• 0 0
  • 0

آشنایی با بازار سرمایه

5 نکته کلیدی برای سرمایه‌گذاری موفق در بورس

یکشنبه 24 دی 1396 ساعت 04:00
به علت فرصت‌‌های بی‌ انتهایی که بازار سرمایه ارائه می‌کند و جریان مستمری از اطلاعات و اخباری که درباره شرکت‌ها و صنایع منتشر می‌شود، گاه فعالیت در این بازار برای سرمایه‌گذاران سخت و طاقت ‌فرسا می‌شود.

از اصول تأییدشده سرمایهگذاری موفق پیروی کنید و به استقلال مالی برسید.

بازار سرمایه جای جذابی است و سرمایهگذاری موفق در آن جذابتر. شما میتوانید سهام شرکت‌‌های مختلف از جمله شرکتهای حاضر در صنایع غذایی، خودرو و سیمان را خریداری کنید و در این بازار، حق انتخاب با سرمایهگذاران است. با وجود این که بورس اوراق بهادار تهران نسبت به سایر بورس‌‌های مطرح جهانی تعداد بسیار کمتری از شرکت‌‌ها را در دل خود جای داده، اما به علت فرصت‌‌های بی انتهایی که این بازار ارائه میکند و جریان مستمری از اطلاعات و اخباری که درباره شرکتها و صنایع منتشر میشود، گاه فعالیت در این بازار برای سرمایهگذاران سخت و طاقت فرسا میشود.

با وجود این، جنبه مثبت بورس آن است که شما میتوانید با دنبال کردن اصول و قواعد مشخصی حداقل تا حد زیادی شانس خود را برای گرفتن تصمیمات سرمایهگذاری بهتر و همچنین رسیدن به استقلال مالی افزایش دهید و ریسک خود را در این مسیر کمتر کنید.

بیایید با هم پنج قاعدهای را که سرمایهگذاران موفق در بورس از آنها تبعیت میکنند، بررسی کنیم:

اول. فقط در جایی سرمایهگذاری کنید که آن را بخوبی میشناسید

وارن بافت توصیه میکند تنها در شرکت‌‌هایی سرمایهگذاری کنید که فهم عمیقی از آنها دارید. منطقی به نظر میرسد، نه؟ با وجود این، هنوز سرمایهگذاران بسیاری هستند که پولشان را در شرکت‌‌هایی سرمایهگذاری می‌‌کنند که محصولاتی نامشخص و پیچیده دارند و شرایط صنعتشان کاملاً مشخص نیست.

سرمایهگذاری شما تنها زمانی جواب میدهد که شما بتوانید پیچیدگیهای این صنایع را بفهمید، اما بهترین راهکار این است که در شرکت‌‌هایی سرمایهگذاری کنید که محصولاتشان را میشناسید و احتمالاً از آنها استفاده میکنید. همان طور که وارن بافت می‌‌گوید، سعی کنید از دایره شایستگیهای خود خارج نشوید. در این صورت، سرمایهگذاری موفق محقق خواهد شد.

دوم. سهام شرکتهای باکیفیت و پیشرو در بازار را بخرید

این هم یکی دیگر از سبکهای سرمایهگذاری وارن بافت است که نیاز به فکر زیادی ندارد. فقط شرکت‌‌هایی را بخرید که سابقه عملکردشان بسیار عالی است؛ مثلاً این که به شکل مستمر درآمدهایشان افزایش مییابد و در دوران رکود بازار عملکردهای خوبی از خود به نمایش گذاشتهاند.

بافت همواره به خرید سهام شرکتهای پیشرو در بازار که تاریخ عملیاتی طولانی و مناسبی دارند، اقدام میکند. شرکت‌‌هایی همچون کوکاکولا و آیبیام. او سال 2013 مالکیت خود را در هرکدام از این شرکتها افزایش داد و توانست از خرید مجدد سهام این شرکتها سود خوبی به دست بیاورد. به طور کلی با سرمایهگذاری بلند مدت میتوانید انتظار داشته باشید که از شرکت‌‌های پیشرو در بازار سود خوبی به دست آورید.

سوم. سرمایهگذار باشید، نه نوسانگیر

این مسیر، مسیری مناسب و پراهمیت است. سرمایهگذاری، نیازمند آن است که سرمایهگذاران تحقیق کنند، مزایا و معایب سرمایهگذاری را درک کنند و تصمیمات آگاهانه برای سرمایهگذاری بگیرند.

از سوی دیگر، نوسان گیرها تلاش می‌‌کنند تا نوسانات و تحرکهای قیمتی را پیش بینی کنند و طوری در بازار رفتار کنند که بتوانند اگر پیشبینی‌‌هایشان محقق شد، سودی به دست بیاورند. نکته مهم اینجاست که تلاش برای زمانبندی کردن بازار و پیش‌‌بینی آن بیشتر شبیه شرط‌‌بندی است و هیچ ارتباطی با سرمایهگذاری ندارد.

چهارم. تنوع ببخشید

اگر شما تمام تخممرغ‌‌هایتان را در یک سبد قرار دهید و آن سبد از دستتان بیفتد، همه چیزتان را از دست خواهید داد. روی گزینههای مختلف سرمایهگذاری کنید تا بتوانید خودتان را از اتفاقات نابهنگام حفظ کنید و ریسکتان را کاهش دهید.

پنجم. برای بازبینی دورهای پرتفوی زمان بگذارید

فراموش نکنید که شما باید حداقل سالی دو بار سبد سهام خود را بازبینی کنید تا متوجه شوید آیا هنوز سرمایهگذاری شما معنادار است یا نه؛ آیا این سرمایهگذاریها هنوز برای اهداف بلندمدت شما مناسب است؟

اهمیتی ندارد که شما سرمایهگذاری کوچک هستید یا سرمایهگذاری بزرگ. بازبینی و مراقبت از عملکردهای سرمایهگذاری گامی ضروری برای هر سرمایهگذار است تا سرمایهگذاری موفق باشد.

مخلص کلام به زبان ساده

زمانی که شما سفری را برای دستیابی به موفقیت پایدار در سرمایهگذاری آغاز میکنید، سعی کنید با وفاداری به برخی اصول مهم سرمایهگذاری، این کار را انجام دهید. اگر با این پیش فرض مسیرتان را آغاز کنید، خودتان را برای دستیابی به موفقیت مالی و سرمایهگذاری آماده کرده‌‌اید.

به اشتراک گذاری
کد خبر : 3142907115087163772
لینک کوتاه :

ارسال نظر

  • مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:
  • 1- نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • 2- نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  • 3- نظرات پس از ویرایش ارسال می‌شود.
تصویر امنیتی: