jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۱۱۴۵۲۶۰ ۰۹ خرداد ۱۳۹۷  |  ۱۰:۳۲

سرطان پوست که متداول‌ترین و شایع‌ترین انواع سرطان‌هاست و ۷۵ درصد کل سرطان‌ها را تشکیل می‌دهد، شامل تغییرات غیرعادی در لایه بیرونی پوست است.

10 نشانه سرطان پوست

به گزارش جام جم، هرچند اکثر مبتلایان به سرطان پوست بهبود می‌یابند، اما به‌دلیل شیوع زیاد، یکی از نگرانی‌های عمده به شمار می‌آید. این بیماری به سه نوع عمده تقسیم می‌شود: کارسینوم سلول بازال (BCC) ، ملانوم و کارسینوم سلول سنگفرشی .(SCC) بسیاری از علائم این سه نوع سرطان با یکدیگر مشترک است. موارد زیر برخی از نشانه‌هایی است که باید مورد توجه قرار بگیرد:

خال‌های نامتقارن

نامتقارن بودن خال‌ها نشانه خوبی نیست.

خال‌های دندانه‌دار یا نامنظم

خال‌های معمولی لبه‌های صافی دارند.

خال‌هایی که تیره‌تر می‌شوند یا تغییر رنگ می‌دهند

بزرگ بودن اندازه خال‌ها

هر خال بزرگ‌تر از مدادپاک‌کنِ انتهای مداد، باید توسط پزشک بررسی شود.

خال‌هایی که خونریزی می‌کنند یا آسیب می‌بینند

جوش‌هایی که روی بخش‌های در معرض آفتاب پوست ایجاد می‌شوند و از بین نمی‌روند.

جوشدانه‌ها گاهی ظاهر می‌شوند و پس از مدتی هم از بین می‌روند. اما اگر یک برجستگی شفاف جوش مانند با گذشت ماه‌ها از بین نمی‌رود احتمالا یک جوش معمولی نیست.

کبودی روی پاها که بهبود پیدا نمی‌کند

زخم‌هایی که بهبود نمی‌یابد. این مشکل معمولا شامل زخم‌های دهانی است. سرطان پوست دهان جزو کارسینوم سلول سنگفرشی (SCC) طبقه بندی می‌شود.

رگه‌های سیاه یا قهوه‌ای زیر ناخن‌ها. این رگه‌ها زیر ناخن انگشتان پا هم ظاهر می‌شوند.

پوسته پوسته شدن پوست

بین سرطان پوست و شرایط غیر مرتبط مانند خشکی پوست، پسوریازیس یا اگزما تفاوت زیادی وجود دارد، هرچند ممکن است همه این موارد شرایط مشابهی ایجاد کنند. معمولا مناطق حساس پوست به سرطان پوست دچار می‌شود و معمولا به کرم‌های موضعی نیز پاسخ نمی‌دهد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
یادداشت بیشتر
وظیفه آگاهی بخشی

وظیفه آگاهی بخشی

به نظر من باوجود برخی تلاش‌ها، در برنامه‌های تلویزیونی نوروز امسال تنوع وجود نداشت، درحالی‌که انتظار می‌رفت امسال که مردم در خانه‌ها هستند، فیلم‌های متنوعی از شبکه‌های مختلف برایشان به نمایش گذاشته شود؛ به همین دلیل تنها چیزی که خیلی طرفدار داشت، همین سریال «پایتخت» بود که آن هم مسیری زیگزاگی طی کرد.

باوری كه تغییر كرد

باوری كه تغییر كرد

موضوع این است وقتی راجع به ویروس صحبت می‌شود، راجع به اپیدمی صحبت می‌كنیم؛ یعنی راجع به مفهومی همزمان علمی و اجتماعی كه پیوست سیاسی در آن نمی‌گنجد.

بحران تصمیمات زودهنگام کرونایی

بحران تصمیمات زودهنگام کرونایی

اتخاذ تصمیمات متناقض در مدیریت بحران‌های اجتماعی یکی از اشتباهات حوزه مدیریت کلان است که در علم جامعه‌شناسی از آن به عنوان چندگانگی مدیریتی یاد می‌شود.

گفتگو بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر