jamejamsara
سرا خواندنی ها کد خبر: ۶۴۰۵۹۵ ۰۹ بهمن ۱۳۹۲  |  ۱۶:۳۳

عنکبوت‌ها عموما ممکن است از نظر ظاهر چندان زیبا به نظر نیایند و بسیاری از مردم هم از آن‌ها وحشت دارند اما وقتی جلوی دوربین باشند، آن وقت قضیه فرق می‌کند!

جام جم سرا: علاوه برچشمانی که در برابر دوربین بسیار زیبا به نظر می‌رسند، عنکبوت‌ها تار عنکبوت‌ها نیز دارای خاصیت‌های متعددی است که محققان تاکنون موفق به یافتن راههای برای استفاده پزشکی و غیر پزشکی از آن شده‌اند.
هر آنچه ما امروز نام عنکبوت روی آن می‌گذاریم چه زنده باشد و چه فسیل آن به دست آمده باشد، تار می‌بافد و این به معنی آن است که دست کم ۳۰۰ میلیون سال است که این موجودات تار تولید می‌کنند.
جالب اینجاست که تولید تار در عنکبوت‌ها بسیار زود‌تر از به دست آوردن توانایی پرواز در حشرات اتفاق افتاده است. از تارهای مرغوب عنکبوت به عنوان نخ بخیه در جراحی‌های چشم، عروق یا اعصاب استفاده می‌کنند همچنین به عنوان زردپی یا رباطهای حسی استفاده می‌کنند. تار عنکبوت دارای انعطاف پذیری بالا و مقاومتی نظیر نایلون است و از کاربردهای غیر پزشکی آن می‌توان به زره محافظ بدن، طناب چ‌تر نجات ویا کابل‌های سرعت گیری که کاهش سرعت جت‌های جنگی هنگام فرود آمدن روی باندهای هواپیما اشاره کرد. |دریچه خبر|

 

 

 

 

 

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
مرتضی
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۵۳ - ۱۳۹۲/۱۲/۰۳
واقعا زیبا
۰
۰
یادداشت بیشتر
هر بهار عاشق شوید

هر بهار عاشق شوید

‌ من همیشه نوروز را دوست داشته‌ام از بچگی‌ام تا همین حالا. همیشه حسابی خوش گذرانده ام و در کودکی هم بسیار عیدی گرفته ام.

بهار می آید، کرونا می رود

بهار می آید، کرونا می رود

بهار در راه است، مثل هر سال همین موقع. زمستان می رود و بهار می آید. همین گزاره ساده و طبیعی که تکرار هر ساله طبیعت است به ما یادآوری می کند کرونا هم می‌رود و روزهای سلامت گذشته بازمی گردد.

عیدی پایتختی‌ها به مردم

عیدی پایتختی‌ها به مردم

آدم‌ها آرزوی زیادی دارند برای خود و دیگران. در شرایط فعلی جامعه ما و جامعه جهانی آرزوهای شخصی و آرزوهای گروهی در هم گره خورده اند.

گفتگو بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر