jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۶۲۳۹۸۷ ۱۸ آذر ۱۳۹۲  |  ۰۹:۰۹

محققان در مطالعه تازه‌ای دریافته‌اند که انجام فعالیت‌هایی که باعث تحریک مغز می‌شود، بویژه خواندن و نوشتن، و همچنین بازی‌های فکری مانند شطرنج به جلوگیری از زوال شناختی کمک می‌کند.

این مطالعه که به تازگی در نشریه عصب شناسی منتشر شده، هر سال یکبار و به مدت شش سال قابلیت‌های شناختی ٢٩۴ نفر با میانگین سنی ٨٩ سال را مورد آزمایش قرار دادند. همچنین از آن‌ها خواسته شد بیاد آورند تا در طول زندگی خود و از زمان کودکی به چه میزان در فعالیت‌های ذهنی مانند خواندن کتاب یا روزنامه، نوشتن نامه به دوستان، انجام بازی‌هایی مانند شطرنج و تماشای تئا‌تر و بازدید موزه شرکت داشته‌اند.
«رابرت ویلسون» مولف ارشد مطالعه و عصب روان‌شناس در مرکز بیماری آلزایمر توضیح می‌دهد: «ما می‌خواهیم بدانیم که چه مقدار از برنامه‌ها و فعالیت‌های روزمره شما با چیزهایی که به گمان ما به جهت بدست آوردن اطلاعات جدید، یا فرآوری اطلاعات پیشین شما طراحی شده‌اند، ارتباط دارند.»
طبق توافق شرکت کنندگان در مطالعه آن‌ها باید پس از مرگ مغز خود برای استفاده در چنین مطالعاتی اهدا می‌کردند. پس از مرگ آن‌ها، محققان مغزشان را برای یافتن شواهد فیزیکی زوال عقل، پلاک‌ها، کلاف‌ها، ضایعات و سلول‌های عصبی با توده‌های غیر طبیعی پروتئین مورد آزمایش قرار دادند.
آن‌ها دریافتند افرادی که در طول عمر خود مطالعه می‌کردند، می‌نوشتند و دیگر فعالیت‌های محرک ذهنی را انجام می‌داده‌اند، در تست های حافظه عملکرد بهتری نیز از خود نشان می‌داده‌اند. اما مسئله جالب توجه اینکه افرادی که به طور منظم مطالعه می کرده یا به دیگر فعالیت های مغزی اشتغال داشته‌اند نشانه های ظاهری آلزایمر را بروز نداده‌اند، حتی اگر مغز آن‌ها دارای علایم فیزیکی این بیماری بوده است.
به بیانی دیگر هر چه شما بیشتر بخوانید و بنویسید در هنگام پیری ذهن بهتری خواهید داشت، حتی اگر خود مغز دارای علایم زوال عقل باشد.
>> سینا

*شما چه نظری دارید؟ آن را با ما و دیگران در میان بگذارید*
*با کلیک روی نماد RSS  و ذخیرۀ آن، جدیدترین مطالب ما را آسانتر دنبال کنید*

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
یادداشت بیشتر
ویروس کرونا و اتحادیه اروپا

ویروس کرونا و اتحادیه اروپا

شاید بزرگترین چالشی که کشورهای اروپایی همیشه پس از جنگ جهانی دوم انتظارش را داشتند مشکلات امنیتی، سیاسی و نهایتا اقتصادی-اجتماعی بود.

سخت است ولی ...

سخت است ولی ...

روزهای سختی است.همه در حال مبارزه اند و تلاش می کنند تا سلامتی خود و اطرافیانشان را حفظ کنند. همه می‌خواهند زندگی آرام تر و آسیب های کمتری را برای خود و دیگران ایجاد کنند.

گفتگو بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر