jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۱۳۸۱۰۶ ۰۳ تير ۱۳۸۶  |  ۲۳:۱۵

: مذاکرات سولانا و لاریجانی در فضایی صورت می پذیرد که عناوین و چالش ها و اراده طرفین روشن است.


ایران فناوری صلح آمیز هسته ای را بدون وقفه ادامه خواهد داد و اروپا و امریکا نیز داشتن این فناوری را برای ایران نمی پسندند اما مواردی وجود دارد که نمی توانند آن را انکار کنند:
1- وجود یک آژانس برای منع گسترش سلاحهای هسته ای.
2- معاهده ای که کشورهای برخوردار را ملزم به همکاری و انتقال فناوری می نماید.
3- اعتمادسازی که ایران طی 4 سال گذشته انجام داده و در چارچوب معاهده عمل کرده حتی پروتکل الحاقی را سالها به صورت داوطلبانه و بدون تصویب مجلس پذیرفته و انجام داده است.
4- هیچ گزارشی مبنی بر خروج ایران از عملکرد صلح آمیز وجود ندارد.
5- به لحاظ حقوقی ، ایران در هر زمینه ای امکان دفاع از خویش را دارد.
6- همبستگی مردم و مسوولان به نحوی که درخصوص موضوع هسته ای هیچ شکاف خاص اجتماعی وجود ندارد.
7- حمایت دولتهای غیرمتعهد ، همراهی ملتها با جمهوری اسلامی ایران در داشتن فناوری صلح آمیز هسته ای و امید به آینده برای کشورهای غیربرخوردار.
از طرفی کشورهای صنعتی و برخوردار از فناوری که یک انحصار را در این رابطه برای خویش قائل هستند و از شکستن این حصار عصبانی اند و برخوردهای دوگانه دارند در شرایطی که هنوز امریکا خود اجازه بازرسی و نظارت آژانس را نداده و همواره نیز در گسترش سلاحهای غیرمتعارف و کشتارجمعی ، تولید خویش را افزایش داده است و مجموعه ای از مطالب دیگر که در مجال این نوشته نمی گنجد اما با توجه به مشکلات در خاورمیانه و تاثیرگذاری و جایگاه ایران در رفع این مشکلات ، می توان گفت اروپا و امریکا راهی جز مذاکره ندارند و به رغم این که با فشارهای سیاسی و اقتصادی و صدور بیانیه ها و قطعنامه های پی در پی در شورای امنیت یا خارج از آن قصد دارند نظام جمهوری اسلامی را تسلیم کرده و امتیازات بیشتری بگیرند اما دست آقای لاریجانی برای اداره یک بازی برد - برد کاملا باز است و ایران می تواند با کنترل این مذاکرات ، سیر مراحل خروج پرونده از شورای امنیت را دنبال کرده و بدون پذیرش تعلیق ، راه خود را در چارچوب پذیرفته شده بین المللی ادامه دهد. هرچند راه پرنشیب و فراز و همراه با مخاطره را باید طی کند اما همواره می تواند برگ برنده را در دست داشته باشد.

رشید جلالی جعفری
عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
یادداشت بیشتر
باوری كه تغییر كرد

باوری كه تغییر كرد

موضوع این است وقتی راجع به ویروس صحبت می‌شود، راجع به اپیدمی صحبت می‌كنیم؛ یعنی راجع به مفهومی همزمان علمی و اجتماعی كه پیوست سیاسی در آن نمی‌گنجد.

بحران تصمیمات زودهنگام کرونایی

بحران تصمیمات زودهنگام کرونایی

اتخاذ تصمیمات متناقض در مدیریت بحران‌های اجتماعی یکی از اشتباهات حوزه مدیریت کلان است که در علم جامعه‌شناسی از آن به عنوان چندگانگی مدیریتی یاد می‌شود.

ویروس کرونا و اتحادیه اروپا

ویروس کرونا و اتحادیه اروپا

شاید بزرگترین چالشی که کشورهای اروپایی همیشه پس از جنگ جهانی دوم انتظارش را داشتند مشکلات امنیتی، سیاسی و نهایتا اقتصادی-اجتماعی بود.

گفتگو بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر