• اختصاصی جام جم آنلاین / به بهانه سالمرگ سید حسن حسینی

  شاعری که ایل و تبارش همه عاشق بودند + اینفوگرافیک

  نهم فروردین ماه 1383 بود، خبرها مثل امروز در لحظه و با کمک انواع شبکه های اجتماعی و راه های ارتباطی منتشر نمی شد، اغلب مردم تلفن همراه هم نداشتند که با یک پیامک از اتفاق های مختلف همدیگر را باخبر کنند. چند ساعتی طول کشید تا بخش خبری ساعت 14 شبکه یک سیما یکی از تلخ ترین خبرهای فرهنگی چند دهه اخیر را اعلام کند.

 • عناصر مانوس و بیگانه؛ نگاهی به رمان‌هایی از آلبر کامو، کامل داوود و ژروم فراری

  3 روایت موازی از خشونت

  «امروز، مادرم مرد. شاید هم دیروز، نمی‌دانم.» این جملات قطعا از مشهورترین جملاتِ آغازین، در رمان‌هایی است که می‌شناسیم. آغازی کوبنده که البته مخاطبان آن هرگز آن را فراموش نمی‌کنند: «بیگانه» اثر آلبر کامو. نمی‌دانم به خاطر می‌آورید یا نه... راوی «بیگانه» مرتکب قتلی می‌شود که دلیل مهمی برای آن ندارد... به عبارت دقیق‌تر، هیچ دلیل خاصی برایش ندارد. شاید پرتو آزاردهنده آفتاب مهم‌ترین دلیل این قتل باشد. نور آفتاب مورسو را عصبانی می‌کند تا عربی گمنام را بکشد.

 • کتابی درباره عدالت و عدالت‌خواهی در اندیشه آیت‌ا... خامنه‌ای منتشر شد

  رژه کلمات برای سربازان عدالت

  نویسنده «کتاب عدالت» به جام‌جم می‌گوید همزمان با توجه دوباره رهبر انقلاب به گفتمان عدالت‌خواهی بیانات ایشان را در این باره گزین کرده است

 • گفت‌وگو با منصور علیمرادی، نویسنده

  دفــاع همزاد آدمی است

  بشر ذاتا خیالپرداز است و بشر واحه‌نشین هزار برابر بیشتر. منصور علیمرادی اهل جنوب است. جنوب کشور و جنوب کرمان؛ دورگه‌ای حاصل تلفیق خون یک عشایر و یک یکجانشین. مدتی روزنامه‌نگاری را پیشه قرار داده بود و مدتی شعر می‌گفت‌. گزارش هایش روایتی داستان‌گونه داشت و شعرهایش هم قصه‌هایی موزون بود که روایت می‌شد... منصور علیمرادی ذاتا راوی است.

 • آمریکا از ماشین‌ها و گریه‌ها خفه می‌شود

  آمریکا علیه آمریکا

  با کمی چشم‌پوشی می‌توان چنین گفت که کشور آمریکا از بدو کشف و بنیانگذاری یکی از مهم‌ترین سوژه‌های هنر و شعر اعتراضی بوده است. آمریکا به مثابه‌ سرزمینی تمامیت‌خواه چه از نظر سیاسی و چه از حیث اقتصادی همیشه در تیررس هنرمندان، نویسندگان و شاعران جهان بوده است. این موضوع در قرن بیستم -خصوصا نیمه‌ دوم- آنچنان پربسامد شد که «آمریکا» بیش از آن‌که در متون ادبی به شکل اسمِ خاص بروز کند، معنایی استعاری و سیاسی پیدا کرد.

 • مرتضی سرهنگی مدت‌هاست با معرفی آثار ارزشمند از آنها حمایت می‌کند

  باغبان ادبیات دفاع‌مقدس

  مدیر دفتر هنر و ادبیات پایداری حوزه هنری مدتی است در سلسله نشست‌های «شبی با نویسنده» کتاب‌های خوب دفاع مقدس را معرفی و بررسی می‌کند.

 • یار مهربان به روایت آمار + اینفوگرافیک

  کتاب و کتابخوانی زیربنایی برای توسعه فرهنگی تمدن‌های مختلف است، از این رو، مسئولان همواره در تلاش هستند با استفاده از راهکارهای مختلف زمینه توسعه آن را در جامعه فراهم کنند. این درحالی است که به گفته کارشناسان پیش نیاز اینکار اطلاع از آمار‌های دقیق و تدوین نقشه راهی منطقی و عملی براساس این اطلاعات است.