• با بهناز ضرابی‌‌ زاده، نویسنده کتاب «دختر شینا» به مناسبت روز جانباز

  بجز زیبایی و عشق هیچ ندیدم!

  شخصیت عباس (حبیب رضایی) در فیلم «آژانس شیشه‌ای» را یادتان هست؟ یکی از بهترین شخصیت‌های سینمای ایران؛ جانبازی شهرستانی که ترکشی نزدیک شاهرگ گردنش دارد، ترکشی که امکان دارد هر لحظه او را از پای درآورد.

 • بررسی معایب و مزایای برگزاری نمایشگاه کتاب در مصلای تهران

  کوچ کتاب‌ها به شهر

  دهم دی سال گذشته در جام‌جم گزارشی درباره بازگشت نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران از شهرآفتاب به مصلی منتشر کردیم؛ از زمان انتشار آن گزارش تا دوم اسفند که دوباره در همین صفحه سراغ این موضوع رفتیم، سکه ماجرای پرآب‌چشم بزرگ‌ترین رویداد فرهنگی کشور، چرخ‌ها خورده و دوباره روی خط، پایین آمده است؛ مصلی.

 • طعنه به روایت نسبی

  آیین رونمایی و جشن امضای کتاب «طعنه به روایت نسبی» با عکس‌های افشین میرزایی برگزار شد.

  • گیلان
 • جزییات ثبت‌ نام بن کارت نمایشگاه کتاب

  کلیه دانشجویان و طلاب قبل از شروع فرآیند ثبت نام بن کارت کتاب نمایشگاه، به دقت راهنمای کاربری ثبت نام و دریافت بن کارت دانشجویی را باید مطالعه کنند. در این دوره صدور از طریق کارت ملی هوشمند برای نخستین بار اجرایی می‌شود.

 • درباره کتاب پرفروش «رستاخیز داعش»

  به تور آشنایی با داعش دعوتید

  صحبت‌های اخیر رئیس‌جمهور آمریکا دوباره نام داعش را میان خبرها آورد. جریانی که مدتی است از آن خبری نیست، اما ریشه‌های فکری و عقیدتی آن هنوز در بخش‌هایی از جهان اسلام هنوز زنده است. کتاب «رستاخیز داعش» می‌تواند کتاب بروشور مانند خوبی در معرفی این گروه تروریستی باشد.

 • تولد 76 سالگی محمدعلی بهمنی، غزلسرای معاصر در روزنامه جام‌جم برگزار شد

  من زنده‌ام هنوز و غزل فکر‌می‌کنم

  در یک عصر بهاری دلپذیر، یکی از آن عصرهایی که باران برای آمدن این پا و آن پا می‌کرد، در دفتر روزنامه مهمان ما بود تا در فصل تازه شدن طبیعت، در فروردینی که حتی تا روزهای پایانی اش هم بوی آمدن بهار را با خود دارد، بنشینیم و از جهان شاعرانه اش حرف بزنیم. از این‌که یک شاعر چگونه فکر می‌کند، چگونه به جهان نگاه می‌کند و چگونه شعر می‌گوید.

 • جام‌جم از چند و چون اجرای طرح‌های فصلی حمایت از کتابفروشی‌ها گزارش می‌دهد

  قهرمان‌های نوروزی بازار کتاب

  سه سال است که گفتمان ترویج کتابخوانی، وارد مراحل عملیاتی‌تری شده است؛ اگر تا پیش از سال 1394 این گفتمان، صرفا در خلال اظهارنظرهای این و آن مبنی بر وااسفای خلأ دغدغه کتابخوانی پیگیری می‌شد، از بهار این سال، طرحی اجرا شد که آمده بود این هشدارها را جدی بگیرد.

 • گفت‌وگو با شهریار زرشناس درباره حالات شهید آوینی در روزهای منتهی به شهادت

  فرشتگان روحش را از فکه به آسمان بردند

  خبر مثل همیشه کوتاه، تکان‌دهنده و تلخ بود؛ سید مرتضی آوینی شهید شد! 24 سال قبل در چنین روزی خبر رسید سید مرتضی آوینی در منطقه فکه روی مین رفته و شهید شده است. از آن سال‌ها تا همین امروز در سالگرد شهادت سید مرتضی آوینی افراد زیادی درباره تفکر و زاویه دید هنری او صحبت کرده و یاد و نامش را زنده نگه‌ داشته‌اند. چند سالی است سالروز شهادت او به نام روز هنر انقلاب اسلامی ثبت شده است. با شهریار زرشناس، محقق اندیشه دینی، استاد دانشگاه که از دوستان نزدیک شهید آوینی نیز بوده همصحبت شدیم تا برایمان از سید شهیدان اهل قلم بگوید.

 • اختصاصی جام جم آنلاین / به بهانه سالمرگ پروین اعتصامی

  شاعر نخود و لوبیا یا مردمی ترین شاعر ایران + فیلم و اینفوگرافیک

  15 فروردین سالمرگ پروین اعتصامی است، شاعری که به تعبیر رهبر معظم انقلاب اسلامی گروهی سعی کردند با وجود داشتن رتبه بالای شعری، او را با برخی القاب خرد کنند.

 • این جوان موفق تاکنون 11 کتاب تخصصی و چندین مقاله را به زبان فارسی ترجمه کرده است

  ایستــاده با کتاب‌هایش

  لحظه‌ای که به دنیا آمد پزشکان به والدینش گفتند او دچار معلولیت است و به «آرتروفی عضلانی نخاعی » مبتلاست. به خاطر همین بیماری هیچ وقت نتوانست شبیه همسن و سال‌های دیگرش قلم به دست بگیرد و بنویسد، تایپ کردن نیز برایش سخت ترین کار دنیاست، اما او تصمیم گرفت توانایی هایش را باور کند و روی ناتوانایی‌هایش خط بکشد. سرانجام موفق شد در طول چند‌ سال 11 کتاب تخصصی و ‌مقاله‌های علمی زیادی را به زبان فارسی ترجمه کند. از محمدرضا شاهی حرف می‌زنیم؛ جوان موفقی که به خاطر ترجمه هایش جوایز مختلفی دریافت کرده است.