• 1 0
  • 0

گفت‌وگوی اختصاصی جام‌جم با رئیس مرکز سیستم‌ها و فناوری‌های پیشرفته دانشگاه تهران

ملاقات با سردار ایرانی ربات‌ها

شنبه 8 آبان 1395 ساعت 03:00
مرکز سیستم‌ها و فناوری‌های پیشرفته دانشگاه تهران از سال 1384 در دانشکده مهندسی مکانیک پردیس دانشکده‌های فنی آغاز به کار کرده است. این مرکز شامل فضای اداری، آزمایشگاهی و کارگاهی برای طراحی، آنالیز و ساخت پروژه‌هاست. در گوشه‌ای از آزمایشگاه سه ربات انسان‌نما قرار گرفته‌اند که در قالب طرح کلان ملی ساخته شده‌اند و در ابعاد بین‌المللی نیز شناخته شده‌اند.
در آزمایشگاه‌های این مرکز، تعدادی از دانشجویان کارشناسی ارشد و دکترای رشته‌های مهندسی مکانیک، برق و الکترونیک، رایانه و دیگر رشته‌های مرتبط به طراحی و ساخت پروژه‌های رباتیک و پروژه‌های دیگر می‌پردازند. دکتر عقیل یوسفی کما، رئیس مرکز سیستم‌ها و فناوری‌های پیشرفته دانشگاه تهران، معاون پژوهشی پردیس دانشکده‌های فنی و استاد دانشکده مکانیک این دانشگاه در گفت‌وگو با جام‌جم از پروژه‌های این مرکز و طرح‌های آینده پژوهشگران می‌گوید.

برای خوانندگان جام‌جم بگویید در آزمایشگاه پروژه‌های رباتیک، تمرکز شما بیشتر روی چه فعالیت‌هایی است؟

ما در این آزمایشگاه همه کارهای الکترونیک، مکاترونیک و نرم‌افزار را خودمان انجام می‌دهیم و امکان ساخت هم با کمک دانشکده مکانیک فراهم است. درباره قطعاتی که آماده خریداری کنیم نیز مطابق با نیاز، روی هوشمندی و پایداری آن کار می‌کنیم و آن را به چیزی که نیاز داریم تبدیل می‌کنیم. تمرکز اصلی ما سیستم‌های رباتیک الهام گرفته از طبیعت (Bio Inspired Robotic System) است. برای مثال ربات ماهی، حرکت ماهی‌ها و ربات‌های بال‌زن، حرکت پرنده‌های بال‌زن را تقلید می‌کنند و ربات انسان‌نما که از یک انسان تقلید می‌کند. پرنده‌های رباتیک کوچک دو بال و چهار بال هم داشته‌ایم و روی حرکات حشرات هم برای ساخت ربات‌های شش پا کار کردیم. برای مثال ربات‌های کوسه و ماهی برای ماموریت تصویربرداری یا بازرسی ساخته می‌شوند. کوسه ماهی‌ها هم استتار خوبی دارند و بسیار شبیه کوسه می‌شوند و چون حرکت آن با دم زدن است، می‌تواند مخفیانه حرکت کند.