jamejamonline
فرهنگی سینما و تئاتر کد خبر: ۵۷۰۱۸۵ ۲۱ خرداد ۱۳۹۲  |  ۱۲:۲۷

امضای تفاهم‌نامه جامعه صنفی تهیه‌کنندگان سینما و بیمه ایران خبر خوشی است که امیدواری‌های تازه‌ای را برای سینماگران و هنرمندان به وجود آورد. معضل بیمه و مشکلات و مسائل درمانی همواره از مهم‌ترین دغدغه‌های هنرمندان بوده، اما هیچ گاه از سوی متولیان امور فرهنگی کشور راه‌حلی جدی برای پایان این نگرانی ارائه نشده بود.

تفاهم‌نامه امید

حرکت ارزشمند سیدضیاء هاشمی، رئیس جامعه صنفی تهیه‌کنندگان که پس از پیگیری و تلاش فراوان موجب تحقق چنین اتفاق خجسته‌ای در این حوزه شد، می‌تواند پایانی بر دست‌کم برخی زخم‌ها و آلام بسیاری از سینماگران باشد که مدت‌هاست در کنج درد و خلوت و تنهایی به سر می‌برند و کسی از آنان سراغی نمی‌گیرد.

در کشورهایی که هنر و هنرمندان از جایگاه شایسته واقعی در حرف و عمل برخوردارند، حمایت از اهالی هنر همواره جزو اولویت‌هاست و دولت‌ها توجه جدی به ابتدایی‌ترین مسائل معیشتی از جمله بحث بیمه و موارد درمانی آنها دارند.

سینماگران و اهالی تئاتر به پاس خدمات فرهنگی که برای مردم انجام می‌دهند، ارج و قرب می‌یابند و با احترام کامل با آنها برخورد می‌شود، این عزت با عبور از تعارفات مرسوم و تجلیل‌های ظاهری جنبه‌ای کاملا عملی هم به خود می‌گیرد و دولت‌ها و نهادهای مسئول فرهنگی، هنری هر حمایت قابل تصوری را چه در زمان سلامت و چه بیماری و دوران بیکاری و از کار افتادگی هنرمندان انجام می‌دهند، اما این مساله در کشور ما به جز موارد بسیار اندک و انگشت شمار، هیچ وقت ساز و کار درستی نداشته است.

از همین روست که تاریخ تئاتر و سینمای کشور ما پر از هنرمندانی است که درد خود را نومیدانه فریاد زدند، بی‌آن‌که دست یاری متناسب با نیازشان به سمت آنان دراز شود و التیامی بر زخم‌ها و رنج‌های جانکاهشان باشد.

مهدی فتحی، نعمت‌الله گرجی، مهری مهرنیا، نادیا دلدارگلچین و سعدی افشار تنها چند نمونه از خیل عظیم هنرمندان بی‌حامی و پشتوانه‌ای بودند که روی در نقاب خاک کشیدند.

حالا هم مدت‌هاست چهره‌های دیگری چون محمود استادمحمد، اصغر شاهوردی و مصطفی عبداللهی به عنوان مشتی نمونه خروار در انتظار کمک و حمایت جدی مسئولان هستند.

امید است اجرای این تفاهم‌نامه و طرح بیمه طلایی هنرمندان و پس از آن عملی شدن بیمه بیکاری و از کار افتادگی سینماگران و اهالی تئاتر، نگرانی‌های این قشر از جامعه را تا‌حدودی از عاقبت زندگی و روزهای سالمندی‌شان برطرف کند و امید را به زندگی‌شان هدیه کند.

علی رستگار ‌- جام‌جم

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
سرویس فرهنگی - یادداشت بیشتر
باوری كه تغییر كرد

باوری كه تغییر كرد

موضوع این است وقتی راجع به ویروس صحبت می‌شود، راجع به اپیدمی صحبت می‌كنیم؛ یعنی راجع به مفهومی همزمان علمی و اجتماعی كه پیوست سیاسی در آن نمی‌گنجد.

سخت است ولی ...

سخت است ولی ...

روزهای سختی است.همه در حال مبارزه اند و تلاش می کنند تا سلامتی خود و اطرافیانشان را حفظ کنند. همه می‌خواهند زندگی آرام تر و آسیب های کمتری را برای خود و دیگران ایجاد کنند.

نوروز شنیدنی در رادیو

نوروز شنیدنی در رادیو

نامگذاری سال جدید به نام «سال جهش تولید» عجین شد با كرونا و فضای متفاوتی كه در كشور ما وجود دارد. طعبیتا این مساله بر كنداكتور برنامه‌های رادیویی تاثیر جدی داشت و از اوایل اسفند تغییرات در برنامه‌ها را دستور كار قرار دادیم و ستاد كرونا در معاونت صدا شكل گرفت و بیش از 1366 ساعت برنامه برای پخش از همه شبكه‌های ملی و سراسری تولید و پخش شد.

سرویس فرهنگی - گفتگو بیشتر