• 37 13
  • 17

پسرانی که دنبال دختران «کم‌سن‌وسال» می‌گردند!

شنبه 18 بهمن 1393 ساعت 15:48
جام جم سرا: علی ۳۴ ساله بود که تصمیم به ازدواج گرفت. مادرش به اطرافیان سپرده بود دخترهای دم بخت فامیل را به او معرفی کنند تا برای پسرش آستین بالا بزند. اما علی هر کدام را به بهانه‌ای رد می‌کرد؛ یکی از علی بزرگ‌تر بود، دیگری ۲ سال از علی کم سن‌تر بود، دختر بعدی ۲۰ ساله بود و پختگی مورد نظر علی را نداشت و...

برای علی ۳۴ ساله، معیار انتخاب همسر درست‌‌ همان چیزی بود که در ۲۵سالگی می‌خواست: دختری که در اواسط دهه بیست باشد و از نظر ذهنی بتواند او را درک کند. نمونه علی در دور و اطراف ما کم نیست. پسرهایی که رقم سن خود را فراموش کرده‌اند و حتی اگر ۴۰ سالشان بشود، باز هم به دنبال همسری زیر ۳۰سال می‌گردند.


چرا دختران کم سن؟

جامعه‌شناسان می‌گویند هرقدر یک جامعه توسعه یافته‌تر باشد، فاصله سنی بین زوج‌ها کمتر می‌شود. برعکس در جوامع سنتی یا توسعه نیافته، دلایل دیگری برای فاصله سنی زیاد زن و مرد و انتخاب دختر کم سن و سال وجود دارد:


دختران کم سن شاداب ترند

در دنیای امروز معیارهای سنی تفاوت زیادی با گذشته کرده است. دختر ۳۰ساله امروز هنوز در ابتدای راه زندگی قرار دارد و آینده‌ای پر از احتمالات مختلف پیش روی خود می‌بیند. به نسبت زنان ۳۰ ساله نسل قبل از خود شاداب‌تر، پرانرژی‌تر و سالم‌تر است و تجربه‌های بسیار بیشتری از زنان نسل‌های قبل از خود کسب کرده. تحصیلات بیشتری دارد، وارد اجتماع شده و پختگی و جوانی را همزمان تجربه می‌کند.
برای دخترانی در دهه سوم یا چهارم زندگی، آینده تصویری بسیار متفاوت از مادرانشان دارد. بنابراین، دختران امروزی با وجود سن بالا‌تر، همچنان شادابی و تحرک و تازگی خود را حفظ کرده‌اند.


شانس بچه دار شدن

در گذشته، سن باروری دختران معیار انتخاب آن‌ها برای همسری بود. در آن زمان زنی در سال‌های آخر دهه بیست کم‌کم قدرت باروری‌اش کاهش می‌یافت اما با پیشرفت‌های پزشکی امروز و تغییر سبک زندگی، زنان می‌توانند تا اوایل دهه چهل زندگیشان قدرت باروریشان را حفظ کنند. از این گذشته، با راه افتادن امکانات بِروزی مثل بانک تخمک، زنان می‌توانند در جوانی تخمک‌های با کیفیت خود را به این بانک بسپارند تا اگر در سنین بالا‌تر ازدواج کردند، برای بچه‌دار شدن نگرانی نداشته باشند.


شکل‌پذیری شخصیتی

شاید امروز کمتر با این تفکر سنتی مواجه باشید اما هنوز هم در بخش‌هایی از جامعه هستند کسانی که معتقدند ازدواج با دختر کم سن و سال یعنی داشتن شانس تربیت همسر. برای این افراد ازدواج تعامل بالغانه دو فرد بزرگسال نیست. بلکه ارتباط پدر فرزندی و ارباب رعیتی مردی با زنی است که قرار است فرمانپذیر و تحت سلطه او باشد.
واقعیت ازدواج این است که باید چهارچوب‌های آن بر اساس مشارکت، عشق و تعامل بالغانه شکل بگیرد. هرگاه یکی از این عناصر جابجا، حذف یا نامتعادل شود تعادل ازدواج بهم می‌خورد و رابطه آزاردهنده می‌شود. تلاش برای تربیت کردن یک فرد یا تغییر دادن او، به معنی صرف انرژی دائم برای کنترل کردن او است؛ و البته هیچ کس ازدواج نمی‌کند تا دائم مراقب همسرش باشد. این طور نیست؟


مشکلات ازدواج با فاصله سنی زیاد

مردان امروزی کمتر خواهان زنی سلطه‌پذیر و وابسته هستند. استقلال داشتن زن در زمینه‌های فکری و اجتماعی معیار پسران جوان امروز است. زنان هم به لطف تحصیلات بیشتر و تربیت متفاوت از گذشته، خواهان این استقلالند. بنابراین، ازدواج امروزی، ازدواج دو فرد عاقل، بالغ، مستقل و توانمند است که قرار است با تکیه به توانایی‌های یکدیگر قایق زندگیشان را هدایت کنند.

این جمله که «سن فقط یک عدد است»، درست نیست. سن، نماینده مجموعه‌ای از روحیات، شرایط جسمی و تجربه‌های اندوخته فرد است

ازدواج مردی ۳۳-۳۴ ساله با دختری ۲۱-۲۲ ساله، مانع ایجاد رابطه‌ای متقابل می‌شود. در این ازدواج، دختر در ابتدای مسیری قرار دارد که هنوز آن را نپیموده، شناخت کافی از خودش ندارد، در اوج تغییر و تحولات شخصیتی قرار دارد و ممکن است در ادامه زندگی مسیر دیگری را برای خود برگزیند. این در حالی است که پسری در دهه چهارم زندگی، به ثبات نسبی شخصیتی رسیده. تکلیفش را با زندگی می‌داند و از اینکه قرار است چه کار کند و چه مسیری را ادامه دهد آگاه است.

در واقع نکته مهم در اختلاف سنی و ازدواج، «رده سنی» همسران است. دو کودک ۵ و ۱۲ ساله را در نظر بگیرید. فکر می‌کنید این دو کودک می‌توانند دوست یا همبازی خوبی برای یکدیگر باشند؟ کودک ۵ساله هنوز از درک خیلی از مسایل عاجز است. توانایی استقلال در برخی امور شخصی‌اش را ندارد. نیازمند مراقبت است و خواندن و نوشتن نمی‌داند. اما برای کودکی ۱۲ساله که کلاس ششم ابتدایی است، دنیا شکل و شمایل دیگری دارد. او تا حدودی مستقل است، می‌تواند ارتباط کامل‌تری با پدر و مادرش برقرار کند، مهارت‌های مطالعه و آموختن دارد و این یعنی وارد دنیای بزرگی از آگاه شده و...
این دو کودک اگرچه فقط ۷سال تفاوت سنی دارند اما در دو مقطع متفاوت از زندگیشان هستند. درباره ازدواج هم همین طور است.
ازدواج زن و مردی که در دو مقطع متفاوت از زندگی باشند، اشتباه بزرگی است که نتیجه‌ای جز عدم تفاهم و سرعت حرکت نابرابر نخواهد داشت. هر دو طرف در چنین رابطه‌ای آزار می‌بینند و احساس می‌کنند به قدر کافی از طرف همسرشان درک و همراهی نمی‌شوند.


همیشه جوان نیستید

امروز که جوانید شاید بتوانید با یکدیگر منطبق شوید، کنار بیایید و ملاحظه همدیگر را بکنید. اما این وضعیت دوام زیادی نخواهد داشت. در ۵سال، ۱۰ سال یا ۱۵سال آینده، مشکلات خودشان را نشان می‌دهند. رده سنی شما تغییر می‌کند و در حالی که مرد در دهه پختگی و افتادگی قرار دارد، زن هنوز شادابی آخرین سال‌های جوانی‌اش را تجربه می‌کند. این فاصله کم کم بر روابط شما اثر می‌گذارد.
زن احساس می‌کند بار زندگی روی دوش او افتاده، تنهاست و مرد حال و حوصله سابق را ندارد. در عوض، مرد احساس می‌کند زن توقعات زیادی از او دارد و زیادی شاد و پرانرژی است. به ثبات کافی نرسیده و حوصله مرد را سر می‌برد.

به همین نسبت، افت توان جنسی مرد و عدم تناسبش با توان جنسی زن اتفاق می‌افتد. زن‌ها در دهه ۳۰ و ۴۰ زندگیشان پرشور‌تر از مردان در همین سنین هستند. مردانی که به دهه ۵۰ و ۶۰ سنیشان می‌رسند، افت عملکرد جنسی پیدا می‌کنند ولی این اتفاق در زنان نمی‌افتد. نارضایتی جنسی زن و سردی روابط زن و مرد در سنین می‌انسالی آفت دیگری است که ازدواج‌هایی با فاصله سنی نامتعارف را تهدید می‌کند.
در نظر داشته باشید این جمله رایج که «سن فقط یک عدد است»، به هیچ وجه درست نیست. سن، نماینده مجموعه‌ای از روحیات، شرایط جسمی و تجربه‌های اندوخته فرد است و نمی‌توان بی‌توجه به آن همنشین همیشگی زندگی را انتخاب کرد. (تبیان)

به اشتراک گذاری
کد خبر : 1824150657974717134
لینک کوتاه :

ارسال نظر

  • مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:
  • 1- نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • 2- نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  • 3- نظرات پس از ویرایش ارسال می‌شود.
تصویر امنیتی:

نظرات شما ( 17 نظر )

سلام من دختری ۱۵ساله هستم ویك خواستگار ۲۳ساله دارم كه موقعیتش خوبه نمی دونم چكار كنم
من اعتقاد ندارم به سن كم چون خودم در سن كم ازدواج كردم و طلاق گرفتم 25 بنظرم سن عالی است برای دختر خانوم ها
دقیقا درست است
آقا حامد یعنی چی یك دختر 30 ساله 80درصد آینده خودشو باخته. تمام سرمایه دختر عقل و شعورشه بالاخره دیر یا زود همه پیر میشوند.مهم اینه كه دخترای مملكت باید اونقد اعتماد بنفس داشته باشن كه تو این دوره زمونه نامرد به خودشون تكیه كنند نه به بعضی از مردایی كه فقط اسم مردو بدك میكشید .
با نظر جناب آثای حامد موافقم تمام حرفایی كه در مورد پختگی و بلووغ فكری و ... گفته میشه فقط وقتی مهمه كه هنوز پسر تمایل واقعی خودش برای ازدواج رو كه در سن ۲۳-۲۴ هستش حفظ كرده باشه كه در واقعیت به دلیل فاصله بلوغ اقتصادی از سایر موارد این اتفاق به ندرت میفته و بعد از این سن هم پسر كمتر به ازدواج پایبندی نشان میدهد و شاید معیارهایش بیشتر جنبه ی غیر عاطفی پیدا میكنه.یك پسر ۳۰ ساله به همان اندازه ۲۳ سالگی از ازدواج توقع دارد در حالی كه تمایلات عاطفی اش به شدت افت میكنه به همین دلیل به دنبال دختر ۲۰-۲۱ ساله هست تا بهترین سن یك دختر از بعد جوانی را برای خود حفظ كرده باشد در حالی كه خود شاید عاطفه لازم را از دست داده باشد(به دلیل سركوب و ...).واقعیت امر این است كه دختر بالای ۲۵ سالگی بیشتر جذابیت های ظاهری خودش را رو به كاهش میبیند و از دید پسر هم نادیده نمیماند. حامی ۲۶ ساله
واقعا جالب بود.كاش اینجور بحثها تو رسانه های ملی هم مطرح و فرهنگ سازی بشه.واقعا اینجور مسایل یه معضل برای جوانان جامعه هست.
بنظر من اختلاف بین زوجین از 3الی 4 سال نباید فراتر بره ,چون با افزایش این اختلاف زوجین همدیگرو نمیتواند بخوبی درك كنند,یعنی در زمانی مرد به سن میانسالی رسیده خانم به اواسط سن جوانی رسیده ونیازمند حوصله بیشتری از جانب همسرش میباشد و رفته رفته این علاقه خانم را نسبت به همسرش كم رنگ تر میكنند ,اقایون بیشتر دقت كنند هیچوقت همچین ملاكی برای خود نداشته باشید زیرا اثار مخربش به مراتب بیشتر از سودش است !!!
تقریبا میتوان تنها پسر مجرد فامیل و دوستان هستم كه برخلاف بقیه هنوز مجرد هستم! از مجرد بودن هم بسیار لذت میبرم و تحت هیچ شرایطی هم حاضر نیستم آزادی و رفاه خودم را از بین ببرم! بدلیل مسائل فرهنگی موجود در خاورمیانه، تاكید بر ازدواج است كه آمار طلاق خودش گویای همه چیز هست! ازدواج جواب مسئله نیست! البته منظور من ارتباط خارج ازعرف و غیر اخلاقی هم نیست!
با اینكه یه دخترم باهات موافقم امیر .منم كار خوبی دارم ومورد احترام جامعه .چه لزومی داره دنبال دردسر برم؟؟؟
ینی همیشه این انتخاب ها اشتباه هست؟وهیچكدام موفقیت آمیز نیست؟درچه صورت ممكنه موفق باشه؟؟؟؟؟؟
اگه میشه سوال منو خیلی منطقی پاسخ بدید من دنبال یه جواب درست و حسابی هستم چون تو شرایطی هستم كه جواب این سوال كمكم میكنه ممنون
عالی بود ممنون
تمام سرمایه یك دختر جوانی اوست نه تحصیلات و شغلش، دختری كه به 30 سالگی برسد 80% آینده خود را باخته است همانطور كه به واقع خودش شاهد كم شدن خواستگارانش تا حد زیادی خواهد بود و می داند كه اگر نجنبد تا آخر عمر مجرد می ماند. این یك واقعیت است و پسران به همین دلیل بدنبال دختران جوانند، پس خواهشا بجای ترغیب خانواده ها به ازدواج جوانانشان در سنین پایینتر ، تجرد و بالا رفتن سن دختران را توجیه نكنید .
انها نمیفهمند چكار دارند میكنند.
خدا خیرتون بده كه این مطلب رو گذاشتید ما با وجود تحصیلات وسن وسال 27 -28 دیگه هیچكی سراغمون نمیاد بیشتر پسرا دخترای 19-20 ساله میگیرن............دیگه نمیدونم چطوریه والا اون موقع به ما میگفتن زوده ازدواج كنی الانم دیگه با این كاراشون داریم به این نتیجه می رسیم كه دیر شده..........
من به شخصه تازه در سن ۲۶ سالگی مدرك ارشدم رو گرفتم و بیاد برم سربازی و .... تا سن ۳۱-۳۲ سالگی شاید بتوانم حداقل امكانات زندگی كه برای اكثر دخترا و خانواده هایشان راضن كننده نیست را داشته باشم. در این بین در سالهایی كه اوج عواطف و شور پیشرفت را داشته ام(۲۳-۲۸) باید سركوب كنم چون به شخصه عقیده ای به روابط آزاد ندارم كه اكثرا به جدایی ختم میشه(تحمل این موضوع را ندارم) ولی یكی از مهمترین معیارهایم برای زندگی دی عین حال تجربه ی سالهای اوج جوانی همسرم خواهد بود(۲۰-۲۴).مسلما به دنبال شخصی خواه بود كه در این سن باشد.
 

اخبار مرتبط

پربازدیدها

آخرین مطالب همه سایت

ضمیمه این هفته