jamejamonline
فرهنگی صدا و سیما کد خبر: ۱۱۸۱۸۹۸ ۰۹ دی ۱۳۹۷  |  ۱۷:۵۴

شبکه HausaTV متعلق به معاونت برون‌مرزی صداوسیما در مرداد ماه سال جاری به صورت آزمایشی آغاز به کار کرد.

پخش 24 ساعته شبکه HausaTV با کیفیت HD

به گزارش جام جم آنلاین از روابط عمومی شبکه هوسا تی وی، محمدرضا حاتمی، مدیر شبکه بین المللی HausaTV درخصوص پخش این شبکه گفت: درحال حاضر هر روز شش ساعت برنامه داریم که در شبانه روز متناسب با ساعات کشورهای قاره آفریقا، سه بار تکرار می شود.

دکترحاتمی درخصوص گستره پوشش این شبکه گفت: زبان هوسایی در کشورهای نیجریه، نیجر، غنا، کامرون، چاد، بنین، ساحل عاج، مالی، توگو، بورکینافاسو، سودان، آفریقای مرکزی، کنگو دموکراتیک و جمهوری کنگو و سیرالئون رایج است.

وی افزود: از آنجا که زبان رسمی 82 در صد از هوسا زبان ها، انگلیسی است، رفتار شبکه HausaTV از نظر زبان، شباهت زیادی به شبکه های تلویزیونی دوزبانه استانی دارد که بینندگان علاوه بر زبان فارسی به زبان محلی خودشان علاقه دارند و از پخش برنامه ها به دو زبان فارسی و محلی استقبال می کنند. ما هم در شبکه HausaTV باتوجه به شناختی که از شرایط مخاطبان هوسایی در افریقا داریم برنامه ها را به دو زبان هوسایی و انگلیسی پخش می کنیم.

همچنین زبان رسمی حدود 700 میلیون نفر از جمعیت یک میلیارد و 200 میلیونی آفریقا، انگلیسی است بنابراین پخش شبانه روزی برنامه های شبکه بین المللی HausaTV با روش Live stream ، علاوه بر زبان هوسایی به زبان انگلیسی در دونشانی اینترنتی : hausatv.com و ha.hausatv.com قابل مشاهده هست.

دکتر حاتمی همچنین اظهار داشت: در آفریقا مراجعه عموم مردم به شبکه های رادیویی و تلویزیونی، غالبا از طریق اینترنت است. حدود 73 درصد از هوسازبان ها در نیجریه زندگی می کنند و تعداد کاربران اینترنتی آن کشور در ماه گذشته به یکصد و هشت ونیم میلیون نفر رسیده و نیجریه در رتبه هشتم جهان از نظرتعدادکاربران اینترنت به شمار می رود در حالی که ایران در رتبه سیزدهم قرار دارد بنابراین درحال تلاش هستیم تا با همین بودجه وامکانات بسیار محدودی که داریم، برنامه های رادیوهوسا را که اخیرا به سیمای هوسا ملحق شده ، از طریق اینترنت به صورت شبانه روزی پخش کنیم.مدیر شبکه HausaTV اظهار داشت: سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در آفریقا، درسال 2018 به دویست میلیارد دلار افزایش یافته است. آفریقا مورد توجه آمریکا، چین، انگلیس، فرانسه، آلمان، هند، روسیه و ژاپن بوده و در سال های اخیر همسایه های ما یعنی عربستان، ترکیه ، قطر و امارات به جمع سرمایه گذاران در آفریقا پیوسته اند و رسانه های متعددی را در آفریقا تاسیس کرده اند.

ظرفیت های متنوع افریقا می تواند یکی از مهمترین عوامل در بی اثر کردن تحریم های امریکا باشد ولی حجم مبادلات اقتصادی ایران با آفریقا یعنی مجموع صادرات و واردات ما با افریقا ، کمتر از یک میلیارد دلار می باشد که با حجم مبادلات همسایگانمان در آفریقا، قابل مقایسه نیست. فریبکاری های بلندمدت رسانه های خارجی وعملکرد ترجمه ای بسیاری از رسانه های داخلی موجب شده تا در افکارعمومی مردم ما و بسیاری از مسئولان کشور، تصویری ناقص و بعضا اشتباه از افریقا ترسیم شده واین یکی از مهمترین موانع همکاری های ایران وافریقاست.

امیدواریم فعالیت های تلویزیونی و رادیویی شبکه هوسا با ارائه چهره واقعی ایران اسلامی و آفریقا موجب توسعه و تعمیق همکاری ها و مقابله با ایران هراسی و اسلام هراسی بشود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
سرویس فرهنگی - یادداشت بیشتر
وظیفه آگاهی بخشی

وظیفه آگاهی بخشی

به نظر من باوجود برخی تلاش‌ها، در برنامه‌های تلویزیونی نوروز امسال تنوع وجود نداشت، درحالی‌که انتظار می‌رفت امسال که مردم در خانه‌ها هستند، فیلم‌های متنوعی از شبکه‌های مختلف برایشان به نمایش گذاشته شود؛ به همین دلیل تنها چیزی که خیلی طرفدار داشت، همین سریال «پایتخت» بود که آن هم مسیری زیگزاگی طی کرد.

باوری كه تغییر كرد

باوری كه تغییر كرد

موضوع این است وقتی راجع به ویروس صحبت می‌شود، راجع به اپیدمی صحبت می‌كنیم؛ یعنی راجع به مفهومی همزمان علمی و اجتماعی كه پیوست سیاسی در آن نمی‌گنجد.

سخت است ولی ...

سخت است ولی ...

روزهای سختی است.همه در حال مبارزه اند و تلاش می کنند تا سلامتی خود و اطرافیانشان را حفظ کنند. همه می‌خواهند زندگی آرام تر و آسیب های کمتری را برای خود و دیگران ایجاد کنند.

سرویس فرهنگی - گفتگو بیشتر