jamejamonline
ایام عمومی کد خبر: ۲۶۳۲۶ ۲۲ تير ۱۳۸۲  |  ۲۲:۱۸

جام جم آنلاین - 210 سال پیش در روز 13 ژوییه سال 1793 میلادی ژان پل مارا انقلابی مشهور فرانسه که به همراه روبسپیر دوره ترور را در انقلاب فرانسه به راه انداخت توسط یک دختر جوان به نام

شارلوت دوکوردای به قتل رسید.
ژان پل مارا در 24 مه سال 1743 میلادی در بودری در نزدیکی شهر نوشاتل سوییس متولد شد. وی در سال 1765 میلادی به انگلستان رفت و به تحصیل رشته پزشکی پرداخت و در 30 ژوئن 1775 میلادی از دانشگاه سن آندرو اسکاتلند فارغ التحصیل شد.
وی در سال 1777 میلادی به پاریس رفت و چند سال در سمت پزشک سربازان کنت آرتوا به کار پرداخت . وی در 17 سپتامبر سال 1789 میلادی روزنامه «دوست مردم» را تاسیس کرد. این روزنامه مخالف بورژواها و به ویژه اعضای حزب ژیروندن های انقلابی بود. به زودی این روزنامه به افراطی ترین روزنامه فرانسه مبدل می شود.
این روزنامه که اغلب توده ها و عوام آن را می خواندند ، انقلابیون میانه رو را خائن توصیف می کرد و توده ها را به قتل آنها تشویق می نمود.

ژان پل مارا عقیده داشت تنها با توسل به خشونت می توان آزادی را برقرار کرد. مخالفان وی عقیده داشتند مارا یک متعصب خطرناک و نماد یک انقلابی خونریز و مستبد است . مارا در سال 1790 میلادی به عنوان نماینده کنوانسیون ملی انتخاب می شود.
وی به جناح افراطی موسوم به مونتایارد تشکل ژاکوبن ها وابسته بود. مارا در کنوانسیون ملی قوانین دیکتاتوری برای دفاع از انقلاب را تبلیغ می کرد. وی در این مدت موفق شد بسیاری از ژیروندن های میانه رو را در زیر تیغ گیوتین از میان ببرد. مارا به دلیل ابتلا به اگزمای شدید پوستی عادت داشت برای کاهش درد در وان حمام نوشته های خود را بنویسد و در واقع وان حمام دفتر کار وی در خانه اش محسوب می شد.

شارلوت دوکوردای دختر یک اصیل زاده فقیر که طرفدار ژیروندن ها بود تصمیم گرفت ما را به قتل برساند و مانع خونریزی های بیشتر شود. وی به بهانه این که می خواهد اطلاعاتی در مورد ژیروندن ها را به مارا بدهد از او تقاضای یک ملاقات خصوصی کرد.
شارلوت پس از خرید یک چاقو به خانه مارا رفت و تعدادی اسامی جعلی را در اختیار وی گذاشت . هنگامی که مارا مشغول نوشتن این اسامی بود ، شارلوت با چاقو ضربه ای را به شاهرگ وی وارد کرد که مارا بر اثر آن کشته شد.
شارلوت یکی دو روز بعد دستگیر و در روز 17 ژوییه سال 1793 میلادی به اعدام با گیوتین محکوم شد ، حکم در همان روز اجرا گردید. به این ترتیب در روز 13 ژوییه سال 1793 میلادی ژان پل مارا انقلابی افراطی که شعارش توسل به خشونت برای برقراری آزادی بود توسط یک دختر جوان به قتل رسید.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل: