jamejamonline
سیاسی سیاست خارجی کد خبر: ۱۱۸۴۶۹۵ ۲۶ دی ۱۳۹۷  |  ۰۹:۲۸

استاد دانشگاه تهران در گفت‌وگو با جام‌جم آنلاین مطرح کرد:

انقلاب اسلامی ایران دست استعمار را از منطقه غرب آسیا کوتاه کرد

یک استاد دانشگاه بابیان اینکه آمریکایی‌ها سعی داشتند با تسلط بر قلب جهان بر دنیا مسلط شوند خاطرنشان کرد: انقلاب اسلامی این روند را دچار خدشه کرده و به همین خاطر است که علاوه بر آمریکا بقیه قدرت‌های صنعتی باقدرت گرفتن انقلاب اسلامی مشکل‌دارند.

انقلاب اسلامی ایران دست استعمار را از منطقه غرب آسیا کوتاه کرد

محمدصادق کوشکی استاد دانشگاه تهران در گفت‌وگو با خبرنگار جام جم آنلاین در خصوص دستاوردهای ضد استعماری کشور در طول 40 سال انقلاب اسلامی با اشاره به اینکه غربی‌ها منطقه ما را قلب جهان (heart land) نام گذاشته‌اند، گفت: منطقه غرب آسیا به چند دلیل برای آنها واجد اهمیت که یکی از آنها این است که اینجا در دوران گذشته، حال و آینده یکی از مهم‌ترین منابع تولید هیدروکربن‌ها شامل نفت، گاز و میعانات نفتی و گازی است.

کوشکی بابیان اینکه در جهان گذشته هیدروکربن‌ها به‌عنوان انرژی استفاده می‌شدند، خاطرنشان کرد: در دنیای فعلی هیدروکربن‌ها به‌عنوان انرژی و همین‌طور ماده اولیه صنایع و در دنیای بعدی به‌عنوان ماده اولیه صنایع استفاده خواهند شد.

وی بابیان اینکه جهان صنعتی به شکل بسیار جدی نیازمند هیدروکربن‌هاست، افزود: این نیاز در حالی است که یکی از مهم‌ترین منابع و مراکز تولید هیدروکربن‌ها جهان در منطقه غرب آسیا قرارداد و بر همین اساس حیات جهان صنعتی، اشتغال و رفاه آنها به این عرصه بستگی تام دارد.

این استاد دانشگاه منطقه غرب آسیا را یکی از بزرگ‌ترین بازارهای مصرف جهان دانست و خاطرنشان کرد: کالاهای صنعتی از همه نوع در منطقه ما خریدار نقدی دارد که این‌یکی دیگر از دلایل اهمیت این منطقه است.

وی شرایط سوق‌الجیشی یا راهبردی منطقه غرب آسیا را دلیل سوم اهمیت آن برای غربی‌ها برشمرد و گفت: منطقه غرب آسیا نقطه اتصال شرق و غرب جهان است و به‌نوعی مرکز جهان محسوب می‌شود، همچنین ازنظر اهمیت فرهنگی منطقه ما زادگاه سه دین بزرگ الهی یعنی اسلام، مسیحیت و یهودیت است و براین اساس می‌توان گفت منطقه غرب آسیا کانون اقتصادی، فرهنگی و سوق‌الجیشی جهان است.

کوشکی بابیان اینکه از گذشته تا به امروز آمریکایی‌ها و دیگر قدرت‌های صنعتی غربی براین منطقه یعنی قلب جهان تسلط داشتند خاطرنشان کرد: آنها از این طریق ثروت، قدرت و رفاه را برای خودشان تأمین می‌کردند.

وی بابیان اینکه آمریکایی‌ها سعی داشتند با تسلط بر قلب جهان بر دنیا مسلط شوند، بیان کرد: انقلاب اسلامی این روند را دچار خدشه کرده و به همین خاطر است که علاوه بر آمریکا بقیه قدرت‌های صنعتی باقدرت گرفتن انقلاب اسلامی مشکل‌دارند و این همان تعبیر حضرت امام خمینی (ره) است که انقلاب اسلامی هیمنه استکباری جهان را به خطر انداخته است.

این استاد دانشگاه بابیان اینکه انقلاب اسلامی ایران می‌خواهد فضا را به‌گونه‌ای تغییر دهد که مردم منطقه بر سرنوشت منطقه خود مسلط باشند، خاطرنشان کرد: این صد درصد با منافع نامشروع قدرت‌های بزرگ و در رأس آنها آمریکا مغایرت دارد. به همین دلیل آنها به دنبال این هستند که انقلاب اسلامی حذف یا استحاله شود تا روند تسلطی که بر منطقه داشتند ادامه پیدا کند.

وی بابیان اینکه جلوگیری از تسلط آمریکا در منطقه دو منفعت برای ایران دارد، خاطرنشان کرد: یکی از این منافع این است که به وظیفه اعتقادی خود عمل می‌کنیم چون ما به‌عنوان مسلمان وظیفه‌داریم با استکبار و ظلم مبارزه کنیم.

کوشکی حفظ منافع ملی ما را دلیل جلوگیری ایران از تسلط آمریکا در منطقه دانست و اظهار کرد: منافع ملی ایجاب می‌کند از داشته‌های ملی خود در منطقه و خلیج‌فارس مراقبت کنیم که اگر بخواهیم این کار را انجام دهیم با منافع نامشروع آمریکا و جهان استکبار تضاد پیدا می‌کند مثلاً اگر ما بخواهیم بر مرزهای رسمی خود در خلیج‌فارس تسلط کامل داشته‌ باشیم این با منافع آمریکا در تضاد است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: آمریکا می‌خواهد بر خلیج‌فارس به‌عنوان قلب جهان تسلط کامل داشته باشد و ما هم می‌خواهیم در خلیج‌فارس به‌عنوان دریایی که بیش از 2500 کیلومتر در آن مرزداریم در حد قانونی تسلط داشته باشیم که در اینجا تضاد منافع ایجاد می‌شود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
خبرهای مرتبط
سرویس سیاسی - یادداشت بیشتر
تفاوت ما با آنها

تفاوت ما با آنها

آنها همین چند وقت کتابشان را در جهان به بیست زبان پخش کردند و چند میلیون از روی آن چاپ کردند که در عصر «انسان خداگونه» هستیم و هوش مصنوعی و دیگر فناوری‌ها چنان کرده که «انسان، مهار خلقت را به دست گرفته است.»

سرویس سیاسی - گفتگو بیشتر
سرویس سیاسی - پیشنهاد سردبیر بیشتر
سرویس سیاسی - پیشخوان بیشتر