jamejamonline
فرهنگی کتاب و ادبیات کد خبر: ۱۲۴۶۲۹۰ ۱۳ بهمن ۱۳۹۸  |  ۱۱:۴۴

واکنش دبیر جشنواره شعر فجر به هتاکی های برگزیده جشنواره:

نمی توانیم یک فرد را مدام کنترل کنیم !

جشنواره شعر جوان فجر امسال آنچنان طوفانی را پشت سر گذاشت که در نهایت با تعطیلی مواجه شد. این در حالی است که هفت اثر به عنوان آثار برگزیده معرفی شدند اما جنجال آفرینی یکی از این هفت شاعر برگزیده همه چیز را به هم ریخت.

نمی توانیم یک فرد را مدام کنترل کنیم !

به گزارش جام جم آنلاین ، این شاعر حاشیه ساز سلسله مطالبی در شبکه های اجتماعی خود منتشر کرده بود که به تعبیر بسیاری هتاکی و پرده دری محسوب می شود و توهین به مقدسات نیز هست.

غلامرضا طریقی دبیر بخش ویژه جشنواره شعر فجر در اینباره به جام جم آنلاین گفت: ما این مسئله را به طور کامل حل کردیم. البته ما فقط در بخش بررسی شعرها هستیم، چیزی که اتفاق افتاده مربوط به حوزه اجرایی می‎شود.

طریقی عنوان کرد: این مسائل چه مربوط به امسال باشد، چه سال گذشته و اصلا سال های آینده غیرقابل پیش بینی است. ممکن است فردی در جشنواره شعر فجر برگزیده شود اما مدتی بعد دغدغه های خود را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارد.

دبیر بخش ویژه جشنواره شعر فجر در رابطه با این موضوع که این شاعر از مدت ها پیش در توئیتر اقدام به انتشار مطالبی حساسیت برانگیز کرده بود گفت: این مسئله کاملا غیرقابل پیش بینی است و ممکن فرد هر چیزی را در صفحات خود در شبکه های اجتماعی مختلف بنویسد. ما که نمی توانیم یک فرد را مدام کنترل کنیم که چه چیزی می‎نویسد، چه چیزی نمی نویسد. اینها البته نظر شخصی من است. به هر حال ما نمی‎توانیم افراد را به دقت رصد کنیم که چه چیزی در شبکه های اجتماعی خود می نویسند.

این مقام مسئول افزود: چیزی که مربوط به من می شود این است که شعرها صورتجلسه شود و در اختیار داوران قرار بگیرد. در این مرحله شعرهای برگزیده انتخاب می شوند.

طریقی بیان داشت: اما با توجه به اتفاقی که افتاد و حواشی متعددی که به وجود آمد این بخش از جشنواره کامل حذف شد. در واقع رسما اعلام شد با توجه به مسائل فرهنگی و حواشی پیش آمده این بخش اصلا برگزار نمی شود. فعلا جشنواره شعر جوان تعطیل شده است.

دبیر بخش ویژه جشنواره شعر فجر با بیان اینکه از رسانه ها و خبرگزاری‌ها به شدت گله دارد تصریح کرد: از زمانی که دبیری جشنواره شعر فجر را پذیرفتم برخی جوسازی کردند. همین الان نیز به دلیل تحریم جشنواره مورد هجمه های عجیب و غریبی قرار گرفته ایم.

وی با تاکید بر اینکه نه تنها شعر آن شاعر جنجالی حذف شده که آثار آن شش برگزیده دیگر نیز کنار گذاشته شده گفت: افرادی که به جشنواره شعر فجر آثاری را ارسال کرده بودند استعداد بسیار خوبی دارند و بیش از دو هزار اثر در اختیار ما گذاشتند. این شاعران جوان و نوجوان از بچه دبیرستانی بودند تا سربازی که در پادگان این اشعار را سروده است. حتی شاعران دیگری از کشورهایی نظیر تاجیکستان، افغانستان و ... شرکت کرده بودند.

این مسئول یادآور شد: در این شرایط هیچ کدام از رسانه‎ها به این موضوع توجه نکردند که تا امروز چه زحماتی برای بخش شعر کشیده شده و تمام تمرکز خود را بر روی حواشی یک شاعر و اظهارنظرهایش در توییتر و اینستاگرام گذاشتند.

طریقی خاطرنشان کرد: ما قرار بود هفت اثر واقعا با کیفیت را برگزیده کنیم. تا امروز به این شاعران توجهی نشده اما همین که حواشی از سوی یک شاعر به وجود آمد همه توجهشان به این سمت جلب شد.

وی تاکید کرد: واقعا هیچ کس به این فکر نکرد که این حواشی از سوی یک نفر ایجاد شده، تکلیف آن شش نفر دیگر چه می شود؟ این شاعران آثار با کیفیتی برای ما ارسال کردند و برگزیده شدند اما حالا با حذف این بخش از جشنواره مواجه شده اند.

دبیر بخش ویژه جشنواره شعر فجر در پایان گفت: آیا این روا است که تحت شرایط خاص و ایجاد حواشی از سوی یک فرد نگذاریم شاعران دیگر هم دیده شوند؟ این شاعران جوان و نوجوان قطعا آسیب می بینند. واقعا حیف است که به شعر آنها توجهی نشود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
سرویس فرهنگی - یادداشت بیشتر
وظیفه آگاهی بخشی

وظیفه آگاهی بخشی

به نظر من باوجود برخی تلاش‌ها، در برنامه‌های تلویزیونی نوروز امسال تنوع وجود نداشت، درحالی‌که انتظار می‌رفت امسال که مردم در خانه‌ها هستند، فیلم‌های متنوعی از شبکه‌های مختلف برایشان به نمایش گذاشته شود؛ به همین دلیل تنها چیزی که خیلی طرفدار داشت، همین سریال «پایتخت» بود که آن هم مسیری زیگزاگی طی کرد.

باوری كه تغییر كرد

باوری كه تغییر كرد

موضوع این است وقتی راجع به ویروس صحبت می‌شود، راجع به اپیدمی صحبت می‌كنیم؛ یعنی راجع به مفهومی همزمان علمی و اجتماعی كه پیوست سیاسی در آن نمی‌گنجد.

سخت است ولی ...

سخت است ولی ...

روزهای سختی است.همه در حال مبارزه اند و تلاش می کنند تا سلامتی خود و اطرافیانشان را حفظ کنند. همه می‌خواهند زندگی آرام تر و آسیب های کمتری را برای خود و دیگران ایجاد کنند.

سرویس فرهنگی - گفتگو بیشتر