• 0 0
  • 0

وزیر نفت: صادرات بنزین آغاز شد

یکشنبه 26 اسفند 1397 ساعت 11:13
وزیر نفت گفت: صادرات بنزین با مقدار اندک آغاز شده است و در حال حاضر به دنبال افزایش ذخیره سازی این حامل انرژی هستیم و سعی داریم صادرات بنزین را از سال آینده به طور جدی در دستور کار خود قرار دهیم.

به گزارش جام جم آنلاین از فارس، بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت در نشست خبری که به منظور افتتاح 4 فاز پارس جنوبی در منطقه ویژه اقتصادی پارس جنوبی برگزار شد، با اشاره به اینکه با راه اندازی این فازها تولید گاز ایران به صورت روزانه از قطر پیشی خواهد گرفت، گفت: ظرفیت تولید گاز غنی پارس جنوبی در سال ۹۸ به ۷۵۰ میلیون مترمکعب در روز افزایش می یابد که با این حساب تولید گاز غنی ایران از پارس جنوبی بیشتر از قطر خواهد شد.

زنگنه ادامه داد: برای توسعه فاز ها 13 و 22 و 23 و 24 هزینه ای بالغ بر 11 میلیارد دلار هزینه شده است.

وی همچنین با اشاره به فاز 11 و ادامه مذاکره با چینی ها گفت: مذاکره با شرکت سی ان پی سی چین ادامه دارد و متوقف نشده و مدیر عامل شرکت ملی نفت ایران به همین منظور اخیرا سفری به چین داشته است.

زنگنه با تاکید براینکه آمادگی ایران بر صادرات گاز به عمان گفت: اسناد مناقصه صادرات گاز ایران به عمان آماده است اما تحریم مانع از انجام آن شده است زیرا هیچ شرکت اروپایی حاضر به احداث خطوط انتقال گاز نیست هرچند که ایران توانایی و آمادگی احداث این خط لوله را دارد.

این مقام مسئول همچنین با اشاره به قرار داد صادرات گاز به پاکستان اشاره کرد و گفت: ایران فعالیت خود را در صادرات گاز به این کشور انجام داده است ولی آن طرف کوچکترین فعالیتی را انجام نداده است.

وی گفت: ایران هنوز تصمیمی به شکایت از پاکستانی ها نگرفته است.

زنگنه به عملکرد قرارگاه سازندگی خاتم در اجرای پروژه ها اشاره کرد و گفت ما از عملکرد سپاه راضی هستیم هرچند که عده‌ای دنبال اختلاف افکنی بین وزارت نفت و سپاه هستند.

زنگنه در بخش دیگر از صحبت‌هایش به تصمیم دولت مبنی بر افزایش قیمت سی ان جی از خرداد ماه اشاره کرد و گفت: من در دولت با این تصمیم مخالفت کرده و می کنم.

وی همچنین با اشاره به خودکفایی در تولید بنزین گفت: صادرات بنزین با مقدار اندک آغاز شده است و در حال حاضر به دنبال افزایش ذخیره سازی این حامل انرژی هستیم و سعی داریم، صادرات بنزین را از سال آینده به طور جدی در دستور کار خود قرار دهیم.

وزیر نفت در ادامه به مذاکرات با طرف عراقی اشاره کرد و گفت: پیشنهادی داشتیم مبنی بر اینکه از طریق عراق گاز را به این کشور و سپس لبنان و سوریه منتقل کنیم که باید گفت عراقی‌ها همیشه در حرف با ما همراه هستند.

به گفته وی، تحریم روی صادرات گاز ایران تأثیری نداشته و فقط دریافت پول گاز از عراق را تحت تأثیر قرار داده است که این موضوع برطرف خواهد شد.

دلیل کاهش صادرات میعانات گازی

زنگنه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا میزان صادرات میعانات گازی ایران کاهش داشته است، گفت: دلیل این موضوع افزایش مصرف پالایشگاه ستاره خلیج فارس است.

وی ادامه داد: این پالایشگاه در حال حاضر بیش از ۳۵۰ هزار بشکه میعانات گازی مصرف می‌کند که این موضوع باعث کاهش میزان صادرات میعانات گازی می‌شود.

وی ادامه داد: البته تحریم‌ها هم روی افت میزان صادرات تأثیر داشته اما تولید میعانات گازی کم نشده است.

دستگاه‌های دولتی پول نفت را خوردند و ما بعدا فهمیدیم

وزیر نفت با اشاره به صحبت‌های رئیس‌جمهور دولت نهم و دهم در مورد فروش نفت در زمان تحریم، اظهار کرد: آنهایی که پول نفت را خوردند، خوردند و رفتند و کسی نیست که دنبال کند.

وزیر نفت گفت: برخی موارد را به دستگاه‌های دولتی سپرده بودند که غیرقانونی بود و آنها پول ما را خوردند و ما بعدا متوجه شدیم.

وی با بیان اینکه برخی شرکت‌ها نیز خارجی بودند، افزود: این عددها قابل قیاس با بابک زنجانی نبود. بیش از دو میلیارد دلار به صورت نقد به بابک زنجانی داده بودند که به پیمانکار پرداخت کند اما این کار را نکرد.

وزیر نفت با تاکید بر اینکه صحبت‌های احمدی نژاد دروغ است، تصریح کرد احمدی نژاد گفت: من فکر می‌کنم ایشان هولوکاست جدیدی درست می‌کندو 6 قطعنامه علیه ایران صادر می‌شود و صادرات نفت ما به صفر می‌رسد و به این شکل قیمت نفت به صد دلار می‌رسد که در این صورت هیچ آوردی برای ایران ندارد و اگر راه‌حل دیگری بلد هستند بیان کنند تا استفاده کنیم.

وی در پاسخ به پرسشی درباره تلاش آمریکا برای صفر کردن صادرات نفت ایران، گفت: ما اقدامات خودمان را برای صادرات نفت انجام می‌دهیم، اما اگر شرایط را برای صادرات نفت ایران دشوارتر کنند، آن وقت شرایط برای جهان دشوارتر خواهد شد و این سختی به تمام دنیا باز می‌گردد.

وزیر نفت در نشست خبری که به منظور افتتاح 4 فاز 13، 22، 23 و 24 برگزار شد با اشاره به اینکه با راه‌اندازی این 4 فاز ایران در تولید گاز به صورت روزانه از قطر جلو خواهد افتاد، گفت: تاکنون برای توسعه این 4 فاز 11 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری انجام شده است.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه منطقه عسلویه در شهریور سال 76 یک منطقه بکر بود، تصریح کرد: تا سال 84، 5 فاز و از سال 84 تا 92، 5 فاز دیگر وارد مدار شد که از سال 92 تاکنون 11 فاز دیگر نیز وارد مدار تولید شده است که تا پایان سال 98، 27 فاز دریایی را در مدار تولید خواهیم داشت.

وی با اشاره به اینکه امسال کمتر کسی حس کرده که زمستان آمد و پایان یافت، گفت: مصرف انرژی با وجود افزایش تولید بالاست و مردم بدون توجه به بهینه‌سازی انرژی گاز را مصرف می‌کنند، به طوری که بالاترین رکوردهای مصرف ثبت شده است.

وزیر نفت ادامه داد: امسال برای نخستین بار فراز تولید اتان مثبت شد که همیشه کمتر از تقاضا بوده است.

وی با بیان اینکه کشور برای نخستین بار تولید اتان را بیشتر از تقاضا کرده است، گفت: باید حتماً اقدامات باارزشی برای مصرف اتان انجام دهیم

زنگنه در ادامه با اشاره به صادرات گاز ایران، گفت: در مورد صادرات گاز به عمان مشکلاتی وجود دارد، زیرا به دلیل تحریم‌ها و علی‌رغم آنکه اسناد مناقصه برای احداث این خط لوله صادراتی آماده است، ولی شرکت‌های بین‌المللی با وجود وعده‌هایی که قبلاً داده بودند، به دلیل تحریم جلو نیامدند.

وی اظهار کرد: ایران توانایی احداث این خط لوله را دارد و باید دید که آیا عمانی‌ها نیز حاضر هستند که ایران این خط لوله را احداث کند.

وزیر نفت با اشاره به صادرات گاز ایران به پاکستان،‌گفت: ایران خط لوله خود را برای صادرات گاز به پاکستان احداث کرده است، اما طرف پاکستانی هنوز این کار را انجام نداده، بر همین اساس ما منتظر هستیم که طرف پاکستانی نیز احداث این خط لوله را آغاز کند و بر این اساس ما تصمیمی فعلاً مبنی بر شکایت در دادگاه بین‌المللی علیه پاکستان نداریم.

زنگنه در ادامه با اشاره به صحبت‌هایی که اخیراً از سوی رئیس دولت نهم و دهم مبنی بر اینکه قیمت نفت را کمتر از صد دلار کرده‌اند، گفت: آقای احمدی‌نژاد می‌تواند هولوکاست‌های متعددی راه بیاندازد و پارس جنوبی را تعطیل کند و قیمت نفت را به صد دلار برساند که این قطعاً به نفع دیگران خواهد بود.

وی ادامه داد: آنهایی که پول نفت را خوردند، خوردند و رفتند و کسی نیست که دنبالشان کند.

وزیر نفت تصریح کرد: برخی موارد را به دستگاه‌های دولتی سپردند که غیرقانونی بود که آنها پول نفت ما را خوردند و بعداً ما متوجه شدیم.

زنگنه با بیان اینکه برخی شرکت‌های خارجی نیز در این میان بودند، گفت: این عددها قابل قیاس با موضوع بابک زنجانی نیست، زیرا بیش از 2 میلیارد دلار به صورت نقد به بابک زنجانی داده بودند که به پیمانکار پرداخت کند، اما او این کار را نکرد.

وی همچنین با اشاره به مذاکرات صورت گرفته با طرف عراقی، گفت: ما در پیشتر از سوی عراقی‌ها پیشنهاداتی مبنی بر صادرات گاز به عمان و سوریه داشتیم که همیشه عراقی‌ها همراه ما هستند. خوشبختانه تحریم روی صادرات گاز ایران تأثیر نداشت و فقط پول صادرات گاز ایران تحت تأثیر تحریم قرار گرفت که این مشکل نیز به زودی برطرف خواهد شد.

زنگنه در ادامه با اشاره به علت کاهش صادرات میعانات گازی ایران گفت: یکی از دلایل مهم کاهش صادرات میعانات گازی ایران راه‌اندازی پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس است که در حال حاضر بیش از 350 هزار بشکه میعانات گازی در این پالایشگاه مصرف می‌شود که این موضوع باعث کاهش صادرات میعانات گازی ایران شده است البته تحریم نیز روی این موضوع تأثیر داشت، اما باید اعلام کنم که تولید میعانات گازی ایران کاهش پیدا نکرده است.

وزیر نفت با اشاره به راه‌اندازی این پالایشگاه گفت: ایران با راه‌اندازی پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس در تولید بنزین خودکفا شد و هم اکنون نیز مقدار کمی بنزین صادر می‌کنیم، اما در شرایط فعلی اولویت ما افزایش ذخایر استراتژیک بنزین است که باید این کار را انجام دهیم.

زنگنه در ادامه با اشاره به عرضه نفت در بورس گفت: بر اساس قانون ما سال آینده عرضه نفت در بورس را خواهیم داشت و مانند سال 97 عرضه نفت در بورس ادامه پیدا می‌کند.

وی همچنین با اشاره به تصمیم دولت مبنی بر افزایش قیمت CNG گفت: من با این تصمیم دولت مخالفت خود را اعلام کرده‌ام و باز نیز مخالفت خواهم کرد.

وزیر نفت همچنین به تمجید از عملکرد سپاه پرداخت و گفت: ما از عملکرد سپاه راضی هستیم، اما متأسفانه عده‌ای می‌خواهند بین وزارت نفت و سپاه اختلاف بیندازند و همین جا اعلام می‌کنم که هرگز منتقد عملکرد قرارگاه سازندگی خاتم نبودم.

زنگنه همچنین با اشاره به موضوع فاز 11 پارس جنوبی گفت: مذاکرات با چینی‌ها برای توسعه این فاز ادامه دارد و اخیراً نیز یک هیأت عالی رتبه قرار است، از چین برای مذاکره به ایران بیایند و همچنین مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران نیز اخیراً سفری به چین داشته و این موضوع در حال پیگیری است.

وی با اشاره به صحبت‌های آمریکایی‌ها مبنی بر اینکه صادرات نفت ایران را کاهش خواهند داد، گفت: آمریکا زیاد حرف می‌زند و من به آنها توصیه می‌کنم که کمتر حرف بزنند، زیرا شرایط بازار نفت را به هم می‌ریزند.

وزیر نفت تصریح کرد: آنها یک سال بازار را دچار تشنج کردند اما ما کم حرف می‌زنیم و عمل می‌کنیم ولی آنها زیاد حرف می‌زنند که ظاهراً تحت فشار هستند. اگر بخواهند اذیت کنند شرایط بازار بدتر شده و بی‌ثباتی رخ می‌دهد. ما نشان دادیم که آدم‌های صلح‌جویی هستیم و کار خود را انجام می‌دهیم ولی آمریکایی‌ها یک روز از تمدید معافیت حرف می‌زنند و روز دیگر می‌گویند می‌خواهیم صادرات نفت ایران را کاهش دهیم.

زنگنه همچنین با اشاره به عرضه نفت در بورس، گفت: اگر نفت در بورس به فروش برسد ما خوشحال می‌شویم و اگر هم به فروش نرود ما وظایف قانونی خود را انجام می‌دهیم و مشکل اینجاست که بورس شفاف‌ترین روش برای انجام معامله و رقابت است و ما می‌خواهیم شفاف‌ترین کار را برای یک اقدام غیرشفاف که همان دور زدن تحریم‌ها است انجام دهیم.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود به جمع‌آوری گاز همراه اشاره کرد و گفت: برای جمع‌آوری گازهای همراه باید 4 طرح NGL راه‌اندازی شود تا این مشکل برطرف شود.

وزیر نفت ادامه داد: پالایشگاه بیدبلند تا دو سال دیگر افتتاح خواهد شد، این پروژه می‌تواند، به همراه NGL3200 و دیگر طرح‌ها به ما در مورد جمع‌آوری گازهای همراه کمک کند.

به اشتراک گذاری
کد خبر : 3669494474661888971
لینک کوتاه :

ارسال نظر

  • مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:
  • 1- نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • 2- نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  • 3- نظرات پس از ویرایش ارسال می‌شود.
تصویر امنیتی: