• چرا جنگل‌های ارسباران ثبت جهانی نمی شود؟

  جنگل‌های ارسباران به مساحت 78 هزار هکتار در شمال غرب ایران در استان آذربایجان‌شرقی و در مجاورت کشورهای آذربایجان و ارمنستان در کنار رود ارس قرار گرفته است. این منطقه از سال 1973 به عنوان منطقه حفاظت شده اعلام و در سال 1977 به عنوان ذخیره‌گاه زیست‌کره به یونسکو معرفی شد.

 • با ایجاد اقامتگاه‌های بوم‌گردی و ساماندهی جوامع محلی

  جنگل‌های ارسباران تماشایی‌تر می‌شود

  جنگل‌های ارسباران که بخش اعظم آن در شهرستان کلیبر واقع شده، به قدری جذاب و تماشایی است که حتی بدون ثبت جهانی این اثر طبیعی در فهرست یونسکو هم علاقه‌مندان خود را دارد و هر سال هم بر تعداد این گردشگران و طبیعت دوستان که ترجیح می‌دهند روزهایی از سال را در دل طبیعت بکر منطقه بگذرانند، افزوده می‌شود.

 • مسئولان میراث فرهنگی گیلان می‌گویند

  محیط‌زیست آسیب ببیند کلبه‌های شناور جمع می‌شود

  حدود هشت هفته بعد از رها شدن اولین کلبه شناور در تالاب «استیل» گیلان، اعتراضات به این طرح گردشگری همچنان ادامه دارد. دل نگرانی‌ها ادامه دارد، زیرا اجرای طرح فقط به تالاب استیل ختم نشده و قرار است دامن چند تالاب دیگر استان را هم بگیرد؛ طرحی که مسئولان گیلان اجرای آن را در راستای رونق گردشگری و اشتغالزایی می‌دانند و هواداران محیط‌زیست معتقدند آخرین تیشه به ریشه تالاب‌هایی است که سیر قهقرایی حیات آنها از چند سال پیش آغاز شده. با این همه اما مسئولان میراث فرهنگی استان گیلان به جام‌جم می‌گویند هر زمان متوجه پیامدهای مخرب زیست‌محیطی طرح شوند، اجرای آن را متوقف خواهند کرد.

 • مقصران جدید تعطیلی کارگاه‌های صنایع‌دستی

  با آن‌که رویکرد دولت در چند سال اخیر و دولت‌های یازدهم و دوازدهم، توجه به صنایع‌دستی و هنرمندان این عرصه به منظور حمایت از تولید داخلی، کارآفرینی و اشتغال‌زایی بوده است، اما دست‌کم در یک سال اخیر اخبار ناخوشایندی از حال و روز این صنعت و صاحبان صنایع‌دستی می‌شنویم.

 • به جاده زیبای مشهد - سرخس بروید و در رباط شرف، موزه آجرکاری ایران را تماشا کنید

  شرف؛ موزه‌ای که انسان را عاشق می‌کند

  جاده مشهد به سرخس یکی از ناشناخته‌ترین مسیرهای گردشگری تاریخی و طبیعی ایران است؛ مسیری که تا زمانی که وارد آن نشده‌اید و تنها اطلاعات‌تان درباره آن، وضعیت جغرافیایی و شرایط آب و هوایی و البته بن‌بست بودن آن به دلیل مرزی بودن سرخس است، هیچ رغبتی برای پا نهادن در آن و بازدید از نادیده‌هایش نداری، اما کافی است تا این سد را بشکنید و پای در آن بگذارید تا عاشق مسیر شوید و یکی از زیباترین آثار تاریخی ایران؛ یعنی موزه آجرکاری «رباط شرف» بر تحیرتان بیفزاید.

 • رای مثبت یونسکو به جهانی شدن اثر باستانی ساسانیان

  بیست و سومین اثر ایرانی در بحرین جهانی شد

  همزمان با برگزاری رویداد مهم جام جهانی فوتبال در روسیه برای انتخاب بهترین فوتبالیست های دنیا، جهان شاهد برگزاری اجلاس جهانی دیگری در منامه پایتخت بحرین است؛ رویدادی که قرار است برترین آثار تاریخی، فرهنگی و طبیعی ملل مختلف در سراسر 5 قاره را در سال جاری میلادی شناسایی و نامشان را در فهرست آثار جهانی یونسکو ثبت و ماندگار کند.

 • گردشگران می‌گویند اینجا را دوست دارند چون هم فضای سنتی روستایی دارد و هم غذای خانگی

  داستان عجیب ابوعلی و اقامتگاه بوم‌گردی‌اش

  این یک داستان واقعی و البته ساده اما تا حدودی عجیب است. داستان مردی که یک اقامتگاه بوم‌گردی را در شهر جهانی شوش راه‌اندازی کرده است. داستان راه‌اندازی اولین اقامتگاه بوم‌گردی در این شهر اما شنیدنی است. این اقامتگاه را خلف سعد فرجی، با فروش دار و ندار زندگی‌اش راه‌اندازی کرد: «برای این‌که بتوانم اقامتگاه بوم‌گردی‌ام را بنا کنم مجبور بودم سرمایه‌ای جور کنم.

 • پیر‌ترین مقبره سمنان مرمت می‌شود

  در انتهای خیابان پیر نجم‌الدین سمنان و در گورستانی به همین نام، بقعه‌ای خشتی و بسیار قدیمی منسوب به پیر نجم‌الدین دادبخش یا تاج‌بخش مربوط به دوره ایلخانی وجود دارد. از شجره‌نامه مدفون این آرامگاه اطلاع صحیحی در دست نیست، ولی عده‌ای وی را یکی از سرداران ملی سمنان در حمله مغول‌ها و از تاثیرگذاران و مبارزان نهضت سربداران می‌دانند.

 • معطل ماندن پرونده‌های میراثی ایران و پیش‌بینی‌های غلط مسئولان میراث فرهنگی

  نگرانی‌های یک جام دیگر

  نشست تخصصی یونسکو برای انتخاب 30 اثر برتر جهانی چند روزی است آغاز شده و از روز گذشته نیز پرونده ثبتی دو اثر ایران یعنی اثر طبیعی جنگل‌های ارسباران و اثر تاریخی محور ساسانی مورد بحث و بررسی قرار گرفته است. این دو اثر اگر بتواند امروز نظر متخصصان یونسکو را به خود جلب کند و به فهرست برترین‌های جهان راه یابد، شاید غمی که از حذف تیم ملی فوتبال کشورمان در جام جهانی بر دل‌ها نشسته کمی التیام یابد، هرچند شنیده‌ها کمی نگران‌کننده است.

 • گزارش جام‌جم از تعرض به یک اثر ساسانی در شیرازبخشی از

  سنگ نگاره «بَرم دِلک» شکست

  محوطه باستانی نامدار به «بَرم دِلَک» در شهرستان شیراز که سنگ نگاره‌های ساسانی ارزشمندی را در درون خود جای داده است در بدترین شرایط نگهداری و حفاظتی به سر می‌برد. سودجویان اموال تاریخی نیز به تازگی بخش بالای سر و رو به روی یکی از سنگ نگاره‌ها را شکسته و به آن آسیب‌های برگشت‌ناپذیری وارد کرده‌اند.

 • قنات جهانی زارچ برای بازدید گردشگران آماده می‌شود

  قنات زارچ بیش از 80 کیلومتر طول دارد و ۳۰۰۰ سال قدمت، یعنی قدیمی‌ترین و طولانی‌ترین قنات جهان است. همین مشخصه‌ها در کنار سازه هنرمندانه و کاربری با ارزش آن باعث شد که چند سال پیش در قالب مجموعه قنات‎‎های ایران به ثبت جهانی برسد.

 • جای خالی بسته‌بندی در صنایع دستی ایران

  بی‌هنری صنعتی برای فروش هنرهای دستی

  همه ما کم و بیش با صنایع دستی اصیل ایرانی آشنا هستیم، اما اگر نگاهی اجمالی به فروش آنها در بازار نماییم در می‌یابیم که فروش آنها مانند ماهیت خودِ محصول “سنتی” است. منظور از فروش سنتی نیز پیچیدن آن کالای با ارزش در میان کاغذ و پلاستیک و ارائه آن به مشتری است!

 • چِلمران پشتوانه کاخ ساسانی کنگاور

  تعیین حریم؛ مهم‌ترین نیاز معدن سنگ چِلمران

  معدن سنگ چِلمران که از فراز کوهی به همین نام تا دامنه‌هــــــای آن گســـــــــترده، آکنـــــــــده از تکه‌هــــای سنگ‌تراش خورده از جمله اجزای ستون و سنگ‌های نماست که در مرحله‌های گوناگون استخراج، رها شده‌اند. به نظر می‌رسد تکه‌های سنگ را پس از جدا ساختن از پیکره کوه، قواره کرده و به پای کار می‌بردند تا در آنجا پرداخت نهایی به خود گیرد.