• 34 9
  • 0

معاون اول قوه قضاییه:

عده‌ای با چهره انقلابی‌گری نهایت بی‌عدالتی را دارند

پنج شنبه 7 دی 1396 ساعت 14:53
معاون اول قوه قضاییه گفت: این انصاف نیست که عده ای با چهره انقلابی گری، حق طلبی و دفاع از محروم و عدالت، نهایت بی عدالتی را در لسان، گفتار و نوشتار دارند.

به گزارش جام جم آنلاین از تسنیم، حجت الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی اژه ای در دیدار با روحانیون، نخبگان و اعضای هیات علمی دانشگاه های ایلام اظهار کرد: قبل از هر چیز باید به استحضار حاضران گرامی برسانم که متاسفانه رییس قوه قضاییه حدود 10 روزی کسالت دارد و متاسفانه نتوانست به خاطر مشغله فراوان و سفر پیش رو، معالجه دقیق کند و دو روز گذشته را هم با زحمت فراوان و درمانی که به صورت فوق العاده انجام شد، خود را رساند.

معاون اول قوه قضاییه اضافه کرد: همان طور که شاهد بودید در جلسه شب گذشته شورای اداری استان، دیگر به هیچ وجه نفس ایشان بالا نمی آمد و حقیقتاً بعد از جلسه دیگر صحبت معمولی هم نمی توانست انجام دهد.

محسنی اژه ای گفت: علت انتخاب این استان برای سفر، مختصاتی است که داشته و دارد. این از ابتدای انقلاب تا امروز، یکی از شاخصه های مهم حمایت از ولایت و ارزش ها بوده است.

وی با بیان اینکه در این استان مردم یکپارچه شیعه و محب اهل بیت عصمت و طهارت هستند افزود: این استان بیشترین جانباز، شهید و آزاده را تقدیم انقلاب کرده و بیش از 13 هزار جانباز، شهید و آزاده دارد.

معاون اول دستگاه قضا اضافه کرد: مردم استان ایلام از ابتدای انقلاب و جنگ تا امروز، مرزبانان خوبی بوده اند و با این مقدار مرز و هدف دشمن برای ایجاد ناامنی، دیشب رییس اطلاعات استان خبر داد که ایلام از امن ترین استان هاست و انفجاری نداشته و کمترین ترور و ناامنی ها را داشته است.

وی تصریح کرد: امروز خدمت به این مردم از همه عبادت ها بالاتر است و از همه کارها ارزش بیشتری دارد. اولاً این مردم مستحق خدمت هستند و ثانیاً اگر نتوانیم مشکلات و گرفتاری های این مردم را کم کنیم، یعنی به طور غیرمستقیم ناکارآمدی را نشان داده ایم.

محسن اژه ای با بیان اینکه همه باید برای خدمت تلاش کنیم گفت: امروز خادمان شما در قوه قضاییه از جمله رییس قوه قضاییه و مسئولان عالی قضایی، تمام همت خود را بکار بردند تا با حاکمیت قانون و رعایت موازین اسلامی و قوانین جاری، در جهت تحقق اهداف نظام اسلامی گام بردارند.

وی افزود: خدایا تو شاهد باش که آنچه می گویم اعتقاد دارم و با تمام وجود لمس کرده ام و تمام همت مسئولان دستگاه قضایی این است که آنچه حق و به نفع مردم، انقلاب و اسلام است، عمل شود. اما آیا توانستیم به نقطه مطلوب برسیم؟ اصلا چنین ادعایی ندارم.

معاون اول قوه قضاییه با اشاره به اظهارات رییس دانشگاه ایلام درباره ضرورت اقامه عدالت علوی گفت: اصلا ما برای عدالت قیام کردیم و هدف همه انبیا و صالحان، اقامه عدالت است اما بیان واقعیات، نگاه واقعیات و ارزشیابی واقعیات هم باید همراه با عدالت باشد. اگر واقعیت ها را ندیدم و توقع و انتظار ایجاد کردیم و نکات مثبت و منفی را با هم ندیدیم، چه بسا انحرافی از انصاف و عدالت بوجود بیاید.

محسنی اژه ای درباره مبارزه با فساد هم اظهارکرد: مبارزه فساد فقط وظیفه قوه قضاییه نیست بلکه همه قوا و حتی مردم باید ورود کنند. بنابراین اگر خواهان عدالت هستم، همه اقشار باید کمک کنند تا فساد نباشد. البته حاکمان و مدیران و دستگاه قضایی نسبت به سایرین توان و مسئولیت بیشتری دارند.

وی تصریح کرد: در این سال های اخیر ما با چه کسانی در مسئله فساد مبارزه می کنیم. یک روزی می گفتند چرا با آفتابه‌دزدها مبارزه می شود. الان قوه قضاییه با آفتابه‌دزدها مبارزه می‌کند؟ کسانی که اسم و رسم داشتند و اتهاماتی داشتند، رسیدگی شده است. با کسانی که ثروتمند هستند و ثروت های بزرگ دارند که می توانند خیلی کارها بکنند، برخورد می شود.

معاون اول قوه قضاییه به برخورد با زمین خواری اشاره کرد و گفت: در سال 96 تا آخر آبان ماه، 28 هزار هکتار را رفع تصرف کردیم و نزدیک 68 هکتار قلع و قمع شده است. زمان تصرف اینها سال 96 نبوده اما در این سال به نتیجه نرسیده است.

محسنی اژه ای افزود: ما حتما از کمک های شما استقبال می کنیم تا شما نه تنها در مسئله پژوهش بلکه در زمینه های مختلف نیز کمک کنید. یکی از عوامل مهم در هر دستگاه قضایی از جمله دستاه قضا، نیروی انسانی است. اگر قوه قضاییه نیروی انسانی مکفی داشته باشد، بیش از 70 درصد کار ما حل است. ما از شما تقاضا داریم به انتخاب نیروی کارآمد در تراز دستگاه قضایی جمهوری اسلامی ایران کمک کنید.

معاو اول قوه قضاییه درباره حقوق شهروندی نیز اظهار کرد: حقوق شهروندی مقوله بسیار محترم و کشداری است و نمی گنجد انسان در اینگونه جلسات به ابعاد مختلف آن بپردازد. حقوق شهروندی فوق العاده مهم است به طوری که اسلام اهمیتی که به حق الناس داده به حق الله نداده است.

وی به بحث رعایت حقوق شهروندی در فضای مجازی اشاره کرد و افزود: ما معتقدیم که باید استفاده از فضای مجازی بسیار سهل و ارزان باشد و همه مردم به آن دسترسی داشته باشند اما اگر نسبت به فسادها و آسیب های موجود در فضای مجازی بی توجه باشیم، حقوق شهروندی را زیر پا نگذاشته ایم؟

محسنی اژه ای ادامه داد: امروز قوه قضاییه نسبت به ساماندهی و مدیریت فضای مجازی و پالایش خوبی ها و بدی های آن نهایت تلاش ها را کرده و حتی به این خاطر مورد تهمت ها و حرف ها و حدیث ها قرار گرفته است.

وی اظهارکرد: در زمان ریاست آیت الله شاهرودی در دستگاه قضا بود که حقوق شهروندی برای اولین بار به صورت یک دستورالعمل اعلام شد. می توانید از وزیر دادگستری که آن زمان رییس دادگستری بود بپرسید که چه تعداد هیئت تشکیل دادند.

معاون اول دستگاه قضا در ادامه با اشاره به اظهارات رییس کانون وکلای ایلام در این جلسه گفت: همه معتقدیم که باید مردم از کارشناس و حقوقدان استفاده کنند زیرا تمام مردم نمی توانند مسائل حقوقی خود را یاد بگیرند؛ البته دستگاه قضا برای ارتقای آگاهی حقوقی مردم کارهایی را انجام داده است و در این راستا وظیفه هم دارد.

وی اضافه کرد: ما اعتقاد داریم قوه قضاییه بی نقص نیست و با قاضی و کارمند متخلف اشد برخورد را می کنیم. همین طور انتظار داریم که کانون های وکلا با وکلای متخلف اشد برخورد را کنند. همان طور که پیشتر گفتم در همین آذر ماه با 63 متخلف اعم از وکیل، کارشناس و قاضی و کارچاق کن برخورد شده است.

محسنی اژه ای درباره آن بخش از اظهارات رییس کانون وکلای ایلام مبنی بر بالا بودن هزینه دادرسی هم گفت: طبق قانون وکلا موظف هستند قراردادهای خود را موکل یا موکلین را ضمیمه پرونده کنند اما خیلی از وکلا این کار را نمی کنند و قاضی مجبور می شود از وکیل قرارداد را بخواهد.

وی با بیان اینکه اخذ وکیل و کارشناس در برخی پرونده ها الزامی است گفت: ما طرفدار وکلا و کارشناسان هستیم و قانون گفته که گرفتن وکیل، حق و در پاره ای موارد داشتن وکیل الزامی است. حتی در بسیاری از پرونده ها، قانون اجازه داده موضوع به کارشناس مراجعه شود و در برخی موارد ارجاع به کارشناس را الزام کرده است اما به چه معیار و ملاکی، عدد و رقم کارشناسی یک ساختمان تفاوت های فاحش با هم دارد.

معاون اول قوه قضاییه با بیان اینکه ما هم معتقدیم شان وکلا باید دردادگاه، دادسرا و صداوسیما رعایت شود، به موضوع ساماندهی ارجاع پرونده ها به کارشناسان اشاره کرد و گفت: پیش نویس این قضیه نوشته شده و از مرکز آمار و فناوری خواسته ایم نرم افزاری پیش بینی کنند تا توزیع پرونده ها ساماندهی شود.

وی ادامه داد: اشکال و ایراد در همه بخش ها ممکن است وجود داشته باشد اما انصاف اقتضا می کند، همان مقدار ایراد و اشکالی که هست را ببینیم نه بیشتر.

محسنی اژه ای با تاکید بر اینکه باید مشکلات و موانع در کنار نارسایی ها لحاظ شود افزود: اگر در جایی قصور و تقصیری هست، داد بزنید و فریاد کنید اما اگر نیست در جهت رفع مشکلات کمک کنید.

وی از شیطان، هوای نفس و دشمنان نظام به عنوان سه دشمن یاد کرد و افزود: ترامپ بی عقل ترین آنهاست و بقیه هم هستند. این انصاف نیست که عده ای با چهره انقلابی گری، حق طلبی و دفاع از محروم و عدالت، نهایت بی عدالتی را در گفتار و نوشتار دارند. خدا نکند که همراه این سه دشمن شویم تا نه تنها را مشکلی از پیش رو برنداریم بلکه بر آن بیافزایم.

به اشتراک گذاری
کد خبر : 3123024666184289038
لینک کوتاه :

اخبار مرتبط

ارسال نظر

  • مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:
  • 1- نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • 2- نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  • 3- نظرات پس از ویرایش ارسال می‌شود.
تصویر امنیتی: