jamejamonline
حوادث عمومی کد خبر: ۸۶۷۶۲۶ ۰۵ دی ۱۳۹۴  |  ۱۹:۱۸

حمل و جابجایی اموال با ارزش از قبیل طلا و جواهرات، ارز و وجوه نقد به صورت انفرادی زمینه انجام سرقت توسط سارقان را فراهم می‌کند.

سارقان بازار طلای تهران دستگیر شدند + عکس

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از پلیس آگاهی تهران بزرگ، 10 آبان امسال ‌فردی با مراجعه به کلانتری 119 مهرآباد جنوبی به مأمورین اعلام کرد که توسط سرنشینان یک دستگاه خودرو تیبا سفید رنگ مورد ربایش قرار گرفته و این افراد با تهدید سلاح سرد اقدام به سرقت 4.5 کیلو گرم طلای همراه وی کردند.

پرونده در پایگاه پنجم پلیس آگاهی تهران بزرگ

با تشکیل پرونده مقدماتی با موضوع زورگیری و به دستور بازپرس شعبه چهارم دادسرای ناحیه 34 تهران، پرونده جهت رسیدگی در اختیار پایگاه پنجم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفت.

اظهارات شاکی پرونده

شاکی پرونده پس از حضور در پایگاه پنجم پلیس آگاهی در خصوص شغل خود به کارآگاهان گفت: بنده چندین سال است که در بازار طلا مشغول به کار هستم و هر هفته در چندین نوبت (معمولا یک روز در میان) اقدام به انتقال طلا از شهرستان به تهران و توزیع آن مابین چند مغازه طلافروشی در محدوده منطقه چهارراه گلوبندک می کنم.

شاکی پرونده در خصوص نحوه ربایش خود و سرقت نزدیک به 5 کیلوگرم طلای همراهش به کارآگاهان گفت : 10 آبان امسال از ایستگاه مترو گلو بندک به قصد رفتن به بازار طلافروشی خارج شدم؛ درحین تردد، ناگهان در داخل یک کوچه دو نفر جوان که پشت سر من در حال حرکت بودند با تهدید وضرب وشتم مرا به زور به داخل یک خودرو تیبا سفید رنگ با دو سرنشین انداختند و داخل ماشین شروع به ضرب وشتم من کردند؛ آنها علاوه بر چاقو از شوکر نیز استفاده می کردند و با تهدید اقدام به سرقت حدودا 4 کیلو و 500 گرم طلای جاسازی شده در جلیقه همراهم کردند و نهایتا مرا در بزرگراه فتح – روبروی شرکت سامان سلامت از ماشین به بیرون پرتاب و از محل متواری شدند.

دوربین های مداربسته، کلید پرونده

با توجه به شیوه و شگرد سرقت، کارآگاهان اطمینان پیدا کردند که سارقین با طرح و نقشه قبلی و پس از شناسایی دقیق شاکی اقدام به سرقت از شاکی کرده اند لذا با بهره گیری از اظهارات شاکی ، مسیر تردد شاکی از زمان ورود به تهران (ترمینال غرب تهران) تا زمان توزیع طلا در محدوده چهارراه گلوبندک به صورت کامل شناسایی و تصاویر دوربین های مداربسته این مراکز مورد بازبینی قرار گرفت.

نهایتا با بررسی تصاویر بدست آمده از دوربین های مداربسته در روزهای مختلف ، کارآگاهان موفق به شناسایی فردی میانسال شدند که تصویرش در چندین نوبت بهمراه شاکی پرونده در تصاویر دوربین های مداربسته مورد شناسایی قرار گرفته بود.

شناسایی و دستگیری اعضای گروه سارقین

با بهره گیری از سوابق موجود در پلیس آگاهی و انجام چهره نگاری، کارآگاهان موفق به شناسایی یکی از مجرمین سابقه دار بنام محمد امین (45 ساله) شدند که پیش از این بارها به اتهام ارتکاب جرایم مختلف سرقت مسلحانه، قاچاق اسلحه و مهمات، صدور چک های مجعول و ورود و خروج غیرقانونی به کشور بارها دستگیر و روانه زندان شده بود.با شناسایی «محمد امین» به عنوان یکی از اعضای گروه سارقان و شناسایی تصویر وی از سوی شاکی، کارآگاهان اقدام به شناسای مخفیگاه وی در غرب کشور کردند.

با شناسایی مخفیگاه «محمد امین» در غرب کشور، کارآگاهان پایگاه پنجم پلیس آگاهی با اخذ نیابت قضایی به غرب کشور اعزام و در یک عملیات غافلگیرانه اقدام به دستگیری محمدامین در داخل مخفیگاهش کردند.

محمدامین پس از دستگیری و در همان مراحل اولیه تحقیقات ، صراحتا به طراحی سرقت اعتراف و سه همدست دیگر خود بنام های منصور (48 ساله)، رضا (39 ساله) و کامبیز (35 ساله) را نیز معرفی کرد.

در ادامه و با شناسایی سه عضو دیگر این گروه از سارقان خشن، کارآگاهان اقدام به دستگیری «منصور» و «رضا» در یکی از شهرهای مرزی غرب کشور کرده و چهارمین عضو گروه (کامبیز) نیز که سارقین از خودروی وی جهت ربایش شاکی استفاده کرده بودند نیز در مطقه تهرانسر، دستگیر و کلیه متهمین به پایگه پنجم پلیس آگاهی تهران بزرگ منتقل شدند.

نحوه شناسایی شاکی پرونده

با آغاز تحقیقات از متهمین مشخص شد که سرکرده گروه (محمد امین) از چندی پیش به بهانه خرید و فروش سکه و ارز در محدوده بازار تهران بویژه منطقه چهارراه گلوبندک تردد داشته و طی این مدت اقدام به شناسایی شاکی پرونده کرده است؛ در ادامه موضوع حمل طلا به میزان بالا از سوی شاکی ، توسط محمدامین با دوستانش مطرح و جهت اجرای سرقت، طی چندین هفته مسیر تردد شاکی به صورت دقیق شناسایی تا نهایتا در صبح روز سرقت این گروه از سارقین با اطمینان از همراه بودن طلا و جواهرات از سوی شاکی اقدام به ربایش وی و سرقت 4.5 کیلوگرم طلا می کنند.

سرهنگ کارآگاه احمد نجفی، رئیس پایگاه پنجم پلیس آگاهی تهران بزرگ با اعلام این خبر، افزود: در ادامه رسیدگی به این پرونده مشخص شد که متهمین، طلا و جواهرات سرقت شده از شاکی را به مبلغ 350 میلیون تومان به فروش رسانده و این مبلغ مابین آنها توزیع گردیده است؛ در ادامه تحقیقات مشخص شد که سارقین با استفاده از پول حاصل از طلا و جواهرات مسروقه اقدام به خرید زمین و ملک در شهرستان کردند که با شناسایی این املاک و اراضی، هماهنگی های لازم با مقام محترم قضایی در این خصوص انجام و متهمین نیز با صدور قرار قانونی روانه زندان شدند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل: