jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۳۳۳۶۳۳ ۲۰ خرداد ۱۳۸۹  |  ۰۰:۰۴

در روزهای گرم سال اغلب افراد برای فرار از بوی بد عرق به استفاده از انواع دئودورانت‌ها (اسپری‌های بوزدا)‌ یا مام‌ها (ضد عرق‌ها)‌ پناه می‌برند، اما شاید این سوال مطرح شود که آیا مام‌ها و دئودورانت‌ها با هم تفاوتی دارند؟ مام‌ها یا ضدعرق‌ها،‌ ترکیباتی هستند که منافذ غدد عرق را در سطح پوست مسدود می‌کنند، بنابراین عرق نمی‌تواند در سطح پوست ترشح شود. اما در مقابل اسپری‌های دئودورانت یا بوزدا از ترشح غدد عرق در سطح پوست جلوگیری نمی‌‌کنند، بلکه تنها با از بین بردن باکتری‌های سطح پوست مانع ایجاد بوی بد عرق می‌شوند. در این رابطه یادآوری می‌شود که عرق به خودی خود بوی بد ندارد ولی به دلیل وجود باکتری‌هایی که به طور طبیعی در سطح پوست وجود دارند تجزیه شده و ایجاد بوی نامطبوعی می‌کند.بنابراین اسپری‌های بوزدا در مقایسه با ضد عرق‌ها مناسب‌ترند.

عرق می‌تواند مانند یک کولر طبیعی شما را در فصل تابستان خنک کند،‌ بنابراین از ترشح آن روی سطح پوست جلوگیری نکنید. معمولا دئودورانت‌ها روی دست و پا یا سایر نقاط بدن نیز اسپری می‌شوند و اغلب دارای پایه الکل هستند. مکانیسم عمل به گونه‌ای است که الکل در شروع تعریق را تحریک می‌کند ولی در ادامه به طور موقت باکتری‌های عامل بوی زننده را می‌کشد.

معمولا این محصولات دارای انواع مردانه و زنانه هستند که نوع مردانه آن بوی تندتر و زنانه آن رایحه ملایم‌تری دارد؛ از این‌رو هیچ تفاوتی در ترکیبات شیمیایی آنها وجود ندارد. معمولا کودکان نیز که با تعریق زیاد و بوی بد بدن روبه‌رو نیستند نیازی به استفاده از این محصولات ندارند. البته این محصولات دارای مضراتی هم هستند که برای بعضی‌ها دردسرساز می‌شود. این دردسر هنگامی است که پوست شما به مواد شیمیایی این محصولات حساسیت داشته باشد. خارش، قرمزی و حتی خشکی پوست نشانه حساسیت به این مواد است. لذا اگر لزوما باید از این محصولات استفاده کنید، هرچند ساعت یکبار پس از استفاده از آنها روی پوست، محل را با آب و صابون بشویید و دوباره از آن استفاده کنید. با استفاده از این روش ترکیبات شیمیایی این محصولات فرصت کافی جهت نفوذ به منافذ پوستی شما را نداشته و در نتیجه حساسیت ایجاد نمی‌کنند. البته اگر این روش برای مهار حساسیت شما کارساز نبود یا هنوز بدن شما با استفاده از این مواد بوی زننده می‌دهد می‌توانید به پزشک متخصص مراجعه کرده تا از راه‌های دیگری برای درمان مشکل شما استفاده شود.

توصیه‌

تحقیقات نشان داده است که در ضدعرق‌ها برخی مواد شیمیایی نظیر نمک‌های آلومینیوم هستند که می‌توانند افراد مستعد را به آلزایمر دچار سازند. برخی محققان نیز ارتباط این محصولات را با سرطان پستان مورد بررسی قرار داده‌اند و معتقدند که برخی مواد در اسپری‌های دئودورانت که به عنوان نگهدارنده استفاده می‌شوند می‌توانند وارد جریان خون شده و در بافت پستان تجمع پیدا کنند و با تحریک تولید استروژن به رشد سلول‌های سرطان پستان کمک کنند که البته در این مورد هنوز اختلاف نظر وجود دارد.

هنگام انتخاب اسپری‌های بوزدا و ضد عرق‌ها به دنبال مارک‌های معتبر که امتحان خود را طی سالیان پس داده‌اند بروید و لزوما هنگام خرید محصولات خارجی بهداشتی به برچسب تایید وزارت بهداشت و تاریخ مصرف که باید روی قوطی این محصولات نصب شده باشد توجه کنید.

فاخره بهبهانی / جام جم

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
یادداشت بیشتر
هر بهار عاشق شوید

هر بهار عاشق شوید

‌ من همیشه نوروز را دوست داشته‌ام از بچگی‌ام تا همین حالا. همیشه حسابی خوش گذرانده ام و در کودکی هم بسیار عیدی گرفته ام.

بهار می آید، کرونا می رود

بهار می آید، کرونا می رود

بهار در راه است، مثل هر سال همین موقع. زمستان می رود و بهار می آید. همین گزاره ساده و طبیعی که تکرار هر ساله طبیعت است به ما یادآوری می کند کرونا هم می‌رود و روزهای سلامت گذشته بازمی گردد.

عیدی پایتختی‌ها به مردم

عیدی پایتختی‌ها به مردم

آدم‌ها آرزوی زیادی دارند برای خود و دیگران. در شرایط فعلی جامعه ما و جامعه جهانی آرزوهای شخصی و آرزوهای گروهی در هم گره خورده اند.

گفتگو بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر
نظرسنجی بیشتر
کدام یک از سریال های نوروز 99 را بیشتر پسندیده اید؟
پایتخت 6 - شبکه یک
کامیون - شبکه دو
دوپینگ - شبکه سه
میانبر - شبکه پنج
شش قهرمان و نصفی - شبکه آی فیلم