jamejamonline
سیاسی عمومی کد خبر: ۶۵۳۳۸۴ ۱۷ اسفند ۱۳۹۲  |  ۱۴:۰۰

سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی در واکنش به اظهارات امروز شنبه رییس جمهوری از رسانه ها گفت که افشای نام متهمان به فساد اقتصادی قبل از اینکه جرم آنان در دادگاه ثابت شود، مجاز نیست.

درخواست رییس جمهور از رسانه ها قانونی نیست

«محمدعلی اسفنانی» نماینده فریدن در گفت وگو با خبرنگار جام جم آنلاین افزود:«با توجه به اصول 36 و 37 قانون اساسی اصل بر برائت افراد است مگر اینکه جرم آنها در دادگاه صالحه ثابت شود لذا تا زمانی که فردی به عنوان متهم معرفی می شود و حکم قضایی در رابطه با وی صادر نشده است، نمی توان نام وی را به عنوان متخلف منتشر کرد».

وی تصریح کرد: انتشار نام مفسدان اقتصادی نیز منوط به اثبات جرم آنان در دادگاه صالحه است و تا زمان صدور رای نمی توان در این زمینه نامی را از کسی برد.

سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس گفت: مطبوعات نیز از این قانون مستثنی نیستند و اجازه ندارند به محض آنکه کسی متهم شد، نام او را فاش کنند.

دکتر حسن روحانی رییس جمهوری امروز در مراسم پایانی جشنواره مطبوعات، خبرگزاریها و پایگاههای اطلاع رسانی از رسانه ها خواست به میدان بیایند و نام افراد مفسد و ویژه خوار را منتشر کنند.

روحانی گفت:«معضل فساد یک معضل بزرگ است. فسادی که گوشه هایی از آن برای مردم بیان شده و گوشه های دیگر بعدا بیان می شود. چه کسی می تواند با این فساد بجنگد؟ تنها قوای مجریه و قضاییه؟ بزرگترین قدرتی که می تواند در این زمینه به میدان بیاید رسانه ها هستند. باید بیایند و نام افراد مفسد و ویژه خوار نباید در جیب رییس دستگاه اجرایی کشور باشد. نام افراد مفسد و ویژه خوار باید بر سر زبان و بیان خبرنگاران ما قرار بگیرد».

وی افزود: «اگر مطبوعات به صحنه بیایند و رسانه ها همه به صحنه بیایند، نه اینکه با مفسد می شود مبارزه کرد، می شود جلوی فساد را گرفت. باید هزینه ها را آنقدر بالا ببرید که کسی در مسیر فساد قرار نگرفته و هوس فساد به سرش نزند.»

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
بهروز
Germany
۱۴:۳۱ - ۱۳۹۲/۱۲/۱۷
چرا باید دزدان صاحب آبرو باشند ولی ملت ایران بی آبرو ؟؟!! از اول انقلاب تا حالا مفسدان را نه با فرقان بلكه با مترو جابجا باید كرد ، چرا تابحال اسم یكنفر را نبردید ؟ جواب ؟
۰
۰
احمد
United States
۱۴:۴۷ - ۱۳۹۲/۱۲/۱۷
ما كاملا با نظر آقای روحانی موافقیم. افشا كنید نام افراد مفسد و متخلف خصوصا ...
۰
۰
ر
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۴۸ - ۱۳۹۲/۱۲/۱۷
آقای اسفنانی .... آقای روحانی گفته اسمی افراد مفسد رو تو نشریات و مجله ها بزنن نگفته اسم افرادی كه مظنون به فساد هستن
۰
۰
احمد
United States
۱۶:۵۴ - ۱۳۹۲/۱۲/۱۷
جناب آقای اسفنانی منظور قانون گذار از حفظ آبروی افراد مفسدان اقتصادی نیستند . بنده مطمئنم كه آن بزرگوارانی كه قانون اساسی نوشتند اگر امروز را پیش بینی میكردند كه فردی برای منافع شخصی خودش كاری كند كه كل كشور مورد تحریم قرار گیرد مسلما اصول مورد اشاره جنابعالی را طور دیگر تنظیم میكردند . اگر نبود افشاگری رسانه ها امروز ممكن بود آقای فلانی بجای دو میلیارد یورو ده میلیارد یورو از پول بیت المال به غارت برده بود . از شما بعنوان نماینده محترم مجلس كه باید حافظ منافع ملت و كشور باشد چنین سخنی بعید است . جنابعالی بجای اینكه اصول مورد اشاره را طوری تفسیر كنید كه منظور قانونگذار از حفظ آبروی افراد مفسدان اقتصادی نیستند . ولی چنان قانون را تفسیر میكنید كه هركس فساد اقتصادی و یا خیانت به كشور و وطن دید باید چشمش و دهنش ببندد مگرنه با قانون طرف است
. واقعا جالب است !!!!!!!!!!!!!!!
۰
۰
بیطرف
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۰۶ - ۱۳۹۲/۱۲/۱۷
آقای نماینده محترم شما نگران دزدها هم هستید آنها خودشان میدانند چگونه بدزدند و چگونه سند سازی كنند و چگونه قانون را دور بزنندو دوستان هم كاسه آنها هم بیكار نمی نشینند ......؟
۰
۰
ایرانی
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۲۲ - ۱۳۹۲/۱۲/۱۷
برادر عزیز نماینده مجلس فكر كنم دكتر روحانی از شما بیشتر حقوق بلد باشد . منظور ایشان هم اعلام اسامی بعد از محكومیت در دادگاه است . ولی شما لطف كنید فعلا محاكمه آنها را پیگیری نمایید تا زمان اعلام اسامی برسد . مثل اینكه سو تفاهم شده .؟ شاید هم تا حالا مفسدی محاكمه نشده ورای به محكومیتش صادر نشده كه اسم او اعلام شود . ...
۰
۰
حسین
United States
۲۳:۱۲ - ۱۳۹۲/۱۲/۱۷
در همه كشورهای عالم روزنامه ها چشم وگوش ملت هستند برای جلوگیری از مفاسد اگر روزنامه ها آزاد باشد كسی جرآت انحراف را نخواهد داشت اگر منحرف شود افشا میشود این یعنی امر به معروف
۰
۰
حسین
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۰۲ - ۱۳۹۲/۱۲/۱۸
به دلیل همین اعلام نشدن است كه كار به اینجا رسیده فلانی 12 میلیارد حق ماموریت برمیداره
۰
۰
هموطن
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۴۹ - ۱۳۹۲/۱۲/۱۸
بروید قانون را درست كنید كه فساد پرور نباشد. فرمایش ریاست محترم جمهوری كاملا صحیح است.
۰
۰
ایرانی شیعه
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۵۶ - ۱۳۹۲/۱۲/۱۸
نماینده محترم مجلس چرا باید افشای اسامی یك مشت اراذل مفسد درست نباشد؟ بروید خلا های قانونی را برطرف كنید یا قانون مفسد پرور را اصلاح كن. قانون را انسانها نوشته اند و انسان جایز الخطا است و لذا می توان قانون را هم اصلاح كرد و گرنه مجلس برای چه می خواستیم. جناب آقای دكتر روحانی ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران خودشان حقوقدان هستند بنابراین به خوبی میدانند كه چه می گویند
۰
۰
الی
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۵۸ - ۱۳۹۲/۱۲/۱۸
سرعت عمل پاسخگویی منو كشته
۰
۰
سرویس سیاسی - یادداشت بیشتر
تفاوت ما با آنها

تفاوت ما با آنها

آنها همین چند وقت کتابشان را در جهان به بیست زبان پخش کردند و چند میلیون از روی آن چاپ کردند که در عصر «انسان خداگونه» هستیم و هوش مصنوعی و دیگر فناوری‌ها چنان کرده که «انسان، مهار خلقت را به دست گرفته است.»

سرویس سیاسی - گفتگو بیشتر
سرویس سیاسی - پیشنهاد سردبیر بیشتر
سرویس سیاسی - پیشخوان بیشتر