jamejamonline
فرهنگی صدا و سیما کد خبر: ۱۱۴۶۹۹۸ ۲۱ خرداد ۱۳۹۷  |  ۰۱:۴۵

خشم صهیونیست‌ها از نفوذ رسانه ایرانی در قلب آمریکا

باد در خانه عنکبوت

خشمگین شدن، تنها کاری است که طی سال‌های پس از انقلاب اسلامی همواره از فعالیت‌های مختلف جمهوری اسلامی از سوی قدرت‌های غربی و وابسته به غرب شاهد بوده‌ایم. حال پس از بازپخش گزارشی 41 دقیقه‌ای از پوشش سراسری شبکه «پرس تی وی» از انتقال پایتخت در سرزمین‌های اشغالی توسط یک شبکه آمریکایی، باز هم شاهد خشمگین شدن محافل و رسانه‌های صهیونیستی هستیم.

باد در خانه عنکبوت

وبسایت حامی رژیم صهیونیستی «Camera.org» بتازگی با انتشار گزارشی به پخش گزارش ضداسرائیلی شبکه «پرس تیوی» در کانال تلویزیونی C-SPAN اشاره کرد و نوشت که این شبکه تلویزیونی آمریکایی، گزارش ضد اسرائیلی تولید شده توسط ایران را بهمنظور بیآبرو کردن اسرائیل برای میلیونها بیننده خود پخش کرد که این مساله تنها یک مورد از اقدامات ضد یهودیت و ضد اسرائیلی این شبکه محسوب میشود. این وبسایت هفدهم خرداد ماه جاری در گزارشی که به قلم «مایرون کاپلین» نگاشته شده، آورده است: شبکه C-SPAN در تاریخ 15 می 2018، دوبار اقدام به پخش یک گزارش ضد اسرائیلی 41 دقیقهای کرد که توسط شبکه پرس تیوی تولید شد. کاپلین اشاره کرده که این شبکه انگلیسیزبان (پرس تی وی) توسط دولت ایران حمایت و کنترل میشود و غالبا گزارشهایی را منتشر و ادعا میکند که یهودیها پشت تمامی اتفاقات ناگوار جهان هستند.

کاپلین نوشت: در نیمه نخست گزارش پخش شده، مصاحبه مونا کاندیل خبرنگار پرس تیوی در راما... با دو فلسطینی به نامهای سعید نیمر (Saeed Nimer) و صلاح خواجا (Salah Khawaja) را شاهد هستیم. سعید نیمر استاد علوم سیاسی دانشگاه بیرزیت راما... و صلاح خواجا نیز فعال حقوق بشر فلسطینی است. وبسایت نامبرده نوشت: در این گزارش اتهامات ناعادلانهای علیه اسرائیل عنوان شده و سعید نیمر در بخشی از سخنان خود، به اشتباه!! عنوان کرد که اگر فردی میخواهد به عنوان نماینده کنگره آمریکا انتخاب شود، میبایست در ابتدا از اسرائیل طرفداری کند. وی همچنین، یهودیها را به تلاش برای سلطه بر جهان و کنترل کشورها و دولتها متهم کرد. نویسنده مقاله به مصاحبه صلاح خواجا با خبرنگار پرس تیوی نیز اشاره کرده و به نقل از وی نوشت: «مردم فلسطین میخواهند آزاد باشند، فلسطین در محاصره کامل است. او (نتانیاهو) میخواهد تا همه مردم را بکشد. اسرائیلیها فلسطین را اشغال کردهاند. آنها خود را برتر از دیگران و حمایت کامل آمریکا را پشت سر خود میبینند. همین مساله سبب میشود تا آنها خود را بالاتر از قانون ببینند و هر کاری که دلشان بخواهد انجام دهند. اما نویسنده، اظهارات خواجا را نادرست و آنها را خلاف واقع میداند.» در بخش پایانی این مطلب آمده است: سوالی که بر ذهن نقش میبندد این است که چرا شبکه C-SPAN، اقدام به پخش برنامههای تحلیلی شبکه پرس تیوی در خصوص افتتاح سفارتخانه آمریکا در بیتالمقدس و همچنین پوشش اعتراضات غزه کرده؛ با این که این برنامهها متعصبانه و دارای سوگیری هستند و این موضوعات نیز ربطی به این کشور ندارد. برنامهای که پخش آن در دل آمریکا و از آنتن یک شبکه آمریکایی آن هم برگرفته از شبکه پرس تی وی، خشم نویسنده «Camera.org» را برانگیخته است، 14 میو طی حدود 10 ساعت پوشش خبری و اطلاع رسانی گسترده پرس تی وی از جریان اعتراضات همزمان با جابهجایی سفارت آمریکا در رژیم صهیونیستی به قدس پخش شد و طی آن مونا کاندیل با دو مهمان خود در باره پشت پرده سیاستهای مزورانه رژیم صهیونیستی سخن گفت.

دوبار پخش این برنامه 41 دقیقهای پرس تی وی از شبکهای آمریکایی نشانگر عمق نفوذ پرس تی وی در افکار عمومی مخاطبان خود و هراس اسرائیل از قدرت رسانههای ایرانی است.

نگرانی العربیه از فعالیتهای رسانهای ایران در فراسوی مرزها

وبسایت العربیه انگلیسی 7 فروردین 97 در مقالهای با عنوان «نگاهی به دستگاه رسانهای ایران» نگرانی خود را از گسترش فعالیت رسانهای ایران در منطقه و جهان و به طور خاص، حضور فعال شبکههای پرستیوی و هیسپان تی وی در فضای رسانهای نشان داده است. العربیه همچنین نسبت به سیاست رسانهای و فعالیت معاونت برونمرزی صداوسیما در حوزه مخاطبان جمهوری آذربایجان واکنش نشان داده و از تصمیم این معاونت برای راهاندازی شبکههایی به زبانهای فرانسوی، روسی و هوسا نیز تلویحا ابراز نگرانی کرده است. در بخشی از این گزارش میخوانیم: «استفاده از رسانهها و مطبوعات، در «صدور پیام انقلاب» توسط ایران بسیار تاثیرگذار بوده است» و «ایران با راهاندازی شبکههای تلویزیونی و رادیویی به زبان آذری، به دنبال تسلط بر فکر مردم کشور آذربایجان است».

خشمگینی از اظهارات ضدصهیونیستی شهردار لندن

«کن لیوینگستون»، که در بین سالهای 2000 تا 2008 سمت شهردار انتخابی لندن را بر عهده داشت و بهعنوان یکی از حامیان جدی و شناختهشده جرمی کوربین به شمار میرود، در آوریل سال 2016 و در مصاحبهای با رادیو بیبیسی، سخنانی را علیه یهودیها مطرح کرد که با واکنشهای تندی از سوی نمایندگان حزب کارگر و پارلمان بریتانیا همراه شد. لیوینگستون اما در واکنش به انتقادهای صورت گرفته، در گفتوگو با شبکه بیبیسی عنوان کرد که انتقاد از سیاستهای رژیم اسرائیل نمیبایست به عنوان اظهاراتی ضدیهودی تلقی شود. اما تمامی این انتقادها و حتی تعلیق از حزب کارگر هم نتوانست اندک تغییری را در دیدگاه کن لیوینگستون نسبت به رژیم صهیونیستی و طرفداران آن ایجاد کند. وی در روز یادبود هولوکاست، در برنامهای با عنوان «آیا هولوکاست به منظور اعمال فشار بر دیگران تحریف شده»، حضور یافت و سخنانی را درخصوص این واقعه مطرح کرد که همانند مصاحبه وی با رادیو بیبیسی، موجی از انتقادها را به دنبال داشت. این مصاحبه که به طور زنده از طریق کانال شبکه پرستیوی در یوتیوب پخش شد، بازتاب گستردهای را در رسانههای مطرحی همچون سان، تایمز آو ایزرائیل، هاآرتص دیلی، دیلی میل، تایمز، ایزرائیل نشنال نیوز، جروزالم پست و مترو داشت که در ادامه به چند نمونه از آنها اشاره خواهیم کرد. روزنامه «سان» در این باره مینویسد: «درخواست نمایندگان پارلمان بریتانیا برای اخراج «کن لیوینگستون» از حزب کارگر بهدلیل اظهارات ضدیهودی وی در شبکه پرس تی وی.»

همچنین روزنامه «هاآراتص» در واکنش به این مساله نوشت: «شهردار پیشین لندن با حضور در شبکه پرس تیوی، ادعای خود مبنی بر حمایت هیتلر از صهیونیستها را تکرار کرد.»

در همین حال فعالیت کن لیوینگستون شهردار سابق لندن و از اعضای برجسته حزب کارگر انگلستان که از آوریل سال 2016 و به دلیل اظهارات ضدیهودی در حالت تعلیق قرار داشت، طی حکمی از سوی کمیته انضباتی این حزب برای مدت زمانی نامحدود تمدید شد. نشریات تایمز و گاردین نیز به موضوع تمدید تعلیق لیوینگستون و ارتباط وی با شبکه پرس تیوی پرداختند.

شیدا اسلامی
کارشناس رسانه

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
سرویس فرهنگی - یادداشت بیشتر
بهار می آید، کرونا می رود

بهار می آید، کرونا می رود

بهار در راه است، مثل هر سال همین موقع. زمستان می رود و بهار می آید. همین گزاره ساده و طبیعی که تکرار هر ساله طبیعت است به ما یادآوری می کند کرونا هم می‌رود و روزهای سلامت گذشته بازمی گردد.

عیدی پایتختی‌ها به مردم

عیدی پایتختی‌ها به مردم

آدم‌ها آرزوی زیادی دارند برای خود و دیگران. در شرایط فعلی جامعه ما و جامعه جهانی آرزوهای شخصی و آرزوهای گروهی در هم گره خورده اند.

عید یعنی حال خوب

عید یعنی حال خوب

از عید پارسال،از لحظه تحویل سال،از بهار نارنج که کنار هم بودیم کدام مان فکرش را می‌کردیم سالی اینقدر سخت و پر حادثه را تجربه کنیم؟ تقویم امسال را از فروردینش که ورق بزنید تا همین اسفند پر بوده از سختی و حادثه.

سرویس فرهنگی - گفتگو بیشتر