jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۹۵۹۵۳۲ ۰۲ آبان ۱۳۹۵  |  ۰۸:۴۶

وقتی قسمت‌هایی از محتویات داخلی‌ شکم از طریق ناحیه‌ ضعیف‌ شده دیواره عضلانی شکم بیرون بزند و باعث شکل‌گیری تورم یا برآمدگی در آن ناحیه شود، به آن فتق گفته می‌شود. فتق انواع مختلفی دارد؛‌ فتق کشاله‌ ران که باعث برجستگی در ناحیه کشاله ران یا درون کیسه بیضه در مردان می‌شود،‌ فتق رانی، فتق نافی و فتق برشی که از عوارض جراحی جدار شکم است.

با فتق دردناک چه کنیم؟

به گزارش جام جم آنلاین ، چه موقع به پزشک مراجعه شود: فتقی که در نتیجه ایستادن طولانی، بلند کردن اجسام و ورزش‌های سنگین، سرفه مکرر یا فشار آوردن به روده‌ها برای خروج مدفوع بیرون بزند و بزرگ‌تر شود و همراه با استفراغ، لمس دردناک و دردهای شکمی باشد، نیازمند اقدامات فوری درمانی است‌. در کودکان و نوزادان، هنگام گریه یا سرفه می‌توان فتق را شناسایی کرد. معمولا فتق نافی در کودکان تا چهار سالگی خود به خود بهبود می‌یابد.

اگر محتوای فتق با فشار آرام به محوطه شکمی باز‌نگردد، فرد دچار درد، تب و تهوع شود و محل فتق دچار تغییر رنگ شده باشد، نشان‌دهنده این است که قسمتی از محتویات شکمی بخصوص قوسی از روده باریک در محل فتق گیر می‌کند و موجب قطع خونرسانی به آن نقطه می‌شود که این مورد یکی از اورژانس‌های جراحی است که بهتر است قبل از بروز چنین عوراضی، مراجعه به پزشک صورت گیرد.

در این حالت تا رسیدن اورژانس، بیمار را در راحت‌ترین وضعیتی که خودش احساس می‌کند قرار دهید و یک بالش تا کرده به عنوان تکیه‌گاه، پشت او قرار دهید و زانوهایش را کمی بالا بیاورید و زیر آن یک پتو بگذارید. هرگز به بیمار اجازه ندهید که تورم ناشی از فتق را با اعمال فشار کمتر کند. بیمار را آرام کنید و از دادن هشدار بی‌جا و ترساندن بی‌مورد وی اجتناب کنید .

اگر فتق بدون عارضه و درد باشد: موقتا می‌توانید هنگام بلند کردن وزنه یا اجسام سنگین از فتق بند استفاده کنید، وزنتان را پایین بیاورید و با خوردن سبزی و میوه از یبوست و فشار ناشی از آن پیشگیری کنید .

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
یادداشت بیشتر
وظیفه آگاهی بخشی

وظیفه آگاهی بخشی

به نظر من باوجود برخی تلاش‌ها، در برنامه‌های تلویزیونی نوروز امسال تنوع وجود نداشت، درحالی‌که انتظار می‌رفت امسال که مردم در خانه‌ها هستند، فیلم‌های متنوعی از شبکه‌های مختلف برایشان به نمایش گذاشته شود؛ به همین دلیل تنها چیزی که خیلی طرفدار داشت، همین سریال «پایتخت» بود که آن هم مسیری زیگزاگی طی کرد.

باوری كه تغییر كرد

باوری كه تغییر كرد

موضوع این است وقتی راجع به ویروس صحبت می‌شود، راجع به اپیدمی صحبت می‌كنیم؛ یعنی راجع به مفهومی همزمان علمی و اجتماعی كه پیوست سیاسی در آن نمی‌گنجد.

بحران تصمیمات زودهنگام کرونایی

بحران تصمیمات زودهنگام کرونایی

اتخاذ تصمیمات متناقض در مدیریت بحران‌های اجتماعی یکی از اشتباهات حوزه مدیریت کلان است که در علم جامعه‌شناسی از آن به عنوان چندگانگی مدیریتی یاد می‌شود.

گفتگو بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر