• 0

قتل شيخ خزعل

چهارشنبه 13 خرداد 1388 ساعت 19:15
شیخ خزعل پس از مرگ برادرش شیخ مزعل طی سال‌های پایانی سلطنت احمدشاه قدرت بلامنازع خوزستان به شمار می‌رفت و با پشتیبانی انگلستان وقعی به حکومت مرکزی نمی‌نهاد.

پس از کودتای سوم اسفند که انگلیس، سیاست تمرکز ساختار سیاسی کشور را در ایران دنبال می‌کرد، طی نقشه‌ای حساب شده،‌ شیخ خزعل را اسیر رضاخان ساخت و بدین ترتیب وی تحت‌الحفظ روانه تهران شد و تحت کنترل اداره تامینات و سپس اداره سیاسی شهربانی قرار گرفت.

چند سالی بدین منوال سپری شد و رضاشاه تا توانست مال و منال شیخ را از او ستاند و از آن پس طرح قتل و از میان برداشتن او را در سر می‌پرورانید.

در 24 خرداد 1315 خبر رسید شیخ‌خزعل - که تحت مراقبت شدید شهربانی مخوف رضاخان قرار داشت - فوت شده است.

در آن برهه سیاه، کسی را یارای آن نبود تا درباره علت فوت خزعل احیانا تفحصی انجام دهد. فقط پس از عزل رضاخان از سلطنت و در جریان دستگیری و محاکمه ماموران تبهکار شهربانی رضاخانی بود که آشکار شد یکی از ماموران شهربانی به نام عباس بختیاری، معروف به مامور شش انگشتی، طبق دستور رکن‌الدین مختار، رئیس وقت شهربانی کل کشور و با مباشرت چند تن دیگر از همکاران خود، شیخ خزعل را خفه کرده است.

عباس بختیاری برای این دادگاه توضیح داد که بنا به دستور رکن‌الدین مختار همراه با عبدالله مقدادی و چند تن دیگر به اتاق خواب شیخ خزعل وارد شده و در حالی که مامور دیگری گلوی او را بشدت فشار می‌داده، حسینقلی فرشچی «یک درفش تیزی داشت که زد توی گیجگاه [خزعل]، تا دیگر نفس نیامد و مرد و چند قطره خون هم از همانجا آمد که ریخت روی ملافه ناز بالش که آن ملافه را هم فرشچی در آورد و همراه برد که بیندازد بیرون و آمدیم بیرون.»

منبع: اقبال حکیمیون، سازمان‌های اطلاعاتی و امنیتی ایران تا پایان دوره رضاشاه، چاپ اول، تهران، موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران، 1386، صص 264 261

به اشتراک گذاری
کد خبر : 670331219080151812
برچسب‌ها :
لینک کوتاه :

ارسال نظر

  • مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:
  • 1- نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • 2- نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  • 3- نظرات پس از ویرایش ارسال می‌شود.
تصویر امنیتی: