• 0 4
  • 0

رئیس جمهور در جلسه علنی مجلس:

سوالات نمایندگان، سوالات ملت هم هست

سه شنبه 6 شهریور 1397 ساعت 10:01
رئیس جمهور گفت: سوالات امروز نمایندگان مجلس شورای اسلامی از من در حقیقت سوالات ملت ایران هم هست.

به گزارش جام جم آنلاین از خبرگزاری صدا و سیما، دکتر حسن روحانی در ادامه سخنانش در صحن علنی مجلس شورای اسلامی افزود : همواره در دولت یازدهم و دوازدهم تلاش من بر این بوده است که میان دولت و مجلس ارتباط نزدیک و برادرانه باشد و به نظر من این چنین بوده است.

وی گفت : بسیاری از نمایندگانی که الان در برابرشان سخن می گویم در سال 96 در انتخابات حضور فعال داشتند و در کابینه دولت دوازدهم، نمایندگان عزیز در موضوع لوایح و طرح ها در کنار هم بودیم.
رئیس جمهور افزود: ممکن است شما گله ای از دولت داشته باشید یا ما گله ای از شما داشته باشیم اما گله ها دوستانه و برادرانه است.

وی گفت : اما به نظر من سوال نمایندگان محترم که در پنج بند تدوین شده است و بسیاری از سوالات دیگر مشابه این سوالات، سوالات ملت ایران هم هست؛ نه تنها یک چهارم نمایندگان امروز مجلس شورای اسلامی، این سوالات را دارند بلکه به اعتقاد من بسیاری از مردم این سوالات را دارند که چرا بیکاری و چرا وضع بانک این چنین و چرا قاچاق آن چنان است و چرا رکود و رونق شرایطی را طی می کند که مورد انتظار مردم نیست و چرا رشد قیمت ارز این چنین است.

روحانی افزود: شما به هر کوچه و خیابانی بروید شاید بخشی از سوالات مردم هم همین گونه سوالات باشد و مردم حق دارند بپرسند؛ مردمی که در دولت یازدهم در طول چهار سال و در ماههای اولیه دولت دوازدهم شاهد تحول مثبت در اقتصاد ، فرهنگ، و مسائل اجتماعی و در امنیت ملی و در سیاست داخلی و خارجی بوده اند، امروز برایشان این سوال مهم مطرح شده که چه شده است که مردم ما باید از آینده زندگی و کشور خود نگران باشند؟ این سوال اصلی است.

وی گفت: سوال اصلی این است که چرا در طول چهار سال و نیم، حرکت ما به سرعت رو به جلو بود و در رشد اقتصادی، تورم، اشتغال، در تعادل قیمت ارز و در رونق اقتصادی همه آمار و ارقام وجود دارد و چیزی مخفی نیست اما در این هفت هشت ماهه اخیر چرا ناگهان شرایط نویی آغاز شد؟ شما ممکن است بفرمائید که این شرایط نو از اشتغال ، ارز ، رکود ، قاچاق و از نظام بانکی بود به نظر بنده حقیر ، اشکال از تصور مردم و ترسیم ملت ایران درباره آینده ایران بود.

امروز روز مردم سالاری دینی در کشور است

رئیس جمهور گفت : امروز روز مردم سالاری دینی در کشور است و هیچ کس فکر نکند پاسخگو بودن نقطه ضعف است.

روحانی در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی با اشاره به حضورش برای پاسخگویی به سؤالات نمایندگان مجلس افزود: این بالاترین نقطه قوت مسئولان نظام جمهوری اسلامی ایران است که همه مسئولان را در سطوح مختلف و طبق قانون و وظایفی که بر عهده دارند موظف به پاسخگویی می کند.

وی تأکید کرد: هیچ کس از مردم، دوستان و حتی دشمنان فکر نکنند امروز آغاز شکاف دولت و مجلس است زیرا چنین تصوری کاملاً اشتباه است بلکه مجلس و دولت هدف بسیار بزرگی دارند تا با همکاری همدیگر آن را به مقصد برسانند.

رئیس جمهور در ادامه ضمن تبریک سالروز میلاد مسعود امام هادی (ع)، عید سعید قربان ، عید بزرگ غدیر به ملت بزرگ ایران و نمایندگان افزود :امیدوارم سخنان من در چارچوب آیه ای باشدکه تلاوت کردم و همه باید بهترین کلام و سخن و نیکوترین جملات را برای هم به کار ببریم .

وی گفت : امیدوارم با توجه به توصیه هایی که مقام معظم رهبری درباره این جلسه به من فرمودند بتوانم نکات مورد نظر ایشان را دقیقا مراعات کنم .

اشکال از تصور مردم و تفسیر ملت ایران از آینده است

رئیس جمهور در ادامه سخنان خود در پاسخ به سوالات نمایندگان مجلس شورای اسلامی گفت: به نظر من اشکال از تصور مردم و تفسیر ملت ایران از آینده است.ناگهان تصور مردم از آینده ایران دچار تغییر شد و این درد بزرگی است.

وی گفت: اشتغال بسیار مهم است، بیکاری درد بسیار بزرگی است، نابسامانی مشکل است و من قبول دارم و مسأله رونق نیز مهم است، قیمت ارز هم مهم است اما همه اینها در برابر اعتقاد مردم و امید مردم ناچیز است.

روحانی با طرح این سوال که چرا امید مردم تغییر کرده است تصریح کرد: چرا درباره آینده ایران دچار تردید شده اید؟ حتی بالاتر عده ای درمورد عظمت و قدرت نظام، رشد و توسعه آینده دچار شک شده اند و ما باید این شک را درمان کنیم.

رئیس جمهور گفت: ما باید با زبانی درست و صحیح به گونه ای با مردم سخن بگوییم که مردم قانع شوند که مشکلات این چند ماهه زودگذر است و کلید مسأله فقط در همین است.ما باید برای مردم توضیح دهیم که از این مشکلات به یاری خدا، با هدایت مقام معظم رهبری، با هماهنگی سه قوه و نیروهای مسلح عبور خواهیم کرد.

وی گفت: ما باید به ملت بزرگ ایران عرض کنیم ملت مطمئن باشید ما نخواهیم گذاشت توطئه های امریکا پیروز شود، ما نمی گذاریم یک مشت ضدایرانی که امروز در کاخ سفید جمع شده اند بخواهند علیه ما توطئه کنند.

روحانی تاکید کرد: کاخ سفید فکر نکند از پایان جلسه امروز خوشحال خواهد شد بلکه باید بداند از پایان جلسه امروز به شدت اندوهبار خواهد شد.

رئیس جمهور گفت: چون پایان این جلسه امروز اتحاد بالاتر بین مجلس و دولت، بین دو قوه و قوه قضاییه، بین هر سه و نیروهای مسلح، بین هر چهار و نظارت راهبری مقام معظم رهبری است. نه ترسی داریم از آمریکا، نه ترسی داریم از مشکلات، از مشکلات به خوبی عبور خواهیم کرد.

کاهش قاچاق از 25 به 12 و نیم میلیارد دلار تحول بزرگی است

رئیس جمهور کاهش میزان قاچاق از 25 به 12 و نیم میلیارد دلار در بیش از چهار سال را تحولی بزرگ دانست و بر افزایش کیفیت کالاهای داخلی و جلوگیری از قاچاق تأکید کرد.

روحانی در ادامه اظهاراتش در پاسخ به پرسش های نمایندگان در صحن علنی مجلس شورای اسلامی گفت: من در فرصت نخست به پنج پرسش مطرح شده به طور خلاصه اشاره می کنم و از دستگاه های ذیربط گزارش های لازم را دریافت کردم که اگر تمایل داشته باشید در اختیار نمایندگان قرار می گیرد.

رئیس جمهور مباحث مربوط به قاچاق کالا را مربوط به وزارت کشور، موضوع مربوط به اشتغال را مربوط به وزارت کار، مباحث مرتبط با برجام را مربوط به وزارت امورخارجه و مسائل بانکی را مرتبط با وزارت اقتصاد و دارایی دانست که گزارش آن آماده شده است.

روحانی با اشاره به مباحث مرتبط با قاچاق کالا و ارز به طرح این پرسش پرداخت که چرا دولت در زمینه مبارزه با آن موفق نبوده است؟ گفت: همه می دانید مبارزه با قاچاق کالا و ارز در سال 81 به فرمان مقام معظم رهبری آغاز شد و پس از آن نمایندگان مجلس در سال 92 قانون مربوط به آن را نوشتند و ابلاغ کردند.

رئیس جمهور افزود: آیین نامه های متعدد مربوط به مبارزه با قاچاق کالا و ارز نیز در دولت تدوین و ابلاغ شد و 600 میلیارد تومان بودجه برای تکمیل سامانه های لازم و اتصال آنها به یکدیگر اختصاص یافت.

وی با طرح این پرسش که چرا قاچاق ایجاد می شود؟ اظهار داشت: کالاها از خارج به کشور می آید و کالاهای ما به بیرون منتقل می شود، وقتی ما برای کالاهایی در داخل یارانه می دهیم و قیمت ها یارانه ای است خود به خود کالاها به خارج تمایل می یابد چون قیمت داخل و خارج نامتعادل می شود.

رئیس جمهور گفت: هر چه قیمت ارز پایین می آید واردات قاچاق بیشتر می شود و بالعکس.

روحانی تأکید کرد: برای جلوگیری از قاچاق، کیفیت تولید داخلی باید افزایش یابد و همه باید برای افزایش کیفیت تولیدات و خدمات داخلی کمک کنند.

رئیس جمهور گفت: اگر اینها را از نظر کیفیت، کمیت و قیمت محقق کنیم، معنی ندارد که کالای قاچاق وارد کشور شود، اگر برخی افراد تقاضای اجناسی را کنند که از نظر فرهنگی به سمت آن نمی رویم موضوع متفاوتی است.

وی کاهش میزان قاچاق از 25 به 12 و نیم میلیارد دلار در بیش از چهار سال را تحولی بزرگ دانست و افزود: ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز مخصوص قوه اجرایی نیست و نهادی فراقوه ای است که نمایندگان قوای سه گانه و نیروهای مسلح در آن حضور دارند، پس همه باید در این زمینه تلاش کنیم.

به اشتراک گذاری
کد خبر : 3421959269106347180
لینک کوتاه :

اخبار مرتبط

ارسال نظر

  • مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:
  • 1- نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • 2- نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  • 3- نظرات پس از ویرایش ارسال می‌شود.
تصویر امنیتی: