• به جاده زیبای مشهد - سرخس بروید و در رباط شرف، موزه آجرکاری ایران را تماشا کنید

  شرف؛ موزه‌ای که انسان را عاشق می‌کند

  جاده مشهد به سرخس یکی از ناشناخته‌ترین مسیرهای گردشگری تاریخی و طبیعی ایران است؛ مسیری که تا زمانی که وارد آن نشده‌اید و تنها اطلاعات‌تان درباره آن، وضعیت جغرافیایی و شرایط آب و هوایی و البته بن‌بست بودن آن به دلیل مرزی بودن سرخس است، هیچ رغبتی برای پا نهادن در آن و بازدید از نادیده‌هایش نداری، اما کافی است تا این سد را بشکنید و پای در آن بگذارید تا عاشق مسیر شوید و یکی از زیباترین آثار تاریخی ایران؛ یعنی موزه آجرکاری «رباط شرف» بر تحیرتان بیفزاید.

 • رای مثبت یونسکو به جهانی شدن اثر باستانی ساسانیان

  بیست و سومین اثر ایرانی در بحرین جهانی شد

  همزمان با برگزاری رویداد مهم جام جهانی فوتبال در روسیه برای انتخاب بهترین فوتبالیست های دنیا، جهان شاهد برگزاری اجلاس جهانی دیگری در منامه پایتخت بحرین است؛ رویدادی که قرار است برترین آثار تاریخی، فرهنگی و طبیعی ملل مختلف در سراسر 5 قاره را در سال جاری میلادی شناسایی و نامشان را در فهرست آثار جهانی یونسکو ثبت و ماندگار کند.

 • گردشگران می‌گویند اینجا را دوست دارند چون هم فضای سنتی روستایی دارد و هم غذای خانگی

  داستان عجیب ابوعلی و اقامتگاه بوم‌گردی‌اش

  این یک داستان واقعی و البته ساده اما تا حدودی عجیب است. داستان مردی که یک اقامتگاه بوم‌گردی را در شهر جهانی شوش راه‌اندازی کرده است. داستان راه‌اندازی اولین اقامتگاه بوم‌گردی در این شهر اما شنیدنی است. این اقامتگاه را خلف سعد فرجی، با فروش دار و ندار زندگی‌اش راه‌اندازی کرد: «برای این‌که بتوانم اقامتگاه بوم‌گردی‌ام را بنا کنم مجبور بودم سرمایه‌ای جور کنم.

 • پیر‌ترین مقبره سمنان مرمت می‌شود

  در انتهای خیابان پیر نجم‌الدین سمنان و در گورستانی به همین نام، بقعه‌ای خشتی و بسیار قدیمی منسوب به پیر نجم‌الدین دادبخش یا تاج‌بخش مربوط به دوره ایلخانی وجود دارد. از شجره‌نامه مدفون این آرامگاه اطلاع صحیحی در دست نیست، ولی عده‌ای وی را یکی از سرداران ملی سمنان در حمله مغول‌ها و از تاثیرگذاران و مبارزان نهضت سربداران می‌دانند.

 • معطل ماندن پرونده‌های میراثی ایران و پیش‌بینی‌های غلط مسئولان میراث فرهنگی

  نگرانی‌های یک جام دیگر

  نشست تخصصی یونسکو برای انتخاب 30 اثر برتر جهانی چند روزی است آغاز شده و از روز گذشته نیز پرونده ثبتی دو اثر ایران یعنی اثر طبیعی جنگل‌های ارسباران و اثر تاریخی محور ساسانی مورد بحث و بررسی قرار گرفته است. این دو اثر اگر بتواند امروز نظر متخصصان یونسکو را به خود جلب کند و به فهرست برترین‌های جهان راه یابد، شاید غمی که از حذف تیم ملی فوتبال کشورمان در جام جهانی بر دل‌ها نشسته کمی التیام یابد، هرچند شنیده‌ها کمی نگران‌کننده است.

 • گزارش جام‌جم از تعرض به یک اثر ساسانی در شیرازبخشی از

  سنگ نگاره «بَرم دِلک» شکست

  محوطه باستانی نامدار به «بَرم دِلَک» در شهرستان شیراز که سنگ نگاره‌های ساسانی ارزشمندی را در درون خود جای داده است در بدترین شرایط نگهداری و حفاظتی به سر می‌برد. سودجویان اموال تاریخی نیز به تازگی بخش بالای سر و رو به روی یکی از سنگ نگاره‌ها را شکسته و به آن آسیب‌های برگشت‌ناپذیری وارد کرده‌اند.

 • قنات جهانی زارچ برای بازدید گردشگران آماده می‌شود

  قنات زارچ بیش از 80 کیلومتر طول دارد و ۳۰۰۰ سال قدمت، یعنی قدیمی‌ترین و طولانی‌ترین قنات جهان است. همین مشخصه‌ها در کنار سازه هنرمندانه و کاربری با ارزش آن باعث شد که چند سال پیش در قالب مجموعه قنات‎‎های ایران به ثبت جهانی برسد.

 • جای خالی بسته‌بندی در صنایع دستی ایران

  بی‌هنری صنعتی برای فروش هنرهای دستی

  همه ما کم و بیش با صنایع دستی اصیل ایرانی آشنا هستیم، اما اگر نگاهی اجمالی به فروش آنها در بازار نماییم در می‌یابیم که فروش آنها مانند ماهیت خودِ محصول “سنتی” است. منظور از فروش سنتی نیز پیچیدن آن کالای با ارزش در میان کاغذ و پلاستیک و ارائه آن به مشتری است!

 • چِلمران پشتوانه کاخ ساسانی کنگاور

  تعیین حریم؛ مهم‌ترین نیاز معدن سنگ چِلمران

  معدن سنگ چِلمران که از فراز کوهی به همین نام تا دامنه‌هــــــای آن گســـــــــترده، آکنـــــــــده از تکه‌هــــای سنگ‌تراش خورده از جمله اجزای ستون و سنگ‌های نماست که در مرحله‌های گوناگون استخراج، رها شده‌اند. به نظر می‌رسد تکه‌های سنگ را پس از جدا ساختن از پیکره کوه، قواره کرده و به پای کار می‌بردند تا در آنجا پرداخت نهایی به خود گیرد.

 • سایه شوم بر سر معدن سنگ نیایشگاه آناهیتای کرمانشاه

  تعرض به معدن سنگ «چِلمران» کنگاور

  معدن سنگ باستانی و تاریخی چِلمران در شهر کنگاور استان کرمانشاه که روزگاری از سنگ‌های آن در ساخت کاخ ساسانی کنگاور استفاده می‌شده، امروز در بدترین شرایط نگهداری و حفاظتی قرار دارد. سودجویان اَموال فرهنگی به بهانه پوچِ یافتن گنج، به این معدن سنگ ارزشمند دست اَندازی (تعرض) کرده و برخی از نیم ستون‌ها و آثار سنگی آن را شکسته‌اند.

 • گردشگری بدون ترامپ

  بی‌شک یکی از اساسی‌ترین بسترهای جذب گردشگری در دنیا، لزوم ثبات سیاسی، اجتماعی و اقتصادی در کشورهای مقصد یا کانون هدف گردشگران است.

 • سنگ‌نگاره‌های تاج‌ستانی اردشیر از جهانی شدن باز می‌مانند

  اوضاع اسفبار سنگ‌نگاره‌های ساسانی

  سنگ‌نگاره تاج ستانی اردشیربابکان که بخشی از پرونده شهرستان پیروزآباد و محور ساسانی پارس برای ثبت جهانی در سازمان یونسکو است در بدترین شرایط نگهداری و حفاظتی به سر می‌برد و روزگار اندوه باری را سپری کرده و در صورت ادامه این روند، روز به روز به مرگ نزدیک‌تر خواهد شد.

 • مردم را با امکانات و تهدیدات محیط‌‌‌زیست آشنا کنیم

  آموزش؛ نقطه عزیمت به گردشگری پایدار

  معرفی نکردن مناطق بکر و آسیب‌پذیر به‌عنوان یک راه‌حل برای جلوگیری از تخریب محیط‌زیست، اگرچه می‌تواند انتخاب یک عده برای محافظت از دارایی‌های طبیعی کشور باشد، اما در عمل و به‌واسطه گسترش شبکه‌های اجتماعی و افزایش چشمگیر سرعت انتقال اطلاعات، فاقد کارایی خواهد بود.

 • کمپین‌های سلبی با اثر کوتاه‌مدت مشکل را حل نمی‌کند

  جمعیت گردشگران،‌مدیریت و کنترل شود

  روز جهانی محیط‌زیست را در حالی پشت سر گذاشتیم که جلوگیری از آلودگی پلاستیکی از سوی سازمان ملل متحد به‌عنوان شعار امسال انتخاب شده بود. در بیانیه این سازمان به صراحت بر نقش چهره‌ها، سیاسیون و فضای مجازی در ترویج فرهنگ عدم استفاده از مواد پلاستیکی تجدیدناپذیر تاکید و از آنها برای حضور در این عرصه دعوت شده است؛ به این معنا که افراد مورد توجه در جامعه می‌توانند به‌تنهایی به رسانه‌ای برای ترویج رفتارهای صحیح بدل شوند و با انتشار عکس و ویدئو در راستای تحقق این شعار تلاش کنند.