jamejamsara
سرا خواندنی ها کد خبر: ۶۲۱۱۵۵ ۱۰ آذر ۱۳۹۲  |  ۱۲:۴۰

محققان هلندی با استفاده از پوستۀ بدن سوسک‌های مرده، پلاستیک زیست تخریب پذیری ساخته‌اند که با گسترش استفاده از آن می‌توان به کاهش حجم زباله‌های پلاستیکی در مراکز دفن زباله کمک کرد. اگر تحمل دیدن سوسک را ندارید، این مطلب را نه بخوانید، نه ببینید!

این «پلاستیک سوسک» یا «پلاستیک حشره‌ایِ» با مشخصات زیست تخریب پذیر، با استفاده از ذوب پوست «سوسک سیاه» (darkling beetle) تهیه می‌شود.‌‌ همان طور که می‌دانید سوسک‌ها سه تا چهار ماه پس از تخمگذاری می‌میرند و می‌توان از پوسته آن‌ها که حاوی پلیمر کیتین (نوعی پلاستیک طبیعی) است، در ساخت ماده زیست تخریب پذیری موسوم به «کلئوپاترا» (coleopatra) استفاده کرد. برای تهیه یک ورق نازک از پلاستیک کلئوپاترا –که در زبان یونانی به معنای سوسک است– پوسته ۲۵۰۰ سوسک مرده مورد استفاده قرار می‌گیرد.
با ذوب کردن و فشردن پوسته‌ها به یکدیگر به وسیله حرارت طی شش ماه می‌توان یک قطعه ۱۰ سانتی‌متر مربعی از پلاستیک سوسکی حاوی پلاستیک طبیعی کیتین (chitin) ‌ تولید کرد. در این فرآیند شیمیایی، کیتین به کیتوزان (chitosan) تبدیل می‌شود که با توجه به تغییر در ترکیب مولکولی، از پیوستگی بهتری برخوردار است.
با وجود روند پر زحمت تولید پلاستیک سوسکی زیست تخریب پذیر برخی دست اندرکاران محیط زیست معتقدند که می‌توان با توسعه این روش، اقدام موثری برای جایگزین کردن پلاستیک‌های معمولی غیر قابل تجدید پذیر انجام داد.
هم اکنون از این پلاستیک زیستی برای ساخت جواهرات و چراغ‌های زینتی استفاده می‌شود و محققان قصد دارند در ادامه تحقیقات، ویژگی‌های این ماده ساخته شده از مواد زائد و زیست تخریب پذیر را برای استفاده در کاربردهای دیگر مورد بررسی قرار دهند.
در ادامه تصاویری از کاربردهای متفاوت این پلاستیک سوسکی را می‌بینید:

عکس| پلاستیک سوسکی| جام جم سرا

استفاده از پوسته سوسک سیاه برای ساخت پلاستیک زیستی
 

عکس| پلاستیک سوسکی| جام جم سرا
ساخت پلاستیک زیستی کلئوپاترا

عکس| پلاستیک سوسکی| جام جم سرا

ورق نازک از پلاستیک کلئوپاترا با پوسته دو هزار و ۵۰۰ سوسک مرده

عکس| پلاستیک سوسکی| جام جم سرا

جواهرات

عکس| پلاستیک سوسکی| جام جم سرا

چراغ تزئینی

>> ایسنا

*شما چه نظری دارید؟ تجربه‌ها و نظراتتان را در این زمینه، با ما در میان بگذارید*
*با کلیک روی نماد RSS  و ذخیرۀ آن، جدیدترین مطالب ما را آسانتر دنبال کنید*

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
خبرهای مرتبط
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۳
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
مائده
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۴۸ - ۱۳۹۲/۰۹/۱۰
اووووووووووووووووووووووووی
۰
۰
vafa_2020
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۱۷ - ۱۳۹۲/۰۹/۱۰
جالب بود باید به این محققین افرین گفت.اما خدایش چندش اوره.
۰
۰
نسترن
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۴۵ - ۱۳۹۳/۰۲/۲۲
خیلی چندش اور
۰
۰
یادداشت بیشتر
وظیفه آگاهی بخشی

وظیفه آگاهی بخشی

به نظر من باوجود برخی تلاش‌ها، در برنامه‌های تلویزیونی نوروز امسال تنوع وجود نداشت، درحالی‌که انتظار می‌رفت امسال که مردم در خانه‌ها هستند، فیلم‌های متنوعی از شبکه‌های مختلف برایشان به نمایش گذاشته شود؛ به همین دلیل تنها چیزی که خیلی طرفدار داشت، همین سریال «پایتخت» بود که آن هم مسیری زیگزاگی طی کرد.

باوری كه تغییر كرد

باوری كه تغییر كرد

موضوع این است وقتی راجع به ویروس صحبت می‌شود، راجع به اپیدمی صحبت می‌كنیم؛ یعنی راجع به مفهومی همزمان علمی و اجتماعی كه پیوست سیاسی در آن نمی‌گنجد.

بحران تصمیمات زودهنگام کرونایی

بحران تصمیمات زودهنگام کرونایی

اتخاذ تصمیمات متناقض در مدیریت بحران‌های اجتماعی یکی از اشتباهات حوزه مدیریت کلان است که در علم جامعه‌شناسی از آن به عنوان چندگانگی مدیریتی یاد می‌شود.

گفتگو بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر