• 83 36
  • 25

نوشتاری برای آشنایی والدین با انواع مخدر و اثراتشان

مخدر «گل» چیست؟ مواد روانگردان چه اثری بر بدن و روان دارند؟

پنج شنبه 20 آذر 1393 ساعت 13:49
علف، قارچ، اشک، تسبیح، کروکودیل، نورجزک، ماشروم و... حالا هم «گل». اگر سری در دنیای روانگردان‌ها نداشته باشید و گوشتان با اسامی مواد مخدر آشنا نباشد، ردیف شدن این نام‌ها کنار هم شاید برایتان بی‌معنی باشد. برای معتادان اما این نام‌ها با نشئگی و سرخوشی یا خماری و بدن درد و بیقراری تداعی می‌شود.

جام جم سرا: هر روز ۹نفر از ایرانی‌ها به خاطر مصرف مواد مخدر می‌میرند. جماعتی که به گواه آمارهای جمعیت مبارزه با دخانیات کشور، از ۱۰سالگی دست به سیگار می‌شوند و از ۱۷سالگی مواد مخدر را تجربه می‌کنند.
در این میان، گروهی هم هستند که از ۱۲ سالگی به بعد پای مخدرهای صنعتی به زندگیشان باز می‌شود و روزگارشان را با شیشه، حشیش، کروکودیل و ماریجوانا سیاه می‌کنند؛ مخدرهایی که یک جمله مشترک درباره بیشتر آن‌ها تکرار می‌شود: «این اعتیاد آور نیست»! این جمله، امروز بیشتر از همه درباره «گل» به گوش می‌رسد.


ماده مخدر گل،‌‌ همان اندازه که اسم خوشایندی دارد، یکی از خطرناک‌ترین مواد مخدری است که این روز‌ها در دست جوان‌ها می‌چرخد و به اسم یک روانگردان طبیعی خرید و فروش می‌شود. مخدری که ضربان قلب را بالا می‌برد، احساس بی‌قراری می‌دهد، باعث توهم می‌شود و با یک بار مصرف، طوری عملکرد مغز را مختل می‌کند که زندگی بدون آن غیر ممکن می‌شود.


روانگردان‌ها از کجا می‌آیند؟

اولین بار، در دهه ۱۹۷۰ تا ۱۹۸۰ میلادی بود که امریکا، انگلیس و رژیم صهیونیستی روی مواد شیمیایی‌ای کار کردند که عموما با هدف نظامی تولید می‌شدند. این مواد، در واقع فرمول‌های جدیدی بودند که خواص روانگردان داشتند و در آزمایش‌های کنترل فکر، با هدف حقیقت یابی از جاسوسان مورد استفاده قرار می‌گرفتند. این ترکیبات خواصی شبیه حشیش و ماریجوانا داشتند با این تفاوت که می‌توانستند چندین برابر آن تاثیرگذار باشند.

سال‌ها بعد، گیاه شاهدانه‌ای که به آن «کوش افغان» هم گفته می‌شد، از افغانستان به امریکا برده شد و این شروع پیدایش «گل» بود. گیاهی که از تولیدش زمان زیادی نمی‌گذرد اما به خاطر تاثیرات درمانی‌اش در پزشکی جای خود را باز کرد.

دکتر محمدرضا یزدان نیاز، پژوهشگر و متخصص ترک اعتیاد می‌گوید: «با استفاده از کوش افغان، ماریجوانای جدیدی کشت شد که خواصی متفاوت از ماریجوانای سنتی داشت و به آن «مدیکال ماریجوانا» گفته می‌شد. ماری جوانا گیاهی است که هم نوع نر آن وجود دارد و هم نوع ماده. نوع نر ۳درصد و نوع ماده ۸درصد مخدر دارد. اتفاقا اعتیاد به ماریجوانا بسیار دیر ایجاد می‌شود و خیلی راحت هم قابل ترک است؛ اما گیاه جدیدی که با تغییرات ژنتیکی تولید شد، دو جنسیتی بود و برخلاف ماریجوانای طبیعی که گل‌های کمی دارد، بسیار پر گل است. در این گل‌ها ۷ برابر بیشتر از ماریجوانا ماده مخدر وجود دارد. آنقدر که اگر از کنار آن عبور کنید یا شب بالای سرتان باشد، دچار توهم می‌شوید.»


ماریجوانایی که این روز‌ها در دست جوان‌ها می‌چرخد، گل همین ماریجوانای تغییر ژنتیکی یافته است که حتی دست و دل پزشکان هم برای تجویز آن می‌لرزد و فقط در شرایط خاصی، برای بیماران خاص آن را توصیه می‌کنند؛ به مدت محدود و دوز بسیار پایین.


دکتر یزدان نیاز می‌گوید: «بیمار می‌تواند حداکثر یک ماه با دوز خیلی پایین از ماریجوانای طبی استفاده کند. آن هم در بیماری‌های عصبی شدید، یا بیمارانی که در مراحل پایانی عمرشان قرار دارند و پزشک می‌خواهد روزهای پایانی زندگیشان بدون درد بگذرد.»


«گلی» که آرتا کاشت

به مخدر گل اگرچه در دنیا به چشم دارو نگاه می‌شود اما از ۸-۹ سال قبل توسط فردی با نام مستعار آرتا به ایران آورده شد و حالا در شیراز کشت می‌شود. گل که در باور عمومی حتی کم خطر‌تر از حشیش و ماریجوانا و علف معرفی شده است، می‌تواند آنقدر خطرناک باشد که با یک بار مصرف، برای همیشه باعث اعتیاد شود. چون به طور مستقیم بخش‌های مسئول آرامش بخشی را در مغز فلج کرده و خودش جایگزین آن می‌شود. بنابراین با مصرف نکردن گل، فرد دچار اظطراب شدید، بیقراری، وحشت زدگی، تپش قلب شدید و... می‌شود. اعتیادی که دکتر یزدان نیاز آن را غیرقابل ترک می‌داند.


او می‌گوید: «متاسفانه گل در ایران آنقدر بازار پررونقی دارد که سال قبل در یکی از روستاهای استان فارس دیدم خرید و فروش آن خیلی راحت و انبوه انجام می‌شود. مردم سراغ قاچاقچی می‌رفتند، مخدرشان را می‌گرفتند و کارت می‌کشیدند و بیرون می‌آمدند.»


از سال ۲۰۱۳ مصرف ماریجوانا در ۲۰ ایالت امریکا آزاد شد که البته اهداف اقتصادی پشت آن بود. از آنجایی هم که تاثیر اعتیادآوری برگ ماریجوانا خیلی کم است دولت امریکا حساسیت زیادی برای مقابله با آن نشان نداد. همین آزادسازی ماریجوانا در امریکا و گیاهی بودن این مخدر باعث شد خیلی‌ها در ایران تصور کنند که مخدر گل ضرری ندارد و خیلی راحت می‌توان آن را ترک کرد.

دکتر یزدان نیاز می‌گوید: «گل خطرناک‌ترین مخدر امروز است و با یک بار استفاده، ممکن است فرد به مدت ۶ماه تا یک سال دچار توهم عصرگاهی شود. ما هنوز اثرات این مخدر را به طور کامل نمی‌دانیم اما عوارض گسترده‌ای از آن مشاهده شدهاست. جالب اینکه مخدر گل روی گروه‌های خونی +A و +O اثر توهم زایی بیشتری دارد.»


درمان، بی‌درمان

ناشناخته بودن اثرات استفاده از گل در مدت طولانی و با دوز بالا، در کنار کمبود تحقیقات جهانی باعث شده است که اعتیاد به گل جزو اعتیادهای بدون درمان شناخته شود. بیشتر روش‌های ترک که در ایران به کار گرفته می‌شود، متکی به تحقیقات و شیوه‌های درمانی در خارج از کشور است و این در حالی است که در خارج از ایران، مخدر گل یا‌‌ همان مدیکال ماریجوانا برای مصارف دارویی بیماران خاص استفاده می‌شود و استفاده تفننی ندارد. بنابراین، روش موثری هم برای ترک آن معرفی نشده است.


دکتر یزدان نیاز، صحبت‌هایش را با یک هشدار جدی پایان می‌دهد: «سن مصرف گل به دبیرستان‌ها رسیده است. خانواده‌ها اطلاع دقیقی درباره این مخدر ندارند و جوان‌ها تصور می‌کنند گیاهی طبیعی و بی‌ضرر است. در واقع ضعف اطلاع رسانی درباره این مخدر باعث شده که خیلی از جوانان تصور کنند می‌توانند خیلی راحت مصرف گل را کنار بگذارند. تصوری که به هیچ وجه درست نیست.»


در جدول زیر می‌توانید اطلاعاتی را درباره چند نمونه از معروف‌ترین روانگردان‌های جدید و نوظهور ببینید:

نام مخدر

ترکیب

شیوه مصرف

تاثیر

شکل ظاهری

کروکودیل (نمک حمام)

بنزین، تینر نقاشی، جوهر نمک، کدئین و فسفر قرمز

تزریق، مصرف خوراکی

سبزی رنگ کل بدن، تضعیف سیستم ایمنی، ایجاد زخم و قانقاریا در پوست، مرگ در کمتر از یک سال

قرص بلور شکل

ماشروم

برگرفته از یک نوع قارچ سمی است.

استعمال به صورت کشیدنی، مخلوط شده با توتون، دم کردنی و خشک شده

توهم زایی بسیار شدید و طولانی، کاهش تنفس، افزایش ضربان قلب و فشار خون، گشادی مردمک چشم، گُر گرفتگی، اختلال در عملکرد کلیه ها، سفت شدن عضلات بدن، بالا رفتن دمای بدن، حالت گیجی و خواب آلودگی، درد شکم، اسهال، تهوع و مرگ.

برگه هایی شبیه کاغذ شامل قطعات کوچک مکعب که مواد مخدر روی آنها قرار داده شده.

نورجیزک و تمجیزک

نورفین (برگرفته از خشخاش)

تزریق وریدی

چاقی کاذب، تجمع چربی پشت گردن، فشار خون و تضعیف سیستم ایمنی بدن، اختلالات کبدی، عفونت شدید و آسیب بافتی

قرص، پودر (عموما به عنوان یک داروی ترک اعتیاد معرفی می شود)

گل

(نام های دیگر: شهرزاد، AK47، AK48)

ماری جوانا

استعمال در کاغذ سیگار

اضطراب، حملات همراه با وحشت‌زدگی، خنده‌های بی‌مورد، خشکی دهان، ضربان قلب بالا، فراموشکاری، سندروم بی‌انگیزگی و اشتهای سیری ناپذیر، توهم شدید

پودر سبز رنگ

اسید

دارویی است که از قارچی انگلیسی به نام ارگوت که بر روی گیاه چاودار زندگی می‌کند، به دست می‌آید.

جاسازی روی ورقه هایی رنگی شبیه به عکس برگردان یا تمبر و قرار دادن آن در دهان.

گشاد شدن مردمک چشم ها، بالا رفتن دمای بدن و ضربان قلب و فشارخون، عرق کردن، لرز، رعشه، سرگیجه، گرگرفتگی، تاری دید، تهوع، بی خوابی، بی اشتهایی، توهم، ناهنجار های تنفسی، کما

قرص، کپسول، کاغذ

اشک

هروئین غلیظ و فشرده به همراه داروهای آرام بخش و کورتن

استنشاق

لذت و سرخوشی، کج خلقی و افسردگی، احساس بی ارزش بودن و ولع فراوان برای مصرف مجدد، تیره شدن پوست، اضطراب و بی قراری، وابستگی شدید، کاهش سطح هوشیاری، عدم تعادل، بی حوصلگی، کاهش میل و توانایی جنسی، کاهش وزن، چرت زدن دائمی، بی توجهی به وضعیت بهداشتی و سلامتی

پودر کرم مایل به قهوه ای. عرضه به صورت کپسول یا در ورق آلومینیومی

تسبیح

آمفتامین، آیس

خوراکی، استنشاق

سکته‌ مغزی، از دست دادن حس بویایی و چشایی، فراموشی، ضعف بینایی

دانه‌های گرد به صورت رشته‌هایی از جنس آمفتامین

(آرزو رستم‌زاد/خبرآنلاین)

به اشتراک گذاری
کد خبر : 1752648075186720784
لینک کوتاه :

ارسال نظر

  • مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:
  • 1- نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • 2- نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  • 3- نظرات پس از ویرایش ارسال می‌شود.
تصویر امنیتی:

نظرات شما ( 25 نظر )

سلام دوستان هیچ موقع سمتش نرید من حدود ۱۰یا ۱۲بار مصرف کردم الان نمیتونم درس بخونم حسم به همه چی عوض شده انگار تو رویا هستم و هیچی نمیفهمم و مغزم حسابی اسیب دیده به هیچ وجه دورش نرید هیچی توش نیستـ.
من حدود دو ساله گل و حشیش مصرف میکنم میخوام ترک کنم ولی وابستگی خیلی شدیدی داره مغزم بهم ریخته دچار فراموشی نسبی شدم واسم دعا کنید اراده ام قوی بشه کسایی که این پست رو میخونن بهشون التماس میکنم حتی برای کنجکاوی هم مصرف نکنن ....... مصرف تفننی و... همش الکیه واسم دعا کنید 19 سالمه و خجالت میکشم تو چشم های پدر و مادرم نگاه کنم
من دیشب كشیدم به قدری حالم بد شد كه فكر میكردم اور دوز میكنم همش فكر میكردم الان میمیرم از دوستام خواهش میكردم منو برسونن بیمارستان بهشون میگفتم دارم میمیرم انگار هیچی واقعی نبود خودم و دور میدون انقلاب میدیدم بعدش پلك میزدم میدیم كه سره چهار راهه ولیعصرم با ماشین میومدیم میرسیدیم میدون انقلاب همون صحنه هایی كه دیده بودم اتفاق می افتاد به اصطلاح فلش بك میزدم نمیدونستم كدوم صحنه ای كه دارم میبینم واقعیه همش فكر میكردم تا ابد اینجوری میمونم رفیقام میگفتن اینا عادیه اما من حالم خیلی بد بود از دوستانی كه میخونن خواهش میكنم حتی واسه كنج كاوی هم كه شده نرن سمتش واقعا مضخرفه دااااغونه
نكشید من به بار كشیدم توهمش جالب بود ولی انقدر استفراغ كردم ك مجبور شدم برم بیمارستان
دفعه ی اول مصرف گل در مورد اغلب افراد ظاهرا بی اثره ,در حالیكه بار اول تنها زمینه سازی جذب برای دفعات بعدیه , همین عامل باعث میشه تا مصرف های بعدی برای شخص بی خطر جلوه كنه, اما از دفعه ی دوم به بعد هر روز احساس نیاز به كشیدن گل بیشتر میشه , چراكه شخص برطرف شدن احساس های بی حسی مخصوصا در ناحیه ی سر ,اصطلاحا احساس لشی,را در كشیدن مجدد آن میداند ... از هر كسی كه این متن رو میخونه ملتمسانه خواهش میكنم حتی یك بار هم این ماده ی خطرناك رو مصرف نكنه ...
دروغ چرا من كنجكاو شدم و كشیدم كه راستش خیلی فاز رو بالا برد ولی بعدش با اینكه سرخوش بودم ولی از خودم بدم میاومد, برای بار دوم هم كشیدم و اطمینان پیدا كردم كه دیگه دلم نمیخواد كه آلوده این چیزا بشم اما به همه پیشنهاد میكنم كه طرف این چیزا نرن چون اطمینان داشته باشید كه همه چیز فقط طبیعیش خوبه و برای لذتی كه میده هزار برابر ضرر برای شخص و خانواده اش داره
من 2 بار گل كشیدم و الان 2 هفته از اون میگذره و هنوز احساس میكنم كه اتفاقا واقعی نیستو فك میكنم مخم دچار مشكل شده راهنمایی كنین لطفا ایا اینا عادیه یا من برای همیشه اینجوری میمونم یا خوب میشم . تو رو خدا راهنمایی كنین دارم دیوونه میشم
سلام دوستان 16سالمه دیروز امتحان داشتیم یكی از دوستام به من گفت اگه گل بكشی همرو فول میشی من احمق هم كشیدم چند دقیقه بعد انقدر قلبم تندتند میزد وسرم انقدر گیج میرفت كه بی هوش شدم ودر بیمارستان بستری شدم. از دوستان خواهش می كنم اشتباه بزرگی كه من كردم و باعت ابروریزیم شد شما انجام ندید وگول رفیقای بدتون كه به ظاهر مشتی هستن رو نخورین
سلام خیلی ممنونم از كسانی كه این مطلب رو جمع آوری كردن، من تجربه زیادی از مصرف گل دارم، خواستم بهتون بگم به هیچ وجه سراغ هیچ ماده مخدری نرید، این ها همه یا از قارچ های سمی درست میشن یا از اسید های آزمایشگاهی یا داروهای اعصاب و ... تنها چیزی كه پس از مصرف این مواد اتفاق می افته اینه كه هر بار بیشتر میخوای و نمیدونی كه آسیب های جبران ناپذیری به خودت میزنی، تكرار میكنم جبران ناپذیر، هركی گفته هیچی نمیشه و موقتیه دروغ میگه، قطعاً اگه موقتی بود در اكثر جوامع آزاد میشد، فقط یه چیز میگم و خلاص، این افراد فكر سلامتی شما نیستند و فقط به فكر پول و قدرت هستند كه از این راه بدست میاد. بعنوان یك انسان دست انسانی رو بگیر... ممنونم از اینكه این كامنت رو خوندید
سلام ممنون از شما موفق باشید .
سلام چرا باید انواع و اقسام مواد مخدر به هر نوعی اینقدر راحت در دست جوانان قرار بگیرد چرا مسئولین هیچ فكری نمیكنند در كشورهای عربی كه خیلی عقب تر از ما هستند حتی نمیگذارند یك قرص كدئین دار وارد شود . واقعاً انسان متاسف می شود
سلام من عشقم معتاد مواد گل هست و میخوام كمكش كنم تو رو خدا راهنماییم كنید
بسیار عالی بود . واقعا متشکرم .
از توضیحات شما خیلی تشکر میکنم.متأسفانه پسر من هم گل مصرف میکند لطفا یه راهی برای ترک آن معرفی کنید تشکر
واقعا مایه تاسفه تو هنرستان ما 60درصد بچه ها گل میكشن حتی ته حیات مدرسه...منم تا الان فك میكردم زیاد بد نیست چون مصرفش خیلی بالاست لطفا یه فكری بكنین به حال این بچه ها!!
ببخشید شما كدوم هنرستان درس میخونید؟؟😐
من 4ماه مصرفه گل و هشیش دارم الان 100 روزه كه نمیكشم .تمركز و حافظم خیلی بد شده ترس اضطراب شدید و سر درد هایه عجیبی دارم حسه نا امیدی و بدی دارم اختلالات خواب دارم شدید خیلی هم ضعیفم كرده قدرته فكر كردن ندارم تمومه عصب های بدنم درگیرن و خیلی عذیت كنندست ترو خدا كمك كنید یه راهی نشون بدید چون من خودم قدرته تصمیم گیری ندارم
همیشه تخمه بخور.....با افراد سالم برو كوهنوردی....
 

پربازدیدها

آخرین مطالب همه سایت

ضمیمه این هفته