• 0 0
  • 1

کمبود بیمارستان در خراسان شمالی

پنج شنبه 12 شهریور 1394 ساعت 08:36
بخش بهداشت و درمان کشور هنوز با کمبودهای زیادی بویژه در بخش تخت بیمارستانی و امکانات و تجهیزات پزشکی مواجه است که بی‌شک بخش خصوصی می‌تواند بخشی از این بار را به دوش بکشد، اما جای خالی این بخش در بسیاری از مناطق کشور ازجمله خراسان شمالی خالی است و در حالی که بیش از 12 سال از استان شدن این دیار می‌گذرد، هنوز حتی یک بیمارستان خصوصی در این استان راه‌اندازی نشده تا قسمتی از بار سنگین بیمارستان‌های دولتی را به دوش بکشد و گامی در جهت هموارتر کردن مسیر درمانی در این استان بردارد.

اکنون به ازای هر هزار نفر یک تخت بیمارستانی در خراسان شمالی وجود دارد؛ در حالی که با اجرای طرح تحول نظام سلامت از سال گذشته در این استان، بیماران زیادی پیگیر درمان خود شده و بیمارستان‌های دولتی با افزایش قابل توجه مراجعه‌کنندگان مواجه شد. در چنین شرایطی اگر بیمارستان خصوصی در استان احداث و راه‌اندازی شود، شهروندان حق انتخاب پیدا می‌کنند.

به گونه‌ای که افراد با تمکن مالی بهتر به بیمارستان‌های خصوصی می‌روند و به دنبال آن با خلوت‌تر شدن بیمارستان‌های دولتی، میزان خدمات‌دهی به اقشار آسیب‌پذیر و نیازمند جامعه بیشتر می‌شود، در حالی که اکنون چنین فرصتی از بیماران گرفته شده است.

این وضعیت باعث شده برخی شهروندان خراسان شمالی برای گریز از ازدحام بیش از حد بیمارستان‌های دولتی استان و دریافت خدمات بخش خصوصی به مشهد مراجعه کنند که در این صورت باید هزینه سفر را نیز بر هزینه‌های درمانی خود بیفزایند و رنج سفر با حال مریض خود را نیز متحمل شوند.

ضرورت ورود بخش خصوصی

رئیس دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی در گفت‌وگو با جام‌جم، اهمیت ورود بخش خصوصی در کمک به حوزه سلامت را به دلیل محدود بودن اعتبارات دولتی مهم می‌داند و می‌گوید: توسعه و رفع مشکلات حوزه درمان با اتکا به اعتبارات دولتی امکان‌پذیر نیست و باید بخش خصوصی و بویژه خیریه‌ها برای کمک به حوزه سلامت اقدام کنند.

ابراهیم گلمکانی با اشاره به این که دانشگاه علوم پزشکی استان از فعالیت بخش خصوصی برای احداث بیمارستان حمایت می‌کند، یادآور می‌شود: چندی پیش چند فرد حقیقی و حقوقی مجوزهایی برای ساخت بیمارستان در بجنورد گرفتند و بخشی از کار را نیز پیش بردند که در مراحلی به دلیل ظرفیت و توان مالی محدود، طرح آنان متوقف شد.

به گفته این مقام مسئول دو شرکت مهرگان خراسان و تعاونی باران، مجوزهای لازم را برای احداث بیمارستان خصوصی دریافت کردند.

شرکت مهرگان خراسان از سال 84 پیگیر مجوز بود تا در سال 88 موفق به تملیک زمینی برای احداث بیمارستان در گلستان شهر بجنورد شد که به دلایل دریافت نکردن تسهیلات، کار پس از گودبرداری اولیه متوقف شد.

شرکت تعاونی باران نیز با حمایت تعدادی از پزشکان درصدد بود یک بیمارستان 32 تختخوابی احداث کند که طرح این شرکت نیز با وجود انجام مراحل اولیه، به دلیل کمبود منابع به سرانجامی نرسید و مکاتبه با بانک‌های عامل و پرداخت‌کننده تسهیلات نیز کاری از پیش نبرد.

گلمکانی یادآور می‌شود که البته بتازگی شخص استاندار مکاتباتی با مدیرعامل بانک ملی ایران به منظور پرداخت تسهیلات به بخش خصوصی برای ساخت بیمارستان داشته است که امیدواریم به سرانجام برسد.

به گفته وی، در سال گذشته بیمارستان 32 تختخوابی آشخانه افتتاح و توسعه بیمارستان بنت‌الهدی با 60 تخت انجام شد که 10 درصد به ظرفیت تخت‌های استان افزوده شد. تا پایان امسال نیز با بهره‌برداری از بخش سوختگی و توسعه اورژانس‌ها، ظرفیت تخت‌های بیمارستانی افزایش خواهد یافت؛ هرچند این اقدامات نیز پاسخگوی انتظارات و نیازهای مردم استان نخواهد بود.

سوءمدیریت، سرمایه‌گذاران را پراند

در همین حال یکی از پزشکان بجنوردی با اشاره به این که نبود بیمارستان غیردولتی در مرکز استان یکی از ضعف‌های بخش بهداشت و درمان استان است، چندی پیش به روزنامه خراسان شمالی گفت: موضوع احداث بیمارستان خصوصی در بجنورد از سال 70 مطرح شد، اما به دلیل نبود مدیریت و توانایی در جذب سرمایه‌گذار، افرادی که تصمیم به سرمایه‌گذاری در این بخش داشتند در ابتدا یا میانه راه، عطایش را به لقایش بخشیده و سرمایه‌شان را از استان خارج کرده‌اند.

محمدی با بیان این که جای خالی بیمارستان خصوصی در استان بشدت احساس می‌شود، می‌افزاید: گرچه اجرای طرح تحول سلامت موجب افزایش ماندگاری پزشکان در استان شده است، اما ایجاد بیمارستان خصوصی این موضوع را ماندگارتر و از مهاجرت آنها جلوگیری می‌کند.

نداشتن صرفه اقتصادی

وی در حالی اجرای طرح تحول سلامت را زمینه‌سازی مناسبی برای ایجاد بیمارستان خصوصی عنوان می‌کند که یکی دیگر از پزشکان این استان ـ که چند سال پیش نسبت به احداث بیمارستان خصوصی در بجنورد اقدام کرده و به دلیل وجود موانع زیاد از ادامه مسیر منصرف شده بود ـ نظر مخالفی در این خصوص دارد و اجرای طرح تحول سلامت را به عنوان مانعی برای ایجاد بیمارستان خصوصی برمی‌شمرد.

به اعتقاد وی، رایگان شدن برخی خدمات درمانی در بیمارستان‌های دولتی به واسطه اجرای این طرح، موجب می‌شود افراد کمتری به بیمارستان‌های خصوصی مراجعه کنند، بنابراین از این نظر صرفه اقتصادی ندارد. از سوی دیگر با اجرای طرح تحول سلامت پزشکانی که در این طرح به کار گرفته شده‌اند، نمی‌توانند در بخش خصوصی فعالیت کنند، بنابراین ایجاد بیمارستان خصوصی و جذب نیروی انسانی تا حدودی با مشکلات زیادی مواجه خواهد شد.

یکی دیگر از پزشکان هم در این باره می‌گوید: استان دارای ظرفیت گردشگری سلامت است و می‌تواند با پرداخت به این ظرفیت، گردشگران زیادی را از خارج استان و کشور جذب کند، اما تا وقتی بیمارستان خصوصی وجود نداشته باشد، این ظرفیت نمی‌تواند حرفی برای گفتن داشته باشد.

وی به عبور سالانه میلیون‌ها مسافر از استان نیز اشاره می‌کند و یادآور می‌شود: قرار گرفتن استان در مسیر دو قطب گردشگری نیز ضرورت احداث بیمارستان خصوصی را دوچندان می‌کند، اما مسئولان برای تسریع روند فعال شدن بیمارستان خصوصی گام‌های زیادی بر نداشته‌اند؛ در حالی که بیشتر بیمارستان‌ها با کمبود تخت بیمارستانی مواجه است.

در همین زمینه موسی‌الرضا ثروتی، رئیس مجمع نمایندگان استان هم با بیان این که احداث یک بیمارستان حدود 30 میلیارد تومان هزینه دارد، عنوان می‌کند: دولت باید تسهیلات ارزانقیمت در اختیار سرمایه‌گذارانی که قصد احداث بیمارستان خصوصی دارند، قرار دهد تا عملیات اجرایی آنها تسریع یابد.

هر 1000 نفر یک تخت بیمارستانی

رئیس دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی اولویت اصلی این نهاد را تکمیل و راه‌اندازی هرچه سریع‌تر بیمارستان‌های بجنورد و شیروان عنوان می‌کند و می‌گوید: اکنون در استان به ازای هر هزار نفر یک تخت بیمارستانی وجود دارد، در حالی که میانگین کشوری به ازای هر هزار نفر 1.4 تخت است.

عباس فتوره‌چی‌ - ‌جام‌جم

به اشتراک گذاری
کد خبر : 2079879798301457564
لینک کوتاه :

اخبار مرتبط

ارسال نظر

  • مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:
  • 1- نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • 2- نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  • 3- نظرات پس از ویرایش ارسال می‌شود.
تصویر امنیتی:

نظرات شما ( 1 نظر )

باسلام شهرستان خوی واقع در اذربایجانغربی با جمعیتی حدود 400000نفر جمعت و دومین شهر بعداز مرکز استان ارومیه میباشد که دوبیمارستان که ان هم قبل ازانقلاب دایر شده میباشد که از شهرستانهای همجوار نیز برای معالجه و درمان مراجعه میکنند میباشد که این شهرستان با توجه به جمعیت روبه افزایش با کمبود شدید بیمارستان روبرو است خواهشمند است به گوش مسئولین محترم برسانید باتشکر