• کمبود آب در خراسان شمالی

  عکاس: محمد بقال اصغری

  ایران از جمله کشورهایی است که در گروه کشورهای مواجه با کمبود آب قرار دارد. شهر های این کشور و مخصوصا مرکز آن از بارندگی کم و خشکسالی رنج می برند.استان خراسان شمالی در شمال شرق ایران و شهر های آن با این معضل روبرو هستند. بجنوردشیروان، اسفراین، مانه و سملقان، راز وجرگلان، جاجرم، فاروج و گرمه همه این شهر ها به نوعی با این خشکسالی دست و پنجه نرم یکنند.خشکسالی و بارندگی کم در سال های اخیر باعث شده کشاورزی در این مناطق با مشکل روبرو شود و مردان اکثر به کار دامداری و یا برای بدست آوردن پول وگذران زندگی از شهر و یا روستا های خود مهاجرت کنند.زندگی در این مناطق بر دستان زنان و کودکان میچرخد که روز های خود را برای اوردن آب و یا بدون آب سپری میکنند.

 • بازمانده از تحصیل

  عکاس: لیلا قدرت الهی فرد

  استان خراسان شمالی هشت شهرستان وبیش از هزار روستای دارای سکنه دارد، بجنورد مرکز استان خراسان شمالی در شمال شرق ایران واقع شده است ،تعداد بسیار زیادی روستا در دور و نزدیک بجنورد قرار دارد که اکثر روستاها دارای آب و هوای خشک است با وارد شدن به روستاها تعداد بسیار کمی از دختران در روستا دیده می شوند در روستاهایی که آب و هوای مرطوب دارد و سرسبز است بعضی از دختران همراه با پدر و یا مادر در چارچوب مغازه ها ایستاده اند و یا باهم سن و سالهای خود بازی می کنند. دختران ریز نقش چادر به سر که با دندان چادر خود را نگه داشته اند به تندی از روستاعبور میکنند. بیشتر دختران اینجا درس نخوانده اند آنها یا زود ازدوداج کرده اند و به زودی ازدواج خواهند کرد.برای آنها فرصتی و امکانی برای سواد مدرسه ای داشتن وجود ندارد. مدارس در روستا پنج کلاس دارد و کودکان همه در یک کلاس مینشینند و به نوبت به آنها درس داده می شود .در بعضی از روستاها که تعداد دختران بیشتر است روزها با دور هم نشینی و صحبت و قالی بافی سپری می شود . آنها یا به کار خانه مشغولند یا منتظرند که شوهر کنند. تعداد بسیار محدودی از آنها تحصیل کردند آن هم تا پنجم ابتدایی یا نهایت تا ششم.. دختران روستا جز در خانه پنجره ای برای خیره شدن به بیرون باز نمی گذارند رفت و آمد و تردد زیاد دختران در روستا عرف نیست. حتی اگر برای تحصیل باشد. مشکل اصلی انها برای ترک تحصیل این است که سرویسی برای تردد وجود ندارد ومنتظر ایستادن برای ماشین در روستا برای آنها خارج از عرف است اما داشتن سرویس رفت و برگشت هم هزینه ای می خواهد که خانواده ها از عهده آن بر نمی آیند.

 • اردوی جهادی در روستای محروم کال شور

  عکاس: محسن رضایی / محمدرضا قاسمیان

  اردوی جهادی دانشجویان دانشگاه ها در روستای محروم کال شور از توابع شهرستان بجنورد استان خراسان شمالی به فعالیت های عمرانی می پردازند.

 • شکرهای نمک‌زده به مقصد نرسید

  فرمانده انتظامی استان خراسان شمالی از توقیف محموله 2 هزار تنی شکر آغشته به نمک خبر داد که متخلفان داشتند آن را در کارخانه های سطح کشور توزیع کنند.

 • ارتفاع سیل در مانه و سملقان به 4 متر رسید

  فرماندار شهرستان مانه و سملقان گفت: ارتفاع سیل شدید عصر و چهارشنبه شب در بخش مانه این شهرستان به چهار متر رسید که خسارت زیادی در بخش های کشاورزی و تاسیسات در پی داشت.

 • فرمانده انتظامی استان خراسان شمالی خبر داد:

  دستگیری باند حرفه‌ای سارقان طلا و جواهر

  فرمانده انتظامی استان خراسان شمالی از دستگیری باند حرفه‌ای سارقان طلا و جواهرات با بیش از یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون ریال در استان خبر داد.

 • جزئیات قتل سه کودک توسط مادر سنگدل در خراسان شمالی

  رئیس کل دادگستری خراسان شمالی جزئیات قتل سه کودک ۳، ۶ و ۸ ساله توسط مادرشان در یکی از روستاهای توابع شهرستان سملقان را تشریح کرد و گفت: تحقیقات در خصوص انگیزه وقوع قتل و نظریه پزشکی قانونی مبنی بر احتمال جنونی آنی و یا استفاده مواد مخدر و داروهای روانگردان ادامه دارد.

 • نشاء برنج

  عکاس: حامد نیستانی

  بابا امان روستایی بسیار زیبا و آباد است که در فاصله 10 کیلومتری شرق بجنورد قرار دارد این روستای دارای 500 نفر جمعیت است و اهالی آن بیشتر به شغل کشاورزی و باغداری مشغولند محصولات برنج گندم، جو، برنج، سیب زمینی، پیاز و عدس می باشد.