• 0 0
  • 0

موبایل،‌ تبلت،‌ لپ‌ تاپ‌ و‌ رایانه‌ در‌ انتظار دلار ‌4200 تومانی

گرانی و کسادی دیجیتال

دوشنبه 10 اردیبهشت 1397 ساعت 07:32
تلفن همراه، تبلت، لپ‌تاپ، رایانه و تجهیزات جانبی آنها از مهم‌ترین کالاهای پرمصرفی است که در ماه‌های اخیر به دنبال افزایش قیمت دلار؛ بسرعت گران شده‌اند. اکنون با تصمیم دولت برای کاهش قیمت دلار به 4200 تومان، مردم در انتظار کاهش قیمت این لوازم هستند.

اگرچه افزایش نرخ دلار در ماه‌های اخیر، گرانی کالاهای دیجیتال را هم سبب شده بود، ولی به نظر نمی‌رسد اعلام تک‌ نرخی شدن دلار، به همان سرعت بر کاهش قیمت کالاها تأثیر بگذارد.

قیمت اکثر گوشی‌ های تلفن همراه پرفروش نسبت به اواسط سال قبل، بین 20 تا 30 درصد افزایش یافته که مستقیما نتیجه گران شدن دلار بوده است. لپ‌تاپ‌ها نیز در ماه‌های اخیر از گرانی بی‌بهره نبودند و میزان افزایش آنها در این مدت میلیونی شده است.

در حالی که نرخ دلار در ابتدای سال به بالاترین حد خود رسیده بود، بازار رایانه و تلفن همراه و برخی دیگر از کالاهای دیجیتال و حتی فروشگاه‌های آنلاین هم تحت تأثیر این افزایش قرار گرفت؛ به‌طوری که برخی فروشگاه‌های خود را تعطیل کردند و برخی هم خرید و فروشی نداشتند. فروشگاه‌هایی هم که اقدام به فروش کالا می‌کردند، مدت زمان زیادی از افزایش نرخ دلار نگذشته، با این توجیه، قیمت‌های خود را افزایش دادند.

هنوز خبری از دلار 4200 نیست

ابراهیم درستی، رئیس اتحادیه لوازم صوتی، تصویری و موبایل در گفت‌وگویی که با خبرنگار جام جم داشت به رابطه مستقیم لوازم دیجیتال و نرخ ارز اشاره و تصریح کرد: قیمت کالا وابسته به دلار است و همه فروشندگان بر اساس نرخ روز کالاهای خود را محاسبه و عرضه می‌کنند.

وی با بیان این که اگر دلار با قیمت 4200 تومان در اختیار واردکننده قرار بگیرد قیمت کالاها ارزان خواهد شد، گفت: هنوز دلار با نرخ 4200 تومان در اختیار واردکنندگان قرار نگرفته و همچنان دلار با قیمت‌های بالاتری در بازار عرضه می‌شود. این در حالی است که خرید و فروش ارز نیز توسط صرافی‌ها محدود شده است.

درستی با تاکید بر این که فعالان این صنف بسیار به سرمایه در گردش نیاز دارند، افزود: عرضه‌کنندگان کالاهای حوزه فناوری برای این که سرمایه در گردش خود را تهیه کنند از سود خود می‌کاهند تا بتوانند محصول را به دست مصرف‌کننده برسانند و برایشان خواب محصول صرف ندارد. در نتیجه برای فعال صنفی توجیه اقتصادی ندارد که بخواهد کا