• 0 0
  • 0

سبک زندگی در 100 ثانیه

پنج شنبه 13 اسفند 1394 ساعت 00:26
به اشتراک گذاشتن یک عکس و پست نامناسب در فضای مجازی می‌تواند حدود صد ثانیه از وقت آدم را بگیرد؛ البته اگر سرعت اینترنت یاری کند. در همین زمان فرد دیگری می‌تواند به یک جوک مضحک و گاه توهین‌آمیز هم در یکی از کانال‌های تلگرام بخندد.

صد ثانیه می‌تواند مصادف با زمانی باشد که دو انسان به اصطلاح متمدن، نمی‌توانند جلوی خشم خود را پس از تصادفی جزئی بگیرند و راه را برای بروز ناهنجاری‌های اجتماعی باز می‌کنند. اما آیا می‌دانید به جای این نمونه‌ها و همه صد ثانیه‌های طلایی عمرمان، می‌توان بسیار مفید، خلاقانه و تاثیرگذار عمل کرد؟ جشنواره بین‌المللی صد که این روزها دهمین دوره آن با حضور مجید مجیدی، به‌عنوان رئیس هیات داوران برگزار می‌شود، یکی از بهترین نمونه‌های استفاده درست و مفید و اخلاق‌گرایانه از تک‌تک لحظات عمر کوتاهمان است.

به گزارش جام‌جم، جشنواره بین‌المللی فیلم‌های صدثانیه‌ای که سال 82 و با هدف بسط و گسترش نگاه موجز در تولید آثار تصویری و با پیشگامی حوزه هنری، کلید خورد امروز و طی همه دوره‌های برگزاری‌اش به جایگاهی ویژه و ممتاز در عرصه رویدادهای فرهنگی و هنری و سینمایی دست یافته است و مشتاقان حضور و مشارکت در آن روزبه‌روز بیشتر می‌شود. این موقعیت باتوجه به جشنواره‌های معتبر و باسابقه‌ای چون فیلم فجر، فیلم کوتاه، پویانمایی و سینماحقیقت اهمیت موضوع را بیشتر هم جلوه می‌دهد.

مشارکت چهره‌های سرشناس

جایگاه جشنواره‌ای مثل صد را فارغ از استعدادهای خلاق و نوظهور، می‌توان از سینماگرانی هم تشخیص داد که حاضر به فعالیت و مشارکت در آن می‌شوند؛ از جمله فیلمساز برجسته‌ای همچون مجید مجیدی که ریاست هیات داوران این دوره را به عهده دارد. در کنار مجیدی سینماگران شناخته شده‌ای چون بهرام عظیمی، محمدرضا جعفری‌جلوه، مهرداد غفارزاده، هادی مقدم‌دوست و رسول صدرعاملی نیز به داوری آثار حاضر در دهمین دوره جشنواره فیلم صد می‌پردازند.

دهمین جشنواره فیلم‌های صدثانیه‌ای با دبیری علی قربانی و با رویکرد سینمای اخلاق و اهدافی چون ارتقای سطح فرهنگ عمومی از زبان هنر سینما و با ایجازی مثال‌زدنی، از روز گذشته در تهران و چند نقطه از کشورمان آغاز به کار کرد و ساعت 18 و 30 دقیقه فردا هم با برگزاری مراسم اختتامیه و معرفی برگزیده‌ها در تالار اندیشه حوزه هنری به کار خود پایان می‌دهد. پاتوق اصلی این جشنواره در تهران، پردیس سینما آزادی است و تماشاگرانی که علاقه‌مندند انبوهی فیلم صدثانیه‌ای از ایران و جهان را به‌طور رایگان ببینند، می‌توانند از ساعت 10 و 30 دقیقه امروز به این سینما مراجعه کنند. آخرین سئانس امروز هم ساعت 20 و 30 دقیقه است. بجز پایتخت و سینما آزادی، مردم بوشهر، کرمان، بجنورد، شهرکرد، یزد، تبریز، گرگان، قزوین و سنندج هم می‌توانند تماشاگر فیلم‌های جشنواره صد باشند.

ایجاز و اعجاز

بهرام عظیمی، کارگردان شناخته شده فیلم‌های انیمیشن یکی از داوران این دوره جشنواره فیلم صد است. او در گفت‌وگو با جام‌جم، این جشنواره را جشنواره‌ای در کلاس بین‌المللی می‌داند و می‌گوید: مهم‌ترین ویژگی جشنواره این است که فیلمسازان و علاقه‌مندان مشتاقانه برای آن فیلم می‌سازند. باتوجه به این‌که بجز امسال در یکی دو دوره دیگر این رویداد هم داور بودم، می‌بینم چه شوقی برای حضور در این جشنواره وجود دارد. الان همه عادت کرده‌ایم سریال‌های طولانی با قسمت‌های فراوان ببینیم، برای همین دیدن آثاری که برپایه ایجاز و اعجاز هستند، تماشاگر را به شوق می‌آورد. گاهی تاثیری که یک فیلم صدثانیه‌ای جذاب روی آدم می‌گذارد، پنج فیلم سینمایی روی آدم نمی‌گذارد.

کارگردان «تهران1500» درباره این‌که یک فیلمساز در فرصتی صدثانیه‌ای باید روی چه مسائلی تمرکز کند، توضیح می‌دهد: مهم‌ترین چیز موضوع است، یعنی شما در صدثانیه فرصت بسیار کمی دارید و باید قدر فریم به فریم فیلمتان را بدانید. بنابراین قدم اول این است که ایده‌ای بسیار ناب داشته باشید. بحث دیگری که بسیار اهمیت دارد، تکنیک استاندارد و قابل قبول و جذاب است. گاهی پیش می‌آید که فیلمساز ایده خیلی خوبی دارد، اما با پرداخت بد آن را هدر می‌دهد.

عظیمی ضمن تاکید بر این نکته که محدودیت و زمان کوتاه صدثانیه‌ای، باعث بروز خلاقیت در فیلم‌ها می‌شود، درباره تماشاگران جشنواره فیلم صد هم می‌گوید: جشنواره فیلم صد، تنها جشنواره‌ای است که امکان ندارد حوصله تماشاگر در آن سربرود. چون اگر فیلم جذاب و خلاقانه باشد که لذت می‌برید و همه لحظات آن در ذهن شما می‌ماند و اگر از فیلمی هم خوشتان نیامد، نهایتش صدثانیه از وقتتان را می‌گیرد.

یک رسانه نوظهور

دبیر دهمین دوره جشنواره فیلم صد در گفت‌وگو با جام‌جم، «سینمای اخلاق» را شعار این دوره دانست و گفت: در جشنواره فیلم صد، اشاعه اخلاق و نگاه جدی به سبک زندگی از طریق سینما اتفاق می‌افتد و آثار تولید شده هم به وسیله شبکه‌های مختلف تلویزیونی و شبکه‌های مجازی براحتی در معرض دید مردم قرار می‌گیرد.

علی قربانی جشنواره فیلم صد را رسانه‌ای نوظهور توصیف می‌کند و می‌افزاید: فیلم‌های صد از بهترین ابزارهای جدید ارتباطی هستند و به نظرم در دنیای کنونی که بیش از هر زمان به ترویج مفاهیم اخلاقی نیاز داریم، این آثار بهترین استفاده و کاربرد را دارند و می‌توانند به پیشبرد اخلاق و ارتقای سطح فرهنگ جامعه کمک کنند.

دبیر جشنواره فیلم صد درباره استعدادیابی این رویداد برای ورود به عرصه فیلم بلند و سینمای حرفه‌ای هم توضیح می‌دهد: البته یکی از بحث‌های موردنظر جشنواره فیلم صد، کشف استعدادها و چهره‌های فیلمسازی است که در سال‌های آینده، در سینمای حرفه‌ای فعالیت خواهند کرد. اما نگاه خودم به این جشنواره و فیلم‌های خیلی کوتاه این‌طوری نیست که مقدمه ساخت فیلم بلند باشد. من فیلم صد را کامل و مستقل از فیلم بلند می‌دانم و معتقدم یک اثر صدثانیه‌ای به لحاظ ارزش و میزان تاثیرگذاری، از فیلم‌های کوتاه و بلند چیزی کم ندارد.

قربانی می‌افزاید: همه مردم خوب کشورمان را به دیدن فیلم‌های جذاب و خلاقانه جشنواره فیلم صد دعوت می‌کنم. ضمن این‌که از مسئولان دستگاه‌های مختلف هم می‌خواهم که در تولید فیلم‌های صدثانیه‌ای سرمایه‌گذاری کنند و آثاری اخلاقی درباره صنف و حرفه خودشان بسازند. دبیر دهمین دوره جشنواره فیلم صد حضور چهره برجسته‌ای چون مجید مجیدی به عنوان رئیس هیات داوران را تاثیرگذار و از نکات مثبت جشنواره امسال دانست و گفت: آقای مجیدی افتخار سینمای ایران هستند و خوشحالیم که ایشان در این جشنواره کنار ما حضور دارند. آقای مجیدی پس از دیدن فیلم‌های خوب این دوره اظهار شگفتی کرد و گفت حتما پس از عید جلسه‌ای با حضور برگزیده‌ها خواهد داشت. ایشان ابراز تمایل کرد که از فیلمسازان خلاق و برگزیده جشنواره فیلم صد حمایت کند.

علی رستگار

به اشتراک گذاری
کد خبر : 2303542805110211289
لینک کوتاه :

ارسال نظر

  • مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:
  • 1- نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • 2- نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  • 3- نظرات پس از ویرایش ارسال می‌شود.
تصویر امنیتی: