jamejamonline
سیاسی کد خبر: ۱۰۳۲۲۰۶ ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۶  |  ۰۷:۵۴

انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری با اخذ رای از یک ایرانی مقیم نیوزیلند کلید خورد و هموطنان ایرانی در این کشور واقع در اقیانوس آرام نخستین افرادی بودند که پای صندوق رای رفتند تا رئیس جمهور کشور را انتخاب و سکان هدایت اجرایی کشور را به وی بسپارند.

نخستین ایرانی رای خود را به صندوق انداخت

به گزارش جام جم آنلاین از ایرنا، اخذ رای از ایرانیان مقیم نیوزیلند ساعت 9 و 30 دقیقه صبح به وقت محلی (2 بامداد به وقت تهران) در چهار شهر آکلند، کرایست چرچ، ولینگتون و دنیدن آغاز شد و ایرانیان مقیم این کشوز نخستین هموطنان در جهان بودند که پای صندوق های رای حاضر شدند.
نخستین رای در انتخابات ریاست جمهوری در دانشگاه ویکتوریای ولینگتون از سوی یک پژوهشگر ایرانی در این دانشگاه به صندوق انداخته شد.

نیوزیلند شرقی ترین کشور دنیاست و خورشید در جهان ابتدا در این کشور طلوع کرده و روز جدید از این کشور آغاز می شود. افق نیوزیلند هفت و نیم ساعت زودتر از تهران است لذا در حالیکه در نخستین ساعات روز 29 اردیبهشت ماه در ایران بسر می بریم برگزاری انتخابات در نیوزیلند آغاز شد.

صندوق های رای گیری صبح زود به شهرهای آکلند، کرایست چرچ و دنیدن ارسال شد و صندوق سیار شماره یک نیوزیلند نیز در سالنی که دانشجویان ایرانی در دانشگاه ویکتوریا اجاره کرده بودند اخذ رای از دانشجویان را آغاز کرد.

نخستین رای انداخته شده به این صندوق در واقع نخستین رای داده شده در انتخابات ریاست جمهوری کشورمان در کل دنیا بود. این رای از سوی یک پژوهشگر ایرانی در دانشگاه ویکتوریای ولینگتون به صندوق انداخته شد.

اخذ رای از ایرانیان در دانشگاه ویکتوریای ولینگتون ساعت 9 و 30 دقیقه به وقت محلی آغاز شد و تا ساعت 11 ادامه می یابد و از ساعت 12 تا 19 به وقت محلی نیز این صندوق در سفارت جمهوری اسلامی ایران در این شهر مستقر می شود.

دانشجویان ایرانی دانشگاه مسی در منطقه شمالی شهر آکلند نیز از صبح امروز پای صندوق رای مستقر در این دانشگاه رفتند و پس از پایان رای گیری این صندوق به دانشگاه آکلند و سپس به منطقه مرکزی این شهر نیوزیلند منتقل خواهد شد.

رای گیری از ایرانیان مقیم شهر «دنیدن» و «کرایست چرچ» این کشور هم انجام می شود.

ایرانیان مقیم نیوزیلند به طور عمده در «آکلند» ساکن هستند و در سه محل شمال، مرکز و غرب این شهر که ایرانیان تجمع بیشتری دارند رای گیری بعمل خواهد آمد.

با توجه به اینکه روز جمعه 29 اردیبهشت روز کاری در نیوزیلند می باشد، تا دو ساعت پس از پایان وقت اداری رسمی نیوزیلند رای گیری از ایرانیان ادامه پیدا خواهد کرد.

جلال الدین نمینی میانجی، سفیر ایران در نیوزیلند اعلام کرد رای گیری به صورت حضوری و با ارائه گذرنامه و یا شناسنامه معتبر ایرانی صورت می گیرد و تمامی امور اجرایی رای گیری توسط ایرانیان مقیم انجام گرفته و پس از پایان اخذ رای، آراء توسط آنها شمارش خواهد شد.

دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در 102 کشور و 310 شعبه برگزار می شود و اخذ رای از ایرانیان در نیوزیلند کلید خورد و در قاره آمریکا پایان می یابد.

حسن روحانی، سیدمصطفی هاشمی طبا، سیدابراهیم رئیسی و سیدمصطفی میرسلیم نامزدهای انتخابات این دوره ریاست جمهوری هستند.

56 میلیون و 410 هزارو 234 نفر واجدان شرایط حضور در انتخابات 29 اردیبهشت هستند که از این تعداد 1 میلیون و 350 هزارو 294 نفر رأی اولی خواهند بود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
نوذر
India
۱۹:۵۶ - ۱۳۹۶/۰۲/۲۹
آخرین نفر ایرانیان هاوایی رای خواهند داد.
۰
۰
سرویس سیاسی - یادداشت بیشتر
تفاوت ما با آنها

تفاوت ما با آنها

آنها همین چند وقت کتابشان را در جهان به بیست زبان پخش کردند و چند میلیون از روی آن چاپ کردند که در عصر «انسان خداگونه» هستیم و هوش مصنوعی و دیگر فناوری‌ها چنان کرده که «انسان، مهار خلقت را به دست گرفته است.»

سرویس سیاسی - گفتگو بیشتر
سرویس سیاسی - پیشنهاد سردبیر بیشتر
سرویس سیاسی - پیشخوان بیشتر