• 0

خروج اشغالگران و ثبات عراق

جمعه 2 شهریور 1386 ساعت 19:43
: روزنامه معتبر انگلیسی گاردین در تازه ترین ارزیابی خود از اوضاع عراق از خروج نیروهای نظامی انگلیسی از شهر بصره دومین شهر بزرگ عراق طی دو هفته آینده خبر داد.

البته از قبل خبرهایی درباره قصد فرماندهان انگلیسی برای خروج از بصره منتشر شده بود. این بار خبر گاردین عزم جدی برای خارج کردن قوای انگلیسی از این شهر را نشان می دهد. شاید بتوان گفت شهر بصره و استان های جنوب عراق در مقایسه با دیگر مناطق این کشور ، طی 4 سال گذشته شاهد آرامش و ثبات بیشتری بودند اما از زمانی که نیروهای انگلیسی با دنبال کردن پروژه طراحی شده واشنگتن در زمینه برخورد امنیتی با مردم و افراد مورد احترام در شهرهای جنوب عراق ، روش موذیانه ای را در پیش گرفتند، مقاومت های مردمی رشد صعودی طی کرد و سربازان انگلیسی را مستاصل و حیران نمود و در عین حال تلفات زیادی را به آنان تحمیل کرد. بی شک ، عقب نشینی این نیروها از بصره و سپردن امور امنیتی آن به دولت مالکی ، گامی مهم در مسیر احیای فرایند سیاسی و حمایت از دولت مرکزی بغداد تلقی می شود. دولت مالکی در حال حاضر، صرف نظر از برخورداری از حمایت مردم عراق ، به طور چشمگیری از سوی اشغالگران ، بویژه درخصوص پرونده های امنیتی ، مورد بی اعتنایی قرار گرفته است . اینک اقدام انگلیس ، یک گام اساسی برای بسط نفوذ دولت مرکزی و سپردن مسوولیت ها و وظایف امنیتی به خود عراقی ها ، محسوب می شود. عراقی ها از قبل گفته بودند آنان بیش از دیگران در مورد راههای مقابله با تروریست ها اطلاع دارند و تا به حال ، روشهای کجدار و مریز اشغالگران و حتی تبانی آنان با برخی شاخه های تروریستی موجب شده است تا فعالیت های تروریستی در این کشور که جان هزاران نفر را از مردم عراق ستانده است ، ادامه داشته باشد. حتی گزارش شده است نیروهای امریکایی در چارچوب تشویق تروریست ها به عدم حمله به نیروهایشان ، میان آنان اسلحه و مهمات توزیع کرده اند!واقعیت این است که این گونه تحرکات نمی توانست از دید و نظر افکار عمومی و حتی مردم امریکا و انگلیس پنهان بماند لذا به یقین باید گفت تصمیم برای خارج ساختن نیروهای انگلیسی که در انطباق با منافع ملی این کشور اتخاذ شده است ، تحت تاثیر افکار عمومی و درخواست های اکثریت مردم این کشور ، صورت می گیرد.حال باید نشست و درانتظار صدور فرمانهای عاقلانه و منطبق با مصالح ملی در امریکا از سوی هیات حاکمه امریکا ماند. آیا مردم امریکا می توانند وقوع چنین آرزویی را محقق سازند؛

یوسف قوچانی غروی
به اشتراک گذاری
کد خبر : 669768108806226081
برچسب‌ها :
لینک کوتاه :

ارسال نظر

  • مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:
  • 1- نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • 2- نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  • 3- نظرات پس از ویرایش ارسال می‌شود.
تصویر امنیتی: