jamejamonline
سیاسی برنامه هسته ای کد خبر: ۷۸۳۷۰۶ ۱۴ فروردين ۱۳۹۴  |  ۱۷:۱۰

وال استریت ژورنال گزارش داد

برد اقتصادی ایران از توافق هسته‌ای

وال استریت ژورنال در گزارشی نوشت: اگر تا 30 ژوئن توافق هسته ای نهایی با آمریکا و پنج قدرت دیگر حاصل شود، ایران با برداشته شدن تحریم ها به برد اقتصادی بزرگی نایل خواهد آمد.

برد اقتصادی ایران از توافق هسته‌ای

در گزارش این روزنامه آمده است: ایران و گروه 1+5 پس از هفته ها مذاکرات دیپلماتیک فشرده در سوییس، روز پنج‌شنبه اعلام کردند دو طرف بر سر موضوعات عمده و کلیدی مطرح در چارچوب توافق جامع به تفاهم رسیدند.

با این‌همه این توافق سوالات بی پاسخ زیادی به جا گذاشته است از جمله زمان برداشته شدن تحریمها تحت توافق نهایی و اینکه لغو آنها مشروط به انجام چه اقداماتی هستند، اما آنچه روشن است این است که بسیاری از تحریم های اقتصادی و مالی تا سال آینده ممکن است برداشته شوند و پشتیبانی بزرگی را برای اقتصاد ایران فراهم کنند.

بر اساس گزارش این روزنامه، زمان برداشته شدن تحریم ها به اقدام ایران در عمل به تعهداتش بستگی دارد و آژانس اتمی سازمان ملل در این مورد گزارش خواهد داد.

اتحادیه اروپا تحریم های اقتصادی، انرژی و بانکی خود را که شامل تحریم نفت ایران و محرومیت دسترسی ایران به شبکه مبادلات بین المللی سوئیفت است معلق خواهد کرد.

آمریکا هم تحریم هایی را که تحت آن شرکت های داخلی و خارجی برای همکاری های اقتصادی و مالی با ایران از جمله بانک مرکزی کشور مجازات می شوند را متوقف می کند.

وال استریت ژورنال به نقل از یک دیپلمات اروپایی حاضر در مذاکرات هسته ای نوشت: طبق برآوردهای اقتصادی، برداشته شدن تحریم ها رشد اقتصادی سالانه ایران را حداکثر به هشت درصد می رساند.

ایران پس از توافق هسته ای موقتی که در نوامبر سال 2013 امضا شد، موفق شد شماری از تحریمها را معلق کند.

با این‌همه مزایای تسهیل تحریم ها به دلیل محتاط ماندن شرکت های غربی برای معامله با ایران با توجه به برقرار بودن تحریم های دیگر از جمله تحریمهای بانکی، محدود بود. چند ماه طول کشید تا بانک های اروپایی و آسیایی 700 میلیون دلار از درآمدهای نفتی بلوکه شده را که قرار بود تحت این توافق آزاد شود، به ایران پرداخت کنند.

این دیپلمات اروپایی افزود: از این رو دیپلمات های ایرانی نگرانند موانع مشابه، برداشته شدن تحریمها را کند کنند و خواستار آن هستند تا همه تحریمها یکباره برداشته شوند. مقامات غربی می گویند مطمئن هستند در صورتیکه توافق نهایی امضا شود چنین اتفاقی نمی افتد.(ایسنا)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
خبرهای مرتبط
سرویس سیاسی - یادداشت بیشتر
تفاوت ما با آنها

تفاوت ما با آنها

آنها همین چند وقت کتابشان را در جهان به بیست زبان پخش کردند و چند میلیون از روی آن چاپ کردند که در عصر «انسان خداگونه» هستیم و هوش مصنوعی و دیگر فناوری‌ها چنان کرده که «انسان، مهار خلقت را به دست گرفته است.»

سرویس سیاسی - گفتگو بیشتر
سرویس سیاسی - پیشنهاد سردبیر بیشتر
سرویس سیاسی - پیشخوان بیشتر