jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۸۰۷۰۳۶ ۲۲ خرداد ۱۳۹۴  |  ۱۱:۳۶

محقققان استرالیایی اعلام کردند

ورزش شدید نکنید؛ باعث مسمومیت خونی می‌شود

جام جم سرا- اگرچه تاثیرات مثبت ورزش بر سلامتی افراد پوشیده نیست، ولی تحقیقات و مطالعات جدید در دانشگاه موناش استرالیا نشان می‌دهد احتمال مسمومیت خون در کسانی که ورزش شدید و افراطی می‌کنند بیشتر است.

ورزش شدید نکنید؛ باعث مسمومیت خونی می‌شود

به نقل از ساینس، مطالعات نشان می دهد که ورزش شدید و افراطی، بیش از اینکه سبب سلامتی شود، به بدن آسیب وارد می‌کند و می تواند موجب مسمومیت خون شود. مسمومیت خون که اصطلاح علمی آن سِپتی سِمیا یا سِپسیس است، زمانی رخ می دهد که مواد شیمیایی ایمنی به جریان خون راه یابد و سبب پاسخ التهابی خون شود. این امر موجب ایجاد لخته، نشت خون از عروق و اختلال در جریان خون می شود، در نتیجه ارگان های بدن مواد غذایی لازم و اکسیژن دریافت نمی کنند.
نوزادان، کودکان، افراد مسن، افراد مبتلا به بیماری های مزمن مانند سرطان یا ایدز، افرادی که دچار سوختگی شدید شده اند و افرادی که از ضعف سیستم ایمنی رنج می برند، بیشتر در معرض سپسیس قرار دارند.

تحقیقات جدید نشان می دهد که ورزش سنگین نیز می تواند منجر به بروز این بیماری شود. متخصصان تاکید می کنند که ورزش بیش از 4 ساعت در یک جلسه، ورزش سنگین تلقی می شود؛ به خصوص اگر تمرینات استقامتی باشند، سبب افزایش حرارت بدن و تحمیل فشار اضافی بر بدن می شوند.

به گزارش مرکز کنترل و پیشگیری ازبیماری ها (CDC) سالانه حدود یک میلیون نفر در آمریکا به سپسیس مبتلا می شوند و از این میان، 28 تا 50 درصد جان خود را از دست می دهند. نتایج این تحقیقات در نشریه Sports Medicine and Exercise Immunology Reviews منتشر شده است. (ایرنا)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
یادداشت بیشتر
هر بهار عاشق شوید

هر بهار عاشق شوید

‌ من همیشه نوروز را دوست داشته‌ام از بچگی‌ام تا همین حالا. همیشه حسابی خوش گذرانده ام و در کودکی هم بسیار عیدی گرفته ام.

بهار می آید، کرونا می رود

بهار می آید، کرونا می رود

بهار در راه است، مثل هر سال همین موقع. زمستان می رود و بهار می آید. همین گزاره ساده و طبیعی که تکرار هر ساله طبیعت است به ما یادآوری می کند کرونا هم می‌رود و روزهای سلامت گذشته بازمی گردد.

عیدی پایتختی‌ها به مردم

عیدی پایتختی‌ها به مردم

آدم‌ها آرزوی زیادی دارند برای خود و دیگران. در شرایط فعلی جامعه ما و جامعه جهانی آرزوهای شخصی و آرزوهای گروهی در هم گره خورده اند.

گفتگو بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر