jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۱۲۴۶۳۰۷ ۱۴ بهمن ۱۳۹۸  |  ۰۳:۱۲

نتایج مطالعات نشان داده است که سلامت دهان و دندان با حافظه و عملکرد شناختی مغز انسان ارتباط مستقیم دارد.

عفونت لثه و دندان را جدی بگیرید

به گزارش جام جم آنلاین، دکتر بهزاد هوشمند استاد تمام دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان گفت: بیماری‌های لثه و دندان احتمال ابتلا به بروز سکته مغزی و بیماری‌ های قلبی را افزایش می‌دهد.

وی ادامه داد: مطالعات نشان داده است که عفونت‌های لثه ۳ فاکتور مهم در بدن را بالا می‌برد و در واقع ریز فاکتور‌های مشترک که بین بیماری‌های قلبی و عروقی وجود دارد باعث تشدید این بیماری می‌شود و همچنین افرادی که به عفونت لثه مبتلا هستند بیش از ۲ برابر احتمال بروز بیماری‌های قلبی و عروقی در آن‌ها افزایش پیدا می‌کند.

هوشمند افزود: ضخیم شدن دیواره عروق باعث می‌شود خون به مغز و قلب نرسد که این خود یک عامل خطرناک است و باکتری‌ها و میکروب‌هایی که در عفونت دندان و لثه رشد می‌کنند تمایل دارند که وارد پلاک‌های داخل رگ شوند همچنین این پلاک‌های میکرواورگانیسم می‌تواند فرد را به سرطان‌های سیستم گوارشی مبتلا کند.

این استاد تمام دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: در دنیا ثابت شده است که بیماری لثه به دلیل حجم زیاد میکرواورگانیسم سیستم ایمنی را دچار اختلال می‌کند که این خود خطر ابتلا به سرطان را افزایش می‌دهد.

هوشمند گفت: عفونت لثه علاوه بر اینکه ظاهرافراد را نامطلوب می‌کند بوی بد دهان را ایجاد می‌کند و می‌تواند سلامت افراد را به خطر بیاندازد؛ همچنین این عارضه باعث مرگ زود رس نیز می‌شود.

وی ادامه داد: اگر فردی عفونت لثه داشته باشد و سیگار هم مصرف کند احتمال خطر بیماری‌های قلبی و عروقی و عروق مغزی در آن فردافزایش پیدامی کند؛ همچنین عفونت لثه در بیماری‌های آلزایمر و پارکینسون اثر می‌گذارد پس باید به بهداشت دهان و دندان اهمیت داد و سلامت آن را جدی گرفت.

هوشمند با اشاره به اثرات مخرب این بیماری اظهار کرد: عفونت لثه به راحتی قابل پیشگیری است و خوشبختانه افراد می‌توانند با روش صحیح مسواک زدن در زمان مناسب نقش بسیار موثری در ارتقا سلامت دهان و دندان خود داشته باشند.

این استاد تمام دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داد: اگر افرا می‌خواهند به پوسیدگی و عفونت لثه دچار نشوند باید به زمان مسواک زدن خود توجه کنند بهترین زمان مسواک زدن ۲۰ دقیقه بعد از صرف غذا است؛ و اگر این زمان به ۳ تا ۴ ساعت بعد از صرف غذا برسد باعث پوسیدگی و عفونت لثه می‌شود و مسواک زدن بعد از آن هیچ تاثیری نخواهد داشت.

وی در پایان گرفت: افراد زمانی که به التهاب لثه دچار شده اند در مراحل اول می‌توانند جلوی عفونت را با مسواک زدن گرفته و آن را کنترل کنند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
یادداشت بیشتر
وظیفه آگاهی بخشی

وظیفه آگاهی بخشی

به نظر من باوجود برخی تلاش‌ها، در برنامه‌های تلویزیونی نوروز امسال تنوع وجود نداشت، درحالی‌که انتظار می‌رفت امسال که مردم در خانه‌ها هستند، فیلم‌های متنوعی از شبکه‌های مختلف برایشان به نمایش گذاشته شود؛ به همین دلیل تنها چیزی که خیلی طرفدار داشت، همین سریال «پایتخت» بود که آن هم مسیری زیگزاگی طی کرد.

باوری كه تغییر كرد

باوری كه تغییر كرد

موضوع این است وقتی راجع به ویروس صحبت می‌شود، راجع به اپیدمی صحبت می‌كنیم؛ یعنی راجع به مفهومی همزمان علمی و اجتماعی كه پیوست سیاسی در آن نمی‌گنجد.

بحران تصمیمات زودهنگام کرونایی

بحران تصمیمات زودهنگام کرونایی

اتخاذ تصمیمات متناقض در مدیریت بحران‌های اجتماعی یکی از اشتباهات حوزه مدیریت کلان است که در علم جامعه‌شناسی از آن به عنوان چندگانگی مدیریتی یاد می‌شود.

گفتگو بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر