jamejamsima
سیما عمومی کد خبر: ۶۹۵۰ ۲۷ اسفند ۱۳۸۰  |  ۱۵:۵۲

ویژگی مشترکی که همه عرصه های حرفه ای را مشابه می کند،وجود تعدادی از افراد حرفه ای است که به دلیل تجربه و سالهای طولانی خدمتشان ، به نوعی دایره المعارف زنده آن زمینه محسوب می شوند

دنیای ادبیات و مخصوصا ادبیات کودک و نوجوان هم از این قاعده مستثنی نیست بنابراین پرداختن به آثار،افکار، روحیات و حتی احساسات این افراد به عنوان شاخصه های عرصه ادبیات کودک و نوجوان ، می تواند گام موثری در جهت ماندگاری ادبیات محسوب شود برنامه نرم ، مثل نور سعی کرده تا شاید بتواند مخاطبان خود را با تعدادی از چهره های ماندگار ادبیات کودک و نوجوان ، آشنا کند،اما با وجود تمام تلاشهای به عمل آمده ، تنها13 نفر از افراد شناخته شده این عرصه ، موافقت خود را برای همکاری با عوامل برنامه اعلام کرد.دراین برنامه با سبک ، آثار و ذهنیات سیدمهدی شجاعی ،فریبا کلهر،جعفر ابراهیمی ، ناصر کشاورز، مصطفی رحماندوست ، افشن علاء، هوشنگ مرادی کرمانی ، محمدرضا سرشار،محمود حکیمی ،افسانه شعبان نژاد، محمد میرکیانی و اسدالله شعبانی به شیوه مستند،گزارشی ،آشنا شویم . دراین برنامه سعی شده تا تصورات عام درباره چگونگی خلق آثار ادبیاتی مورد بررسی قرار گیرد. این که آیا واقعا نویسنده ها و شعرا برای خلق آثارشان در عزلت می نشینند و یا تا چه حد از خاطرات کودکیشان الهام می گیرند ، سوالاتی هستند که در طول برنامه از زبان کودکان مطرح شده و توسط نویسنده ها پاسخ داده می شود برای این که چنین برنامه ای بتواند به بهترین نحو ذهنیات و روحیات نویسنده ها را به مخاطبان خودمنتقل کند، طبیعتا باید از بعضی از تمهیدات تصویری نیز بهره بگیرد، نورپردازی ،یکی از مهمترین این تمهیدات است : سعی شده تا نوری که به فضای اطراف هریک از نویسنده ها داده می شود، با روحیات و درونیات وی هماهنگی داشته باشد. برای چنین نورپردازی هایی در هر فضا از5 چراغه لاول ،تعدادی فیلتر رنگی جهت ایجاد سایه و روشن ، کنتراست های تصویری و نورهای موضعی و لکه ای استفاده شده است.همچنین تصویربرداری این کار با سیستم صفحه عریض انجام شده تا در ترکیب بندی تصویر، پویایی قاب ، بیشتر شده و در کار، تحرک بیشتری بوجود آید.از برخی از نقاشی های کتابهای نویسنده ها و تصاویر نویسنده ها، کارشناس ها و بچه هایی که در برنامه حضور داشته اند نیز، مجموعا هشت وله تهیه شده است موسیقی این کار نیز با استفاده از سینتی سایزر نواخته شده است.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
یادداشت بیشتر
هر بهار عاشق شوید

هر بهار عاشق شوید

‌ من همیشه نوروز را دوست داشته‌ام از بچگی‌ام تا همین حالا. همیشه حسابی خوش گذرانده ام و در کودکی هم بسیار عیدی گرفته ام.

بهار می آید، کرونا می رود

بهار می آید، کرونا می رود

بهار در راه است، مثل هر سال همین موقع. زمستان می رود و بهار می آید. همین گزاره ساده و طبیعی که تکرار هر ساله طبیعت است به ما یادآوری می کند کرونا هم می‌رود و روزهای سلامت گذشته بازمی گردد.

عیدی پایتختی‌ها به مردم

عیدی پایتختی‌ها به مردم

آدم‌ها آرزوی زیادی دارند برای خود و دیگران. در شرایط فعلی جامعه ما و جامعه جهانی آرزوهای شخصی و آرزوهای گروهی در هم گره خورده اند.

گفتگو بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر