• تخت جمشید؛ چشم به راه دولت

  استان فارس و آثار و محوطه‌ها و بناهای تاریخی آن در اولین روز از سال نو شاهد رویدادی بود که می‌تواند نویدبخش افقی روشن برای این خطه و میراث تاریخی و فرهنگی‌اش باشد، و آن سفر معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری به استان فارس و بازدید از آثار تاریخی فرهنگی این استان بویژه اثر جهانی تخت جمشید و مجموعه باستانی نقش رستم بود.

 • بی‌هویتی در کمین پایتخت

  تهران با توجه به این که از دویست و اندی سال پیش پایتخت ایران است، یکی از مهم‌ترین نقاط در ایران به شمار می‌رود که باید به حفظ میراث فرهنگی آن پرداخت. چرا که تهران پایتخت ایران است و الگویی برای کل این سرزمین به شمار می‌رود، بنابراین هر کار و فعالیت خوب یا بد در تهران می‌تواند الگویی برای کل کشورمان باشد و شبیه آن در سایر جاها نیز اجرا شود.

 • فرصتی که در تعطیلات می‌سوزد

  «شهر نمونه گردشگری کشورهای اسلامی» عنوانی است که در سال جاری میلادی کلانشهر تبریز آن را با خود یدک می‌کشد؛ عنوانی که بر اساس فاکتورهای مختلف چون سابقه تاریخی، آثار و بناهای خاص و منحصربه‌فرد، تمیزی، ساختمان‌های مدرن و... به آن داده شده است.

 • گفت‌وگوی جام‌جم با مدیرکل پیشین اطلاعات و آمار سازمان میراث فرهنگی

  توفیق ‌گردشگری در گرو تشکیل وزارتخانه است

  درحالی که براساس اهداف تعیین شده تا پایان سال 1404 قرار است کشورمان میزبان 20 میلیون گردشگر باشد، همچنان آمارهای اعلام شده از میزان جذب و توسعه صادرات نامرئی ایران، متناسب با برنامه‌ یاد شده نیست. موازی‌کاری، تغییرات مکرر روسای سازمان میراث فرهنگی، بی‌توجهی مسئولان به پیش‌نیازهای توسعه گردشگری همه و همه مواردی هستند که از آنها به عنوان موانع تاثیرگذار در رشد صادرات نامرئی یاد شده است. درهمین حال برخی معتقدند اگر سازمان میراث فرهنگی به وزارتخانه تبدیل شود، قطعا ناتوانی‌های موجود کاهش یافته و گردشگری ایران می‌تواند به قله‌های موفقیت دست یابد.

 • کارشناسان در گفت‌وگو با جام‌جم مطرح کردند

  گردشگری؛ حامی نامرئی کالای ایرانی

  در حالی رهبر معظم انقلاب امسال را به عنوان سال «حمایت از کالای ایرانی» نامگذاری کرده‌اند که بسیاری از کارشناسان اقتصادی و صنعت گردشگری بر این باورند رونق صنعت گردشگری می‌تواند از بهترین حامیان تولیدات ایران در بخش‌های مختلف باشد.

 • توجه گردشگران نوروزی به جاذبه‌های ناشناخته

  نوروز امسال برخی مناطق کمتر شناخته شده و کم تردد و کم گردشگر کشورمان، حال و هوای دیگری داشتند؛ پررونق و پرگردشگر، مثل جزیره هرمز در استان هرمزگان که شاهد ورود چند برابری گردشگر نسبت به سال‌های گذشته بود.

 • مرمت قدیمی‌ ترین پل جهان در عراق +عکس

  کارشناسان موزه بریتانیا در حال آموزش گروهی از باستان شناسان و مرمتگران عراقی هستند تا قدیمی‌ترین پل جهان را در تل الوح بازسازی کنند. این پل ۴ هزارساله در دوران حکومت داعش در عراق به‌شدت آسیب‌دیده بود.

 • کلت کمری ستارخان +عکس

  سردار ملی و مدافع اصلی جنبش مشروطیت در زمان قاجاریه، همیشه یک کلت کمری 10 تیر با خود به همراه داشت.

 • چهلستون آتش گرفت

  کوشک سرهنگ آباد، بنای تاریخی معروف به کاخ چهلستون اردستان دچار آتش سوزی شده و دست کم بخشی هایی از سازه چوبی آن از بین رفته است.

  • حوادث
 • طرح تعطیلات نوروز زمستانی جدی‌تر شد

  معاون رئیس‌جمهور با اشاره به دستیابی به اهداف کاهش تصادفات، افزایش قابل‌ملاحظه سفر و کاهش نارضایتی‌ها در نوروز ۹۷ گفت: همچنین تلاش می‌کنیم با پیگیری و به‌نتیجه رساندن طرح تعطیلات زمستانی، فرصتی همچون نوروز را ایجاد کنیم.

 • مسجدی با ۶ محراب‌ از زیر خاک بیرون آمد

  بقایای شبستان مسجد امام حسن زواره همزمان با آزاد شدن دو محراب آن از زیرخاک بیرون آمد، علت نام‌گذاری این مسجد به نام امام حسن(ع) روایتی است مبنی بر اینکه امام حسن(ع) در سفر به شرق در این مسجد نماز خوانده است.دومین مناره قدیمی ایران از آن این مسجد است.