• 13 6
  • 2

هنرنمایی با صدف‌های دریایی [+عکس]

یکشنبه 12 بهمن 1393 ساعت 10:15
جام جم سرا: از وقتی یادم هست عاشق دریا و ساحلش بودم. امواج آبی رنگ که بالا و پایین می‌شدند و کف سفیدرنگی که بر آنها شکل می‌بست، در کنار شن‌های قهوه‌ای به منظره‌ای الهام‌بخش هر نقاش چیره‌دست و پراحساس تبدیل می‌شد و من دوست داشتم ساعت‌ها در این منظره قدم بزنم و در دنیای خودم غرق شوم.

دوست داشتم این شرایط ساعت‌ها طول بکشد تا بتوانم در آن عالم رویایی به اعماق وجودم فرو بروم، تفکر کنم، قدم بزنم و شعر بگویم، اما دقایقی بیشتر دوام نمی‌یافت و من مجبور بودم به خاطره آن بسنده کنم. بدتر از آن، این‌که مسافرت کنار دریای ما هم چند روز بیشتر عمر نداشت و هنگامی که آنجا را ترک می‌کردیم، معلوم نبود من باید تا چند ماه یا چند سال دیگر صبر کنم تا بار دیگر بتوانم دریا را ببینم.

خوشبختانه یک سوغاتی کوچک و ارزشمند وجود داشت که با دیدن آن حتی هنگامی که در اتاق خانه خودمان هم می‌نشستم، باز هم براحتی به همان عالم زیبای ساحل شنی رویایی پر می‌کشیدم و آن صدف بود. آن روزها مثل الان نبود که صدف براحتی در فروشگاه‌ها پیدا شود و اگر آن را می‌خواستیم، باید از همان ساحل جمع می‌کردیم. این بود که من هم هرگاه کنار دریا می‌رفتم، انصاف را کنار می‌گذاشتم و کیسه‌ام را پر از صدف‌های ریز و درشت می‌کردم تا هنگامی که به خانه خود باز می‌گشتیم، کیسه‌ای از خاطراتم داشته باشم. دیگر دست خودم بود که با آن صدف‌ها چه کار کنم. چندتا را پای گلدان می‌ریختم، بعضی را رنگ می‌کردم و روی تاقچه می‌چیدم، یکی را روی سنجاق سرم می‌چسباندم و برای بقیه صدف‌هایی که آورده بودم هم نقشه می‌کشیدم.

امروزه کار به مراتب راحت‌تر و متنوع‌تر شده است. شما می‌توانید صدف‌ها را از فروشگاه‌های مختلف تهیه کنید و با ابزارهای فراوانی که در دسترس است، انواع کاردستی‌ها و آثارهنری را خلق کنید. صدف‌ها بخشی از دنیای ناشناخته طبیعت هستند و هنرآفرینی با آنها، به کشف رمزشان کمک خواهد کرد. در اینجا چند پیشنهاد برای درست کردن اشیای زیبا با این مخلوقات ظریف داریم:

جاشمعی صدف: ایده بسیار جالبی است و منظره قشنگی را شکل می‌دهد. صدف‌های درشت را انتخاب کنید، داخل آنها پارافین مذاب بریزید و تکه‌ای نخ نسوز قرار دهید. صبر کنید تا پارافین سفت شود. شمع زیبای شما آماده است. چند تا از آنها را کنار هم قرار دهید و در مناسبتی خاص روشن کنید تا زیبایی خاص آن تا مدت‌ها در ذهنتان باقی بماند.

آینه: روزی چند بار خودتان را در آینه می‌بینید؟ برایتان مهم است آینه قشنگ باشد و قاب زیبایی داشته باشد یا اهمیتی ندارد و صرف این‌که بتوانید تصویرتان را با عجله در آن ببینید، کافی است؟ مطمئنا روح هر انسانی به زیبایی گرایش دارد و یک آینه دارای قاب زیبا و جذاب را به آینه‌ای با قاب کهنه و شکسته ترجیح می‌دهد. پس اگر قاب آینه شما کهنه شده و به تنوع بخشیدن به زندگی‌تان علاقه دارید و در عین حال، همت هنری لازم را در خود می‌بینید، همین امروز دست به کار شوید و از آن، آینه‌ای جدید بسازید. دور تا دور آن را صدف‌های ریز و درشت در شکل‌های مختلف با چسب چوب یا چسب حرارتی یا هر چسبی که با آن کار می‌کنید، بچسبانید. می‌توانید صدف‌ها را به رنگ مورد علاقه‌تان یا رنگ‌های مختلف درآورید تا طرح جدیدی پیداکند.

آویز: برای درست کردن این آویز، ابتدا باید صدف‌ها را سوراخ کنید تا بتوانید نخ کنفی، کاموا یا هر نوع نخ ضخیم دیگر را از آن عبور دهید. صدف‌ها را به دو طریق می‌توانید سوراخ کنید یا با دریل نازک این کار را انجام دهید و دقت کنید صدف نشکند یا با چکش به سر یک پیچ‌گوشتی ضرباتی آرام بزنید تا سوراخ شود. در هر دو روش باید نهایت دقت و ظرافت را به خرج دهید تا صدفتان صحیح و سالم باقی بماند. نخ را از صدف عبور دهید و آن را به قسمت چوبی بالای آویز گره بزنید یا این‌که در چوب با دریل سوراخ‌هایی ایجاد کنید و نخ را از آن سوراخ‌ها بگذرانید و گره بزنید. نخ‌ها را در اندازه‌های مختلف و به‌طور منظم کنار هم به چوب وصل کنید تا ظاهری شیک پیدا کند. به شما پیشنهاد می‌کنم در این کار سعی کنید صدف‌ها را رنگ کنید تا آویز شما ظاهری جذاب‌تر به خود بگیرد. می‌توانید آنها را با اسپری، آبرنگ، گواش، ماژیک یا حتی رنگ روغن رنگ کنید، اما یکی از جالب‌ترین و چشمگیرترین رنگ‌ها برای صدف، لاک ناخن است، بخصوص آن‌که روی آن کمی اکلیل بپاشید تا زیبایی دوچندان به خود بگیرد.

جعبه جواهر: یک جعبه کوچک چوبی، فلزی یا حتی مقوایی بردارید و صدف‌ها را با نظم و نظامی زیبا روی آن کنار یکدیگر بچسبانید. حلزون‌های کوچک را یک ردیف بچینید، صدف‌های یک مدل و یکدست را در ردیف‌های دیگر و به همین ترتیب پیش بروید تا سطح جعبه پر شود. صدف‌های درشت و چشمگیر را روی جعبه به ترتیبی زیبا بچسبانید. در اینجا صدف‌های درشت روی جعبه به شکل گل چیده شده‌اند. شما هم می‌توانید هر طرحی که در ذهنتان است، پیاده کنید و تا سال‌ها به جعبه زیبایی که خلق کرده‌اید، افتخار کنید.

آباژور: آباژور کهنه و قدیمی‌تان را بیاورید و صدف‌هایتان را دور تا دور آن بچسبانید و تا وسط پیش بروید. هنگامی که آباژور را روشن می‌کنید، منظره زیبایی پیش رویتان چشمک می‌زند.

شومینه: تعدادی صدف درشت در شکل‌های مختلف انتخاب کنید و آنها را در یک یا چند ردیف دور تا دور شومینه بچسبانید. می‌توانید یک ردیف صدف درشت بچسبانید، یک ردیف صدف کوچک‌تر. اگر حلزون و ستاره دریایی خشک شده هم داشته باشید که چه بهتر! فضای دریایی چشمنوازی در یک گوشه از خانه‌تان پدیدار خواهد شد. این نوع هنرآفرینی محدود به شومینه نیست و شما می‌توانید در هر نقطه از خانه‌تان که مایل بودید به انجام آن بپردازید. اگر بخشی از دیوار اتاق پذیرایی‌تان خالی مانده، از این ایده کمک بگیرید. حتی اگر بخشی از دیوار ترک خورده یا رنگ آن عوض شده و شما مایل به پوشاندن آن هستید، صدف‌ها گزینه خوبی برای شما خواهند بود.

یک بطری صدف: درست کردنش بسیار ساده و نگاه کردن به آن یک دنیا لذت دارد. یک بطری خالی و تمیز را انتخاب کنید. بطری شما باید شفاف و بی‌رنگ باشد. اگر از بطری‌های آبلیمو و شربت استفاده می‌کنید، سعی کنید در آن را هم به سلیقه خود تزئین کنید. می‌توانید در بطری را رنگ کنید، چسب رنگی براق بزنید، پولک بچسبانید یا از هر طرح دیگر که به ذهن‌تان می‌آید کمک بگیرید. سپس سراغ خود بطری بروید. صدف‌ها را به شکل‌ها، اندازه‌ها و رنگ‌های مختلف انتخاب کنید و بطری را پر از صدف کنید. زیبایی این کار به تنوع شکل و رنگ صدف‌هاست و اگر صدف‌هایتان یکدست سفیدرنگ‌اند، آنها را به رنگ‌های مختلف درآورید. به این ترتیب، یک بطری ساده به شیء زینتی مناسب تزئین روی یخچال، اپن، تاقچه، میز پذیرایی یا هرجای دیگر که فکرش را بکنید، تبدیل خواهد شد.

جغد از جنس صدف: یک صدف درشت را به‌عنوان بدن جغد انتخاب کنید. یک جفت صدف هم اندازه سفید را از پشت به قسمت بالای صدف بدنه بچسبانید. داخل آنها، چشم عروسکی بچسبانید. یک صدف مخروطی به جای نوک جغد وصل کنید. اگر از چسب حرارتی استفاده کنید، اشیاء با سرعت بیشتری می‌چسبد، اما دوام چسب چوب بیشتر از چسب حرارتی است. حالا نوبت پاهاست. یک جفت صدف کوچک هم اندازه در جای پاها قرار می‌گیرند.

صدف‌های بامزه: به این صدف‌ها نگاه کنید. انگار موجودی داخل آنها قایم شده و الان کله کشیده تا ببیند بیرون چه خبر است. برای درست کردن آنها باید ابتدا نوک دو صدف را به نحوی به هم بچسبانید که از قسمت انتها قابل باز کردن باشد. سپس با خمیر گل چینی یا خمیر بازی بچه‌ها یا حتی خمیر نان بربری یک جفت کره کوچک درست کنید و نقطه‌ای سیاه روی هر کره بکشید. آنها را در قسمت قابل باز شدن صدف بچسبانید. صدف‌های بسیار بامزه‌ای خواهید داشت. می‌توانید چند تا از آنها را درست کنید و رو به هم به نحوی بچینید که انگار تعدادی صدف از چیزی ترسیده‌اند و یواشکی در حال نگاه کردن به بیرون‌ هستند.

امیدوارم از این پیشنهادات ایده گرفته باشید. همان‌طور که پیشتر ذکر کردیم، صدف‌ها را با دریل نازک یا چند ضربه آرام پیچ گوشتی و چکش می‌توانید سوراخ کنید، اما در انجام این کار دقت زیادی داشته باشید تا صدف‌تان سوراخ نشود.

برای رنگ کردن صدف‌ها هم می‌توانید از انواع رنگ‌ها استفاده کنید. از ماژیک و آبرنگ و قلم مو گرفته تا اسپری رنگ و لاک ناخن و اکلیل. می‌توانید نخ و سیم از آنها عبور دهید و دستبند، گردنبند و گوشواره‌های صدفی درست کنید یا آنها را به سنجاق سر و گیره مو بچسبانید. وسایل کهنه‌تان را با صدف‌ها نو کرده یا عروسک و آویز درست کنید. صدف‌ها زیبا و متنوع‌ا‌ند و مطمئن باشید در این راه به شما کمک خواهند کرد.

لیلا رعیت / چاردیواری (ضمیمه دوشنبه روزنامه جام جم)

به اشتراک گذاری
کد خبر : 1792580199320923339
لینک کوتاه :

ارسال نظر

  • مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:
  • 1- نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • 2- نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  • 3- نظرات پس از ویرایش ارسال می‌شود.
تصویر امنیتی:

نظرات شما ( 2 نظر )

از جاشمعی و آخری بیشتر خوشم اومد.
قشنگ بودن مخصوصا اخری
 

پربازدیدها

آخرین مطالب همه سایت

ضمیمه این هفته