• جام‌جم به مناسبت روز جهانی کودک ارتباط این موضوع با گردشگری را بررسی کرده است

  لطفا «گردشگری کودک» فراموش نشود!

  کودکی، همانجایی که هر ناممکنی در آن ممکن می‌شود، ساحت امنی است که بسیاری از ما بزرگسالان هم، گاه با ناملایمت‌ها و فشارهایی که زندگی بر ما وارد می‌کند به فضای آن دوران پناه می‌بریم.

 • وجود سرویس‌های بهداشتی مناسب یکی از ملزومات توسعه صنعت گردشگری است

  صنعت گردشگری و توالت های بین راهی

  تقویم مناسبت‌های جهانی را که ورق بزنید با نامگذاری‌های عجیب و غریب و گاه به ظاهر خنده‌داری مواجه می‌شوید؛ مثل همین امروز؛ 19 نوامبر که روز جهانی توالت نام گرفته.

 • آقابزرگ؛ نامی متفاوت برای یک مسجد در کاشان

  حیاطِ حیات‌بخش «آقابزرگ»

  میان کوه‌های کرکس و کویر مرکزی، شهری با قدمت هزاران ساله وجود دارد. شهری با آب و هوایی گرم و بیابانی و البته بسیار کم‌آب که بنا بر گفته‌ها و شنیده‌ها، در گذشته و در فصل تابستان عقرب از زمین آن می‌جوشیده! توصیفی که شما را برای دیدن شهری مخروبه و به‌دور از آبادانی آماده می‌کند.

 • ارز یا ریال ؛ مسأله این است

  پرداخت یورو یا ریال توسط گردشگران و مسافران خارجی برای اقامت در هتل‌های کشور که این روزها ورد زبان هتلداران، فعالان و متولیان گردشگری در کشور شده، چالش و مساله جدیدی نیست و هر بار که اقتصاد کشور با کاهش ارزش پول رسمی، آسیب‌پذیر شده و تورم و رکود، صنایع کشور را در آستانه ورشکستگی قرار داده،‌ یک بار دیگر در صدر اخبار مربوط به حوزه گردشگری قرار گرفته است.

 • مسجد جامع بروجرد؛ نگین معماری غرب ایران

  آتشکده‌ای که مسجد شد

  به خاطر دارم چند سال قبل، اول هر ماه در خانه ما مجلس روضه‌خوانی برگزار می‌شد که برای برگزاری آن مقدماتی نیاز بود. هرچند تمامی لوازم بسیار سریع مهیا شد، اما سماور بزرگ آن چیزی بود که کار سفره ما را لنگ می‌کرد و از آنجا که پدر اعتقادی به کرایه کردن و قرض گرفتن وسایل روضه نداشت، تصمیم بر آن شد که برای خرید یک سماور بزرگ راهی شهر ورشو و شهر سماور ایران یعنی بروجرد شویم.

 • کائینی در گفت‌وگو با جام‌جم آنلاین مطرح کرد:

  روایت یهودیان و یونانی‌ها در کنار چند سنگ نوشته، تنها منابع درباره کوروش

  یک پژوهشگر تاریخ گفت: درباره کوروش به جز چند سنگ نوشته، تاریخ نگاری‌های یونانی و همچنین تبلیغات سیاسی یهودی‌ها چیز دیگری در دست نیست.

 • گفت و گوی جام جم با بانوی کارآفرین

  یادگاری بر این گنبد مینا

  میناکاری، هنر آتش و خاک است. بر آمدن رنگ‌هایی شگفت انگیز و درخشان که یادآور آسمان است؛ آسمانی آبستن گلستان که می‌تواند ساعت‌ها چشم‌ها را خیره کند؛ هنری پنج هزار ساله که کماکان علاقه‌مندان زیادی را از سراسر دنیا جذب خود می‌کند و هنرمندان و صنعتگران زیادی در کشورمان به تولید آن مشغولند. این هنرِ دست زیبا و ظریف اگرچه بیشتر تولید و کار دست زنان هنرمند است، اما بازار کار و صادرات و سودآوری‌اش اغلب در دست مردان است.

 • استقرار یک سرایدار در ساختمان آرامگاه مشروطه مانع از اجرای عملیات مرمت آن شده است

  شهدای مشروطه درگیر مشکلات حقوقی

  خیابان کمالی در منطقه 11 تهران قصه‌ای غریب دارد؛ قصه‌ای که راویانش اکنون در خواب و خاک در آرامگاهی در بن‌بست شهید سیدمحمد ابراهیمی آرامیده‌اند؛ گمنام و ناشناخته. راویان این قصه، صوراسرافیل و ملک‌المتکلمین؛ دو نفر از روزنامه‌نگاران عصر مشروطه‌اند که اگرچه در کتب و مقالات سیاسی تاریخی نامشان بسیار تکرار شده اما برای همسایه‌گان‌شان در محل کمالی آشنا نیست. همکار‌مان خانم خباز سراغ اهالی خیابان کمالی و همسایگان این دو روزنامه‌نگار شهید رفته و با آنها گپ و گفتی زده که مشروح آن را در صفحه 13 جام‌جم می‌خوانید. اما در این صفحه ما سراغ آرامگاه در حال تخریب آنها رفته‌ایم که قرار بوده مرمت شود، اما ... .

 • با حضور معاون رئیس جمهور

  سردیس هخامنشی استردادی از آمریکا رونمایی شد (تصاویر)

  مراسم رونمایی از سردیس ۲۵۰۰ ساله سرباز هخامنشی صبح امروز با حضور علی‌اصغر مونسان معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، جمعی از مدیران سازمان میراث فرهنگی، وزارت امور خارجه و شخصیت‌های فرهنگی کشور برگزار شد.

 • جام جم در گفت و گو با کارشناسان علت کاهش گردشگران خارجی به ایران را با توجه به افزایش بهای دلار بررسی می کنند

  چرا گردشگران سفر ارزان به ایران را انتخاب نمی کنند

  کاهش ارزش پول کشورمان در برابر ارزهای عمده جهانی و بویژه دلار، این روزها تقریبا همه را کلافه و عصبی کرده؛ از مردم بگیر که نبض قیمت محصولات مصرفی و حتی خوراکی‌شان با نبض قیمت دلار بالا و پایین می‌رود تا صاحبان صنایع و مشاغل خرد و کلان که بسیاری به ورطه رکود و برخی به خط ورشکستگی رسیده‌اند. در این میان اما یک صنعت هست که هرچه نبض دلار تندتر بزند و بالاتر برود، کبک آن بیشتر خروس می‌خواند و آن هم صنعت گردشگری است، آن هم وقتی پای گردشگران ورودی در میان باشد.

 • از ناری خانه تا تاریخانه

  شاید باورش کمی مشکل باشد، اما ما در ایران در موزه ای وسیع با آثار چند هزار ساله زندگی می کنیم. اگر درست نگاه کنیم، متوجه می شوم که کمتر سرزمینی با این تنوع آب و هوایی و قدمت تاریخی و آثار برجای مانده از اولین انسان‌ها تا امروز در جهان وجود دارد.

 • اوحدی: تاریخ و فرهنگ را با گردشگری می‌توان به نسل جوان معرفی کرد

  رییس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در آیین رونمایی تمبر یادبود و طرح تورهای ویژه دانش‌آموزی «تهران با تو» با اشاره به اهمیت گردشگری شهری گفت: به وسیله گردشگری می‌توان تاریخ و فرهنگ را به نسل جوان معرفی کرد.