jamejamsara
سرا خواندنی ها کد خبر: ۱۰۰۷۱۱۶ ۱۰ اسفند ۱۳۹۵  |  ۰۹:۲۶

متخصصان تغذیه ضمن هشدار درباره مصرف بیش از حد نودل یا رشته اعلام کرده‌اند که نوعی ماده افزودنی موجود در این خوراکی جان افراد را نشانه گرفته است.

این ماده غذایی پرطرفدار و خوشمزه جانتان را می‌گیرد

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران، نودل نوعی غذای فوری محسوب می‌شود که طرفداران بسیاری دارد.

تحقیقات نشان می‌دهد علاوه بر مضر بودن برای سلامتی ممکن است زندگی افراد را به خطر بیاندازد. افزون بر این یکی دیگر از عارضه های بزرگ نودل چاقی است.
ترتیاری بوتیل هیدروکینون (tbhq) یک افزودنی غذایی و محصول جانبی تولید شده در صنعت نفت است که در برخی مواد غذایی فوری مورد استفاده قرار می گیرد.
این ماده افزودنی در برخی نودل‌ها به چشم می‌خورد و نمک، شکر، روغن پالم، آرد گندم، رنگ‌ها و طعم دهنده های مصنوعی از دیگر مواد تشکیل دهنده آنها به شمار می‌آید.
همچنین این غذای خوشمزه با نمک، ادویه، شکر و مونو سدیم گلوتامات طعم دار می‌شود.
طی یک مطالعه از سوی یک متخصص گوارش معده که با دوربین معده فردی را دو ساعت پس از خوردن نودل مورد تحلیل قرار داد، مشخص شد که نه تنها نودل‌ها به آسانی هضم نمی شوند، که با جذب مواد مغذی و غذایی در معده ممانعت می‌کنند که در نهایت به دلیل ورود ماده هضم نشده به روده از بدن دفع می شوند.
از طرفی در بسیاری از تحقیقات نشان داده شد که رنگ‌ها و طعم دهنده‌های مصنوعی موجب از بین رفتن سلول‌های بدن می‌شود.
نودل حاوی بیش از ۲ هزار و ۷۰۰ میلی گرم سدیم و مقدار زیادی آرد گندم است و اگر می‌خواهید سالم بمانید از مصرف مداوم نودل پرهیز کنید.
گفتنی است؛ در کشور کره جنوبی نودل به طور مداوم مصرف می‌شود به طوری که ۱۱ هزار نفر از این غذای فوری به طور منظم استفاده می‌کنند و در معرض خطر ابتلا به دیابت، سندرم متابولیک و سکته مغزی قرار دارند. به همین دلیل متخصصان مصرف غذاهای سالم خانگی را توصیه می‌کنند.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
یادداشت بیشتر
هر بهار عاشق شوید

هر بهار عاشق شوید

‌ من همیشه نوروز را دوست داشته‌ام از بچگی‌ام تا همین حالا. همیشه حسابی خوش گذرانده ام و در کودکی هم بسیار عیدی گرفته ام.

بهار می آید، کرونا می رود

بهار می آید، کرونا می رود

بهار در راه است، مثل هر سال همین موقع. زمستان می رود و بهار می آید. همین گزاره ساده و طبیعی که تکرار هر ساله طبیعت است به ما یادآوری می کند کرونا هم می‌رود و روزهای سلامت گذشته بازمی گردد.

عیدی پایتختی‌ها به مردم

عیدی پایتختی‌ها به مردم

آدم‌ها آرزوی زیادی دارند برای خود و دیگران. در شرایط فعلی جامعه ما و جامعه جهانی آرزوهای شخصی و آرزوهای گروهی در هم گره خورده اند.

گفتگو بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر