• خط زدن سهم کودکان از سرانه مطالعه

  با وجود آن که کتاب‌های کودکان و نوجوانان در ایران جزو پرشمارگان‌ترین کتاب‌ها هستند، ولی برای آمارگیری سرانه مطالعه کشور، فقط افراد بالای 17 سال بررسی می‌شوند. این نکته‌ای بود که روز گذشته مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان مطرح و از آن انتقاد کرد.

 • یک دِه آباد به از صد شهر خراب

  وقتی صحبت از رژیم گرفتن به میان می‌آید، انسان ناخودآگاه یاد افراد چاق می‌افتد که در جستجوی قدری کاهش وزن، برنامه‌ها و مشاوره‌های مختلف تغذیه را امتحان می‌کنند و از این دکتر به آن دکتر در حال رفت و آمد هستند و برای چند کیلو لاغر شدن مجبورند از بسیاری خوردنی‌های خوشمزه، پُرکالری و وسوسه انگیز چشم‌پوشی کنند.

 • گفت‌وگو با سرپرست دانشنامه امام رضا (ع):

  روایت 2500 مدخل از شاه خراسان

  اشاره: دائره¨المعارف‌ ‌ها یا به فارسی دانشنامه‌ها،‌ با وجود رشد چشمگیر فناوری و در دسترس بودن رسانه‌های مجازی و برخط، هنوز هم یکی از اصلی‌ترین منابع مورد مراجعه هر پژوهشگر است. از این‌رو، دانشنامه‌نگاری را نباید با کتاب سازی اشتباه گرفت، چرا که ملزوماتی نظیر مدخل‌گزینی و مؤلف‌یابی دارد و همین امر کار را بسیار دشوار می‌کند.

 • جشنواره کتاب کودک و نوجوان سالانه شد

  دبیر شانزدهمین جشنواره کتاب کودک و نوجوان با بیان اینکه در گذشته این جشنواره به صورت دو سالانه برگزار می‌شد، گفت: با طرح و دیدگاه مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، جشنواره به صورت سالانه برگزار خواهد شد.

 • کتاب عامه‌پسند، ضرورتی سودآور

  یکی از ضرورت‌های چاپ کتاب عامه‌پسند این است که مردم را حداقل اندکی به مطالعه نزدیک‌تر کنیم. شاید شما هم در نمایشگاه‌های مختلف به این مساله دقت کرده باشید که غرفه‌های ناشران رمان‌های به اصطلاح عامه‌پسند معمولا بازدیدکنندگان بیشتری نسبت به دیگر غرفه‌ها دارد. چه بسا غرفه‌های دیگر در بعضی ساعات روز هیچ بازدیدکننده‌ای هم نداشته باشد!

 • افت طراحی جلد کتاب‌های عامه پسند

  طرح جلد کتاب معمولا نخستین چیزی است که در مواجهه یک کتاب با آن روبه‌رو می‌شویم، پس این طرح جلد است که نقطه کلیدی ارتباط میان مخاطب و اثر را برقرار می‌کند. این مقوله مهم در کتاب‌های عامه‌پسند نقش مهم‌تری به خود می‌گیرد و به همین دلیل برای ناشر، نویسنده و حتی مخاطب هم اهمیت پررنگی دارد.

 • خاطره‌سازی به جای داستان‌سازی

  برخی جوامع مثل کشورهای آمریکای لاتین، داستان‌سازند و برخی همچون جامعه ما، خاطره ‌سازند. برای همین نمی‌توان ادبیات همه مناطق را با یک معیار نقد سنجید و همین‌طور همه گونه‌های ادبی را هم نمی‌توان با هم مقایسه کرد بلکه باید به هر ژانری در جایگاه خود و موقعیتی که دارد، توجه کرد.

 • جایی برای دلواپسی‌های عمیق نیست

  ابتدا این نکته را عرض کنم که انتشار یک پرونده با عنوان «بررسی ادبیات عامه‌پسند» تنها چند روز پس از درگذشت بانوی بزرگ ادبیات عامه‌پسند ایران فهیمه رحیمی اقدام ارزشمندی است، چرا که ایشان بر گردن ادبیات ما حق بزرگی دارند و بسیاری از کتاب نخوان‌ها را هم به سمت مطالعه کتاب کشانده‌اند و چه بسا بسیاری از همین افراد، حالا به خواننده‌های حرفه‌ای کتاب تبدیل شده باشند.