• 25 1
  • 0

شخصیت ناسالم را از سالم بشناسید

چهارشنبه 20 آذر 1398 ساعت 13:31
زمانی که فردی دچار اختلال شخصیت می‌شود، یعنی رفتارهایی از خودش بروز می‌دهد که از انتظارات جامعه فاصله دارد و با نوسان همراه است و بدون تفکر قبلی است. باعث می‌شود فرد بیمار در عملکرد اجتماعی، فردی و شغلی خود با مشکل روبه‌رو شود.

بیشتر انسان‌ها ممکن است گاهی در زندگی خود کج رفتاری‌هایی داشته باشند یا خلاف هنجار جامعه رفتار کنند و این موضوع ممکن است به صورت طبیعی اتفاق بیفتد، اما زمانی که افراد به‌طور مکرر ناهنجاری از خود بروز دهند و مدت زیادی درگیر ناهنجاری باشند، می‌تواند نشان‌دهنده اختلال باشد.

شخصیت‌های سالم و ناسالم در این زمینه‌ها متفاوت هستند:

انعطاف‌پذیری: ‌ایجاد تغییر در خود و محیط و تطابق با تغییرات محیطی و تغییر در عادات روزانه در صورت لزوم.

تاب‌آوری:تحمل مقابله با ناکامی و داشتن پشتکار و پذیرش اتفاقات و رویدادهای مختلف زندگی و کنارآمدن با مشکلات و تلاشگر بودن در زندگی.

قابل اتکا بودن: داشتن نظم و مسؤولیت‌پذیری و متعهد بودن به قول و وعده و داشتن انگیزه برای انجام کارها و باوجدان بودن.

داشتن روابط بین فردی خوب:اعتماد عاقلانه به دیگران و احترام گذاشتن و داشتن معاشرت سالم و پرهیز از قضاوت و تمسخر و ساده لوح نبودن و توانایی برقراری ارتباط با اطرافیان.

پذیرش خود:پذیرش توانایی‌ها و نقاط ضعف خود و نداشتن تفکرات افراطی مثبت و منفی در مورد خود.

تنظیم هیجان:توانایی مدیریت هیجان و داشتن احساس‌های متناسب با اتفاقات مختلف و کنترل داشتن در ابراز هیجان.

کنترل تکانه:توانایی به تعویق انداختن خواسته‌ها و داشتن تحمل نه شنیدن و داشتن برنامه‌ریزی برای دستیابی به اهداف و خواسته‌ها.

پرهیز از افراط:روابط اجتماعی متعادل و نداشتن نوسان نامناسب در روابط بین فردی و برخورداری از عادات خوب و رعایت تعادل در رفتار.

درک دنیا و واقعیت:برداشت صحیح از دنیای پیرامون و ذهن سالمی که فاجعه‌سازی نمی‌کند و تفسیرهای افراطی از رفتار اطرافیان ندارد.

بنابراین لازم است تا شناخت، عاطفه، روابط بین فردی و نحوه کنترل تکانه فرد مورد بررسی قرار گیرد تا در صورت وجود نشانه‌های اختلال به درمان‌های روان‌شناختی و حتی در صورت لزوم به دارودرمانی بپردازد.

دکتر مهرنوش دارینی - روان‌شناس و مشاور / روزنامه جام جم

به اشتراک گذاری
کد خبر : 4000751409771283647
لینک کوتاه :

ارسال نظر

  • مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:
  • 1- نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • 2- نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  • 3- نظرات پس از ویرایش ارسال می‌شود.
تصویر امنیتی:

پربازدیدها

آخرین مطالب همه سایت

ضمیمه این هفته