش و دو پرنده با نام‌های سبزه و قرمزه خلق کرده خردسالان را با تازه‌های علمی آشنا می‌کنند.

سری دوم این مجموعه به حیوانات بومی ایران اختصاص دارد. کوشا و دو دوست پرنده‌اش روزهای خوبی را می‌گذرانند. آنها با تحقیق و همفکری، دانش خود را در حوزه طبیعت و حیوانات افزایش می‌دهند و آموخته‌های خود را به خردسالانی که شبکه پویا را تماشا کرده منتقل می‌کنند، ضمن این که کوشا و دوستانش یک دوست دیگر به نام «باش‌ تا باشم» دارند که یک دستگاه دیجیتالی با فناوری بالاست و می‌تواند مثل اینترنت اطلاعات خوبی را در اختیار دوستانش قرار دهد.

فرانک زحلی تحصیلاتش در رشته نقاشی را تا اخذ مدرک کارشناسی ادامه داده و چند سالی است که به ساخت انیمیشن روی آورده و با شبکه پویا همکاری مستمری دارد. او با ساخت انیمیشن‌هایی مانند داستان تاریخ، قصه‌های ریزه میزه، ماجراهای نیکی و نیکان، خرمگس، ماجراهای قورقوری و وزوزو و نقاش و سیمرغ وارد دنیای انیمیشن شد.

سری اول انیمیشن کوشا به کارگردانی فرانک زحلی سال پیش پخش شد که با توجه به استقبال خوبی که از آن شد، سری دوم آن نیز ساخته شد و در حال پخش است. به مناسبت پخش این مجموعه با زحلی به گفت‌وگو نشستیم.

کمی درباره روند اولیه ساخت مجموعه کوشا توضیح دهید.

ماجراهای کوشا مجموعه‌ای 52 قسمتی است که به سفارش مرکز صبا ساخته شده و اکنون در حال ساخت سری چهارم آن هستیم. تولید این مجموعه از پاییز 92 آغاز شده است. سری اول با تکنیک انیمیشن دوبعدی تولید شد، ولی تکنیک ما در ساخت سری‌های بعدی سه‌بعدی است.

شخصیت‌های اصلی این انیمیشن یک پسربچه دوست‌داشتنی به نام کوشاست که با پدربزرگ و دو پرنده که در حقیقت دو طوطی سبز و قرمز هستند، ماجراهای داستان را شکل می‌دهند. پدربزرگ کوشا در این داستان محور اصلی و هدایت‌کننده داستان است و کوشا نیز در نقش یک محقق ظاهر می‌شود.

در سری قبل ارائه اطلاعات درباره موضوعات داستان را یک چمدان به​عهده داشت، ولی در این سری جدید از یک رایانه به نام «باش تا باشم» استفاده کرده‌ایم و با این شخصیت جدید اطلاعات کامل را به کوشا و دو طوطی او می‌دهیم. این موجود با کوشا و دوستانش همراه می‌شود و کودکان را به دنیای حیوانات موجود در طبیعت ایران می‌برد.

یعنی حیوانات بومی ایران سوژه این سری از برنامه کوشاست؟

در این سری ویژگی‌های حیوانات ایرانی را به مخاطب معرفی می‌کنیم. برخی از حیوانات مختص ایران هستند و در جاهای دیگر وجود ندارد، مثل سمندر لرستان، شیر ایرانی یا یوز ایرانی یا حتی در یکی دو قسمت سراغ برخی حیوانات که منقرض شده‌اند مثل گورخر ایرانی هم رفتیم که یکی دو نمونه از این حیوانات در برخی نقاط دنیا نگهداری می‌شوند.

با تحقیق درباره حیوانات بومی ایران و دانش کودکان دنیا درباره حیوانات به این نتیجه رسیدیم که اطلاعات کودکان خارجی درباره حیوانات بومی ایران از کودکان خود ما بیشتر است زیرا برنامه‌هایی را که درباره این حیوانات ساخته شده، زیاد دیده‌اند.

در این کشورها برنامه‌های زیادی برای حفظ حیات این حیوانات تولید و پخش می‌شود. به عنوان نمونه کشور فرانسه تلاش زیادی برای حفظ سمندر لرستان انجام می‌دهد، بنابراین ما نیز عزم خودمان را جزم کردیم تا حیوانات ایرانی را در قالب مجموعه انیمیشنی به کودکان بشناسانیم تا هم رابطه عاطفی و حس بچه‌ها را نسبت به این حیوانات و موجوداتی که در جهان هستی وجود دارند بیشتر کرده و هم این موجودات و راه‌های حفظ آنها را به مخاطبان معرفی کنیم.

ما در سری دوم مجموعه کوشا به این نکته اشاره می‌کنیم که برخی اوقات محبت و وظایف خودمان را نسبت به حیوانات فراموش می‌کنیم و حتی برخی حیوانات را آزار می‌دهند و برخی اوقات حیوان‌آزاری را به بچه‌ها هم منتقل می‌کنند یا گاهی ترس‌های بیجا از حیوانات که به بچه‌ها منتقل می‌شود در حفظ و نگهداری حیوانات تاثیر منفی می‌گذارد. ما در مجموعه کوشا حس ارتباط بچه‌ها با طبیعت را زنده می‌کنیم.

برای ایجاد این ارتباط از چه روش‌هایی استفاده می‌کنید؟

در هر قسمت یک حیوان به عنوان شخصیت جدید به داستان وارد می‌شود و کوشا و طوطی‌ها و پدربزرگ با آن ارتباط برقرار می‌کنند که در این ارتباطات حیوان و خصوصیات آن معرفی می‌شود. ما سعی کردیم درباره حیوانات منقرض شده هم اطلاعاتی به مخاطبان بدهیم. هر حیوانی که در طبیعت وجود دارد یک چرخه زندگی دارد و در جهان هستی جایگاهی دارد.

ما می‌خواهیم جایگاه آنها در جهان هستی را به بچه‌ها گوشزد کنیم و بگوییم که وجود هر حیوانی در طبیعت بی‌دلیل نیست؛ به عنوان نمونه ما در یک برنامه به سوسک‌ها که در فاضلاب‌ها زندگی می‌کنند، می‌پردازیم که باعث تصفیه فاضلاب می‌شوند و اگر نباشند خیلی از فعل و انفعالات لازم در فاضلاب‌ها انجام نمی‌شود؛ پس کار بسیار اشتباه بزرگ‌ترها ترس بی‌دلیل از سوسک‌هاست که با این ترس باعث می‌شویم کودکان خیلی چیزها را متوجه نشوند و علت اصلی به وجود آمدن حیوانات را ندانند.

چرا برای همراهی کوشا، طوطی انتخاب کردید؟

طوطی‌ها به زندگی انسان‌ها وارد شده و حضوری همیشگی داشته و دارند. این پرندگان حیوانات محبوب خانگی به شمار می‌روند که هم بامزه بوده و در بسیاری از موارد سخنگو هم هستند، پس مخاطب با آنها ارتباط بیشتری برقرار می‌کند.

این چهار شخصیت در همه قسمت‌ها هستند؟

کوشا و دو پرنده‌اش و پدربزرگ کوشا تقریبا در تمام قسمت‌های مجموعه حضور دارند ولی در یکی دو قسمت به خاطر حضور برخی شخصیت‌ها، پدربزرگ نیست.

یکی از مهم‌ترین عوامل موفقیت یک مجموعه انیمیشنی، داستان‌های آن است. داستانی که مخاطب کودک را به سمت خود جذب می‌کند. داستان‌های کوشا بر چه اساسی نوشته شده است؟

کار ما براساس یک تحقیق دانشگاهی درباره حیوانات که از سوی خانم زهرا حیدری انجام شده بود، تولید شد. مبنای اصلی این تحقیق معرفی حیوانات بود. موسسه فرهنگی - هنری حور که تهیه‌کنندگی مجموعه کوشا را برعهده دارد این تحقیق را خرید و بعد فیلمنامه‌نویسان موسسه براساس این تحقیق فیلمنامه‌ها را تهیه کردند.

این مجموعه در 52 قسمت تولید شده است؛ یعنی در این مجموعه 52 حیوان را معرفی می‌کنید. این حیوانات بر چه اساسی انتخاب شده‌اند؟

بحث اصلی برای انتخاب این حیوانات این بود که آنها متعلق به جغرافیای ایران باشند. گزینه دیگر برای انتخاب حیوانات این بود که حیوانات ایرانی منقرض شده را هم انتخاب کنیم تا مردم آنها را بیشتر بشناسند که البته این حیوانات خیلی زیاد نیستند و فقط چند قسمت به آنها اختصاص یافت.

بار طنز داستان بر دوش طوطی‌های کوشا یعنی سبزه و قرمزه است. چه اصراری برای وارد کردن طنز به داستان داشتید و آیا یک مجموعه علمی - آموزشی نیاز به طنز دارد؟

مخاطب اصلی ما کودکان هستند و روش آموزش آنها بازی و تفریح است. برای این که کودکان مخاطب برنامه ما بشوند و کوشا را ببینند مجبور به استفاده از طنز و شوخی شدیم. این برنامه برای اوقات فراغت بچه‌هاست. انیمیشن کوشا برای درس و مدرسه نیست که ساختار جدی داشته باشد. ما باید در برنامه چیزی می‌گنجاندیم تا بچه‌ها را جلب کند، پس طنز را به مجموعه کوشا تزریق کردیم تا کودکان حس مفرح بودن را پیدا کنند و برنامه را ببینند و ما در کنار شوخی‌ها به کودکان آموزش هم بدهیم. کودکان مانند بزرگسالان نیستند که وقت بگذارند و حوصله داشته باشند تا یک برنامه جدی آموزشی را تماشا کنند.

فکر می‌کنید این روش آموزشی موثر است؟

طبق نظرسنجی‌های صداوسیما، ساختار این برنامه موثر بوده و کودکان با آن ارتباط برقرار کرده‌اند. این یک روش خوب و تثبیت شده برای آموزش به کودکان است. انیمیشن در زمانی کوتاه، ابزاری قوی برای جذب کودکان دارد که اساس آموزش آنها سرگرمی، بازی و تخیل است و همچنین بزرگسالان با زنده کردن کودک درونشان می‌توانند این برنامه را تماشا کنند ما نیز می‌توانیم به یادشان بیاوریم که همیشه چیزهایی برای آموختن و دانستن هست. این انیمیشن‌ها فرصتی را فراهم می‌کند تا کودک و بزرگسال در کنار هم یک برنامه را تماشا کنند و از آن لذت ببرند.

مجید احمدی / گروه رادیو و تلویزیون

به اشتراک گذاری
کد خبر : 1603871508786410649
لینک کوتاه :

ارسال نظر

 • مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:
 • 1- نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
 • 2- نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
 • 3- نظرات پس از ویرایش ارسال می‌شود.
تصویر امنیتی :
 • وقتی مادر عمو پورنگ سورپرایز شد

  داریوش فرضیایی با انتشار پستی در صفحه اینستاگرامش از بهبود حال مادرش خبر داد.

  • پنج شنبه 27 مهر 1396 09:47
 • این برنامه هر روز از ساعت 12 تا 13 و 30 دقیقه روی آنتن می‌رود

  بازگشت « سیمای خانواده» با حرف‌های تازه

  بعد از دو دهه، تماشای برنامه «سیمای خانواده» برای بسیاری از مخاطبان تلویزیون به یک عادت هر روزه بدل شده است و چالش بزرگ این برنامه دقیقا در همین جاست؛ از سویی هر برنامه‌ای نیاز به نو شدن دارد و سیمای خانواده هم راهی جز پرهیز از ملال و تکرار ندارد، از سوی دیگر هر تغییری در چنین برنامه‌ای می‌تواند برای مخاطبان خرق عادت محسوب شود و ناخوشایند باشد.

  • پنج شنبه 27 مهر 1396 05:00
 • مادربزرگ‌ها از فردا شب به شبکه یک می‌آیند

  روایت چادر گلدار و ماشین قرمز

  همه مادربزرگ‌ها چادر گلدار به سر ندارند و با چای و باقلوا از فرزندان و نوه‌هایشان پذیرایی نمی‌کنند. بعضی از آنها هم دوست دارند از جوان‌ها عقب نمانند.

  • پنج شنبه 27 مهر 1396 04:40
 • پلیس ایرانی، پلیس خارجی

  یکی از ژانرهای پرطرفدار در دنیا، ژانر پلیسی است که مخاطبان خاص خود را دارد. نگاهی کوتاه به سریال‌های پلیسی ایرانی بیانگر این نکته است که در گذشته، تصویرگر پلیس‌های قدرتمند و باهوش بودند که انگار تمام زندگی‌‌شان در کلانتری و ماموریت می‌گذشت، ولی در چندسال اخیر پلیس در سریال‌هایی که از تلویزیون پخش می‌شود، به واقعیت‌های جامعه نزدیک‌‌تر شده‌ و در جمع خانواده و فامیل و با مشکلات یک انسان واقعی به تصویر کشیده شده است.

  • پنج شنبه 27 مهر 1396 04:20
 • آنتن رادیو اربعین از شنبه روشن می شود

  رادیو اربعین از شنبه 29 مهر و آغاز ماه صفر قابل دریافت خواهد شد.

  • چهارشنبه 26 مهر 1396 19:21
 • معاون امور استان های رسانه ملی:

  نقد دلسوزانه از اولویت های شبکه های استانی است

  معاون امور استان های رسانه ملی با اشاره به وجود پنج هزار نقطه بدون پوشش رسانه ای در کشور، ابراز امیدواری کرد با همکاری و همراهی دولت و مجلس شورای اسلامی در آستانه چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی، جشن تکمیل سیگنال رسانی دیجیتال در همه مناطق کشور را برگزار کنیم.

  • چهارشنبه 26 مهر 1396 19:05
 • رئیس رسانه ملی در دیدار با میشل عون:

  با مقاومت و ایستادگی آرامش را به منطقه باز می گردانیم

  رئیس سازمان صدا و سیما در دیدار با رئیس جمهور لبنان به همدلی و هماهنگی تهران و بیروت در تقویت محور مقاومت اشاره کرد و افزود: با مقاومت و ایستادگی در کنار یکدیگر آرامش را به منطقه باز می گردانیم و ریشه تروریسم تکفیری را خواهیم خشکاند.

  • چهارشنبه 26 مهر 1396 18:56
 • بررسی وضعیت پدافند غیرعامل کشور در «تهران بیست»

  سردار غلامرضا جلالی، رییس سازمان پدافند غیر عامل کشور، چهارشنبه 26 مهرماه، مهمان ویژه برنامه «تهران بیست» خواهد شد.

  • چهارشنبه 26 مهر 1396 18:21
 • بازیگر معروف زن به هوش آمد

  ملکه رنجبر بازیگر پیشکسوت تلویزیون بعد از 72 ساعت از بیهوشی خارج شد.

  • چهارشنبه 26 مهر 1396 18:11
 • دو ستاره سینما در پارک ساعی

  ستاره های سینما مهمان برنامه «پارک ساعی» رادیو ایران می شوند.

  • چهارشنبه 26 مهر 1396 13:04
 • روحانی دوستدار محیط زیست در «در امتداد فلق»

  مجموعه در امتداد فلق امروز به منطقه چهار باغ استان البرز رفته و فعالیت های حجت الاسلام توکلی را به تصویر می کشد.

  • چهارشنبه 26 مهر 1396 13:04
 • تصویربرداری سریال «پاهای بی قرار» به ورامین رسید

  سریال «پاهای بی قرار» به کارگردانی منوچهر هادی و تهیه کنندگی ایرج محمدی وارد سومین ماه تولید شد.

  • چهارشنبه 26 مهر 1396 12:33
 • فهرست همه مطالب
 • بازیگر معروف زن به هوش آمد

  ملکه رنجبر بازیگر پیشکسوت تلویزیون بعد از 72 ساعت از بیهوشی خارج شد.

  • چهارشنبه 26 مهر 1396 18:11
 • شباهت عجیب مجری تلویزیون به «راکی» + عکس

  بهمن هاشمی، مجری و دوبلور سینما و تلویزیون با انتشار پستی عکسی از شباهت دوران جوانی خود با راکی را به نمایش گذاشت.

  • جمعه 21 مهر 1396 22:01
 • اینستاگردی

  سام درخشانی پدر شد + عکس

  سام درخشانی بازیگر سینما و تلویزیون با انتشار عکسی ادر اینستاگرامش خبر از پدر شدنش داد.

  • سه شنبه 25 مهر 1396 12:39
 • اینستاگردی

  دومین خواستگاری از پرستو صالحی این بار در لایو اینستاگرام/ باز هم شوخی بود! + عکس

  چندی پیش محمد نادری بازیگر تلویزیون و تئاتر در لایو اینستاگرام پرستو صالحی دیگر بازیگر کشورمان در حالی که این هنرمند مشغول پاسخگویی به سوالات هوادارانش در مورد ازدواجش بود، از او خواستگاری کرد به طوری که سوژه ی کاربران شبکه های اجتماعی شد.

  • شنبه 22 مهر 1396 12:43
 • اینستاگردی

  گریم وحشتناک آقای بازیگر + عکس

  مسعود پاکدل عکاس و بازیگر در اینستاگرامش به مناسبت تولد عبدالله اسکندری گریمور برجسته سینما و تلویزیون عکسی از گریم عجیب و ترسناک خود منتشر کرد.

  • چهارشنبه 26 مهر 1396 11:03
 • اینستاگردی

  این عکس باران کوثری گریم است؟!

  باران کوثری بازیگر سینما این روزها عکسی را در اینستاگرامش منتشر کرد که گفته می شود مربوط به حادثه تصادف شدیدش دوسال قبل در روز تولدش است.

  • چهارشنبه 26 مهر 1396 11:37
 • اینستاگردی

  توضیح ضرغامی در مورد آقای دوربینی+عکس

  بازتاب ویدئوی برخورد حجت الاسلام محسن قرائتی مدرس، مجری و کارشناس برنامه « درس هایی ازقرآن» در تلویزیون با حسین نمازی مشهور به «آقای دوربینی» به حدی بود که رئیس سابق صدا و سیما به آن واکنش نشان داد.

  • سه شنبه 25 مهر 1396 14:37
 • در گفت‌وگوی 46 هنرمند با جام‌جم بررسی شد؛

  ماندگارترین سریال های محرمی

  مناسبت‌های ملی و مذهبی همیشه به عنوان یک باکس ویژه برای تلویزیون مطرح بوده و در این برهه‌های زمانی مردم هم توقع بیشتری از رسانه ملی دارند تا آثار شایسته‌ای را پخش و روانه آنتن کند. ماه‌های محرم و صفر فرصتی است تا سریال‌ سازان، پیام‌‌های عاشورایی را در شکل و شمایل آثار نمایشی جذاب در اختیار مخاطبان بگذارند. برخی از این آثار با به تصویر کشیدن واقعه عاشورا و حتی گریزی به آن دوران توانستند مخاطبان بسیاری داشته باشند و در برخی نیز پیام‌های عاشورایی از زبان شخصیت‌های قصه بیان شده است.

  • سه شنبه 25 مهر 1396 02:00
 • واکنش هنرمندان به اظهارات ترامپ درباره خلیج فارس ادامه دارد...

  علی اوجی : ایشون پارکشون رو عوض کنن همه چی درست می شه / آرزوی احسان کرمی برای بچه های آمریکایی / + تصاویر

  اظهارات شب گذشته ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، علاوه بر واکنش‌های چهره‌های سیاسی و بین المللی با واکنش هنرمندان کشور نیز روبرو شد.

  • شنبه 22 مهر 1396 11:13
 • حمید گودرزی خواننده تیتراژ «من و شما» شد

  حمید گودرزی بازیگر تلویزیون و سینما خواننده تیتراژ برنامه «من و شما» شد.

  • جمعه 21 مهر 1396 11:45
 • دی‌ ماه پایان فیلمبرداری سریال محکومین +عکس

  تهیه کننده سریال محکومین گفت: تا اواسط دی ماه تصویربرداری این مجموعه تلویزیونی به پایان می رسد.

  • یکشنبه 23 مهر 1396 11:38
 • پایش طرح رجیستری تلفن همراه در شبکه یک

  طرح رجیستری تلفن های همراه در برنامه پایش بررسی می شود.

  • یکشنبه 23 مهر 1396 11:00
 • لیست همه پربازدیدها

پخش زنده برنامه های تلویزیون

پخش زنده برنامه های رادیو