jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۱۱۵۶۰۶۲ ۰۷ مرداد ۱۳۹۷  |  ۱۴:۱۵

بزرگترین خطری که قرار گرفتن در معرض خورشید می تواند برای چشم های انسان به همراه داشته باشد ابتلا به آب مروارید است که در این شرایط عدسی چشم کدر شده و قدرت بینایی فرد کاهش می یابد.

عینک آفتابی؛ محافظی در برابر بیماری‌های چشم

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از عصرایران، همواره به ما توصیه شده است که اگر قصد داریم مدت زمان زیادی را زیر نور خورشید سپری کنیم از محصولات ضد آفتاب برای کاهش خطر ابتلا به مشکلات سلامت مرتبط با این شرایط استفاده کنیم.

توصیه ای مشابه برای محافظت از چشم ها را نیز می توان مد نظر قرار داد. نور خورشید می تواند به چشم های انسان آسیب برساند و به عنوان مثال زمینه ساز بیماری هایی مانند آب مروارید شود.

چشم های انسان نیز باید به اندازه پوست در برابر پرتوهای مضر خورشید محافظت شوند. فصل تابستان دورانی است که خورشید با تمام قدرت به زمین می تابد و طی سالیان اخیر نیز امواج گرما و دماهای بالا رکوردهای جدیدی را ثبت کرده اند. در این شرایط استفاده از عینک آفتابی مناسب و استاندارد برای محافظت از چشم ها اهمیت ویژه ای دارد.

کاهش خطر ابتلا به آب مروارید

بزرگترین خطری که قرار گرفتن در معرض خورشید می تواند برای چشم های انسان به همراه داشته باشد ابتلا به آب مروارید است که در این شرایط عدسی چشم کدر شده و قدرت بینایی فرد کاهش می یابد.

آب مروارید یک بیماری شایع در جهان است که با افزایش سن احتمال ابتلا به آن نیز بیشتر می شود. اما استفاده از عینک آفتابی می تواند پیشرفت این بیماری که در نهایت می تواند به نابینایی منجر شود را محدود کند.

همچنین، قرار گرفتن در معرض پرتو فرابنفش می تواند خطر ابتلا به انحطاط ماکولا، شکل گیری توده ها در چشم، و نوعی نادر از سرطان چشم را افزایش دهد.

افراد بسیاری در فصل تابستان برای محافظت از چشم های خود در برابر خورشید از عینک آفتابی استفاده می کنند، اما باید به این نکته توجه داشت که خطر پرتوهای فرابنفش خورشید تنها به این فصل محدود نمی شود. در حقیقت، برای محافظت از چشم ها در هر فصلی از سال باید از عینک آفتابی استفاده کرد و این مساله باید جدی گرفته شود.

خرید عینک مناسب

اگر قصد دارید یک عینک آفتابی خریداری کنید با طیف گسترده ای از گزینه ها در طرح ها و قیمت های مختلف مواجه می شوید. در شرایطی که عینک های آفتابی گران قیمت ممکن است از کیفیت ساخت بالاتری برخوردار باشند، اما این لزوما بدان معنا نیست که تنها این محصولات گران قیمت می توانند به طور موثر از چشم های شما در برابر پرتوهای فرابنفش خورشید محافظت کنند.

تمرکز اصلی هنگام خرید یک عینک آفتابی جدید باید بر قدرت محافظت از چشم ها در برابر پرتوهای فرابنفش خورشید و نه برچسب قیمت محصول باشد. باید به این نکته توجه داشت که عدسی های تیره‌تر به معنای محافظت بهتر در برابر پرتوهای فرابنفش خورشید نیست.

توصیه می شود عینک های آفتابی که دارای محافظت در برابر پرتو فرابنفش حداقل 400 هستند، خریداری شوند.

محافظت اطراف چشم ها

عامل دیگری که هنگام خرید عینک آفتابی باید مد نظر قرار بگیرد کمک آن به محافظت از پوست اطراف چشم هاست، که به طور معمول استفاده از محصولات ضد آفتاب در این قسمت ها دشوار است.

فریم های بزرگ می توانند محافظت بیشتری از این قسمت ها ارائه کنند و همچنین احتمال ورود پرتوهای فرابنفش از کناره های عینک را کاهش دهند.

برای افرادی که در پی انتخاب بهترین گزینه برای محافظت از چشم های خود هستند استفاده از دستگاه های آزمایش نور فرابنفش توصیه می شود که قدرت عدسی های عینک در مسدود کردن پرتوهای فرابنفش را نشان می دهند. این دستگاه ها تقریبا در تمام فروشگاه های عینک در دسترس هستند.

افرادی که از لنزهای تماسی استفاده می کنند می توانند به راحتی از عینک های آفتابی برای محافظت از چشم های خود استفاده کنند. البته باید به این نکته اشاره داشت که بسیاری از برندهای تولیدکننده لنز نیز محافظت در برابر پرتو فرابنفش را در محصولات خود ارائه می کنند.

عینک آفتابی خوب به طور قطع به محافظت از چشم ها در برابر پرتوهای فرابنفش کمک می کند. این شرایط خطر ابتلا به بیماری هایی مانند آب مروارید را کاهش می دهد. اگرچه همه ما اگر به اندازه کافی عمر کنیم در نهایت ممکن است به آب مروارید مبتلا شویم، اما استفاده از عینک آفتابی مناسب می تواند آهنگ پیشرفت آن را کند سازد. عینک آفتابی می تواند در به تاخیر انداختن ابتلا به انحطاط ماکولا نیز مفید باشد.

افزون بر این، یک عینک آفتابی مناسب به طور قطع از پوست اطراف چشم محافظت می کند که این قسمت ها ممکن است مستعد ابتلا به سرطان پوست باشند. در نهایت، عینک آفتابی محافظت از خود چشم ها را ارائه می کند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
یادداشت بیشتر
ویروس کرونا و اتحادیه اروپا

ویروس کرونا و اتحادیه اروپا

شاید بزرگترین چالشی که کشورهای اروپایی همیشه پس از جنگ جهانی دوم انتظارش را داشتند مشکلات امنیتی، سیاسی و نهایتا اقتصادی-اجتماعی بود.

سخت است ولی ...

سخت است ولی ...

روزهای سختی است.همه در حال مبارزه اند و تلاش می کنند تا سلامتی خود و اطرافیانشان را حفظ کنند. همه می‌خواهند زندگی آرام تر و آسیب های کمتری را برای خود و دیگران ایجاد کنند.

گفتگو بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر