jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۱۱۹۲۵۷۹ ۲۸ بهمن ۱۳۹۷  |  ۰۸:۲۰

در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا

ایران سومین کشور در مهار «تراخم» شد

مراسم بزرگداشت رسمی تصدیق موفقیت ایران در ارتباط با مهار تراخم روز پنج شنبه دوم اسفند ماه امسال با حضور مقامات سازمان جهانی بهداشت، وزارت بهداشت و درمان کشور و نیز جمعی از متخصصان و صاحبنظران حوزه چشم پزشکی کشور همزمان با یازدهمین جشنواره چشم پزشکی و علوم بینایی شمس در سالن آمفی تئاتر بیمارستان فارابی تهران برگزار می شود.

ایران سومین کشور در مهار «تراخم» شد

به گزارش جام جم آنلاین از روابط عمومی بیمارستان فارانبی، مدیر دفتر سلامت چشم وزارت بهداشت و درمان گفت: ایران سومین کشور در زمینه کنترل بیماری تراخم (نوعی بیماری عفونی چشمی که در مراحل پیشرفته باعث نابینایی می شود) در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا پس از عمان و مراکش است و با توجه به اهمیت بیماری تراخم به عنوان یک معضل بهداشتی در دهه های گذشته، ایران اخیرا موفق به دریافت گواهی تصدیق مهار تراخم از سوی سازمان جهانی بهداشت(WHO)شده است.

دکتر سید فرزاد محمدی ادامه داد: هم اینک در دنیا نزدیک به 40 کشور به عنوان کشورهای بومی دارای بیماری تراخم شناخته می شوند که اغلب این کشورها در آسیا به ویژه جنوب و شرق این ناحیه، آفریقا و کشورهای امریکای مرکزی و جنوبی قرار دارند.

وی افزود: حدود 100 سال پیش در دنیا و 50 سال پیش در ایران، تراخم مهم ترین عامل نابینایی به شمار می رفته است از این رو سازمان جهانی بهداشت طی سال های اخیر تلاش های گسترده ای را برای مهار این بیماری در سطح جهان انجام داده است. از سال 1375خورشیدیWHOهمچنینتلاش های متمرکزتری را در قالب برنامه2020 GATدرقالب یک ائتلاف را انجام داده است.

به گفته مدیر برنامه ریزی جشنواره چشم پزشکی و علوم بینایی شمس، اطلس تراخم با هدف شناسایی مناطق پاک یا آلوده به تراخم از سوی سازمان جهانی بهداشت منتشر شده است که نسخه آن لاین آن نیز موجود بوده و به طور منظم به روز رسانی می شود. بر پایه ائتلاف 2020 GATشاخص هایی مانند وضعیت پلک چشم، دسترسی به آنتی بیوتیک، پاکیزگی صورت و کنترل بهداشت محیطیبه عنوان چهار مکانیزم اصلی مهار تراخم شناسایی می شوند. از آنجا که راه انتقال این بیماری از طریق نشستن مگس از صورت فرد آلوده به فرد دیگربه ویژه کودکان است در بعد بهداشت محیط، دسترسی به آب تمیز و فاضلاب بهداشتی و نگهداری دام نیز مورد توجه این برنامه است.

وی اظهار داشت: بر این اساس وزارت بهداشت کشور در مناطق جنوب و جنوب شرق کشور که احتمال آلودگی در آن مناطق بیشتر بود، براساس استاندارد های سازمان جهانی بهداشت پیمایش هایی را انجام داده است. به منظور تکمیل شواهد، سلسله ماموریت هایی با تمرکز بر مناطق مرزی روستایی که در همسایگی افغانستان،پاکستان و عراق که بر اساس اطلس تراخم یا آلوده هستند و یا وضعیت نامعلومی دارند، انجام شده است.

دکتر محمدی ادامه داد: بر این اساس، کلیه کودکان با چشم قرمز(مشکوک به تراخم) بررسی شدند که خوشبختانه در میان افراد مورد بررسی هیچ مورد مشکوک به تراخم دیده نشد.

وی اضافه کرد: نتایج پیمایش ها به همراه موارد منتشر شده قبلی، مطالب حاصل از نشست های انجام شده با مسئولان اداره آبفا و آموزش و پرورش و... جمع بندی و در قالب یک الگو به سازمان جهانی بهداشت ارایه شد که در نهایت این سازمان در شهریور امسال پیام تبریک رسمی خود را مبنی بر تصدیق مهار تراخم در ایران اعلام کرد.

به گفته دکتر محمدی با توجه به شاخص های سازمان جهانی بهداشت، ایران 25 سال است که موفق به مهار تراخم شده است که تاکنون مدرکی مبتتنی بر این دستاورد به سازمان جهانی بهداشت ارایه نشده بود.

وی ادامه داد: به همین مناسبت کتابی در زمینه تراخم،تاریخچه آن و وضعیت این بیماری در کشور به تازگی به چاپ رسیده است که امسال همزمان با جشنواره چشم پزشکی پروفسور شمس در روز دوم اسفند ماه توزیع خواهد شد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
یادداشت بیشتر
وظیفه آگاهی بخشی

وظیفه آگاهی بخشی

به نظر من باوجود برخی تلاش‌ها، در برنامه‌های تلویزیونی نوروز امسال تنوع وجود نداشت، درحالی‌که انتظار می‌رفت امسال که مردم در خانه‌ها هستند، فیلم‌های متنوعی از شبکه‌های مختلف برایشان به نمایش گذاشته شود؛ به همین دلیل تنها چیزی که خیلی طرفدار داشت، همین سریال «پایتخت» بود که آن هم مسیری زیگزاگی طی کرد.

باوری كه تغییر كرد

باوری كه تغییر كرد

موضوع این است وقتی راجع به ویروس صحبت می‌شود، راجع به اپیدمی صحبت می‌كنیم؛ یعنی راجع به مفهومی همزمان علمی و اجتماعی كه پیوست سیاسی در آن نمی‌گنجد.

بحران تصمیمات زودهنگام کرونایی

بحران تصمیمات زودهنگام کرونایی

اتخاذ تصمیمات متناقض در مدیریت بحران‌های اجتماعی یکی از اشتباهات حوزه مدیریت کلان است که در علم جامعه‌شناسی از آن به عنوان چندگانگی مدیریتی یاد می‌شود.

گفتگو بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر