علی؛ معجزه خلقت

گفت‌وگو با آزاده اسکندری، نویسنده یکی از پرمخاطب‌ترین کتاب‌های علوی این سال‌ها

علی؛ معجزه خلقت

«علی؛ معجزه خلقت است» این جمله ابن‌سینا بر تارک کتاب «حیدر» نوشته آزاده اسکندری حک شده‌است. کتابی که در مدت اندکی که از انتشارش می‌گذرد، بارها مورد تجدید چاپ قرار گرفته و می‌توان آن را یکی از پرمخاطب‌ترین کتاب‌های سال ۹۹ دانست.

زیر سایه عنایت

شرح عوامل اصلی موفقیت «حیدر» در یادداشت‌شفاهی محمدحقی، مدیر انتشارات ‌کتابستان

زیر سایه عنایت

در مورد کتاب‌های مربوط به اهل‌بیت(ع)، معتقدم عنایت ایشان مشمول حال شده‌است چون وقتی به سوابق هم نگاه می‌کنم در موارد دیگر هم همین را می‌بینم.

مهارت‌هایت چند؟

روایت‌های یک مادر کتاب‌ باز

مهارت‌هایت چند؟

توی قالب کوچک ماشین و در سکوت وزوز‌دار جاده، حتی کوچک‌ترین تغییر در ریتم نفس‌کشیدن هم از گوش بقیه دور نمی‌ماند. چه برسد به این‌که پسرک ناگهان با زمزمه گفت: «اکه‌هی! چقدر این خوبه. کاش پول داشتم.»

هشدار جایزه‌ کتاب‌ سال برای جشنواره‌ها

هشدار جایزه‌ کتاب‌ سال برای جشنواره‌ها

با اعلام نتایج سی‌وهشتمین دوره جایزه‌ کتاب‌ سال جمهوری‌ اسلامی‌ ایران، پرونده آخرین رویداد مهم فرهنگی و هنری کشور بسته شد و این می‌تواند حسن‌ ختامی برای فعالیت‌ های فرهنگی سال ۹۹ باشد.

قصه‌های پدری

پدر در ادبیات داستانی به شکل‌های مختلف بازتاب داشته و تصاویر متفاوتی از این نقش را در داستان‌ها شاهد بوده‌ایم

قصه‌های پدری

یک مرتبه جایی جمله‌ای خواندم که در ذهنم ماند، «مادر مثل مداد تمام می‌شود و متوجه تمام شدنش می‌شوی ولی پدر مثل خودکار همیشه هست ولی ناگهان دیگر نمی‌نویسد» البته این جمله نقل به مضمون آن چیزی بود که خوانده بودم ولی منظور این بود که پدرها حضورشان طوری است که کسی خیلی متوجه تمام شدن و ذره‌ذره رفتنش نمی‌شود و وقتی به خودمان می‌آییم که دیگر نیستند.

ضمیمه قفسه کتاب منتشر شد+ عکس

ضمیمه قفسه کتاب منتشر شد+ عکس

ضمیمه قفسه کتاب سه شنبه 5 اسفند 1399 روزنامه جام جم منتشر شد.

جود آمده بر درگه او بهر گدایی

در روز میلاد امام جواد (ع) نگاهی به ابعاد شخصیتی آن حضرت و سیره جوان‌ترین امام شیعیان داشته‌ایم

جود آمده بر درگه او بهر گدایی

نامش محمد، کنیه‌اش «ابوجعفر» و معروف‌ترین القاب او «تقی» و «جواد» است. در ماه رمضان سال ۱۹۵ هجری قمری در شهر مدینه دیده به جهان گشود.

کتاب‌های سال کرونا

دیروز و طی مراسمی ‌آثار برگزیده و شایسته تقدیر سی‌وهشتمین دوره جایزه «کتاب سال» جمهوری اسلامی ‌ایران معرفی شدند

کتاب‌های سال کرونا

امسال سال متفاوتی برای اهالی کتاب بود؛ به‌خصوص کسانی که خود مولد و تولیدکننده کتاب بودند‌ با مشکلات و رویدادهای مختلفی دست و پنجه نرم کردند.

انتشار «تاریخ شعرای فارسی‌گوی بوسنی ‌و هرزگوین»

انتشار «تاریخ شعرای فارسی‌گوی بوسنی ‌و هرزگوین»

«تاریخ شعرای فارسی‌گوی بوسنی و هرزگوین» نوشته الویر موسیچ منتشر شد.

کتاب بدون یارانه ممکن است؟

همه‌چیز درباره یارانه دادن به صنعت نشر که این سال‌ها با انتقادهای جدی روبه‌رو شده است

کتاب بدون یارانه ممکن است؟

اگر مبدأ صنعت نشر در ایران را ورود دستگاه چاپ به ایران بگیریم، این صنعت همین حالا از ۳۸۰سالگی عبور کرده و فقط ۱۷سال دیگر، ۴۰۰سالگی خود را جشن خواهد گرفت.

با حضور معاون اول رییس جمهوری و وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی؛

مراسم رونمایی از کتاب کاریکاتور «کارا » برگزار شد

مراسم رونمایی از کتاب کاریکاتور کارا ( آثار منتخب جشنواره ملی کاریکاتور کار) با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری و محمد شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی دیروز چهارشنبه 29 بهمن ماه جاری برگزار شد.

ردای نیما بر تن شعر قرن

بر در خروجی قرن ایستاده‌ایم؛ قرنی که با انقلاب شعری نیما یوشیج در سال ۱۳۰۰ آغاز شد و با نفوذ او در طول این سده ادامه یافت

ردای نیما بر تن شعر قرن

آرام‌آرام در حال بیرون‌رفتن از در خروجی قرن هستیم؛ قرنی که به لحاظ بازه زمانی، مثل همه قرون گذشته، صد سال بیشتر را در بر نگرفته، اما آن‌قدر سرعت تحولات در آن بالا بوده انگار هم‌عصرهای ما در مقایسه با پیشینیان، چندین قرن را به جای یک قرن زیسته‌اند. اگر بخواهیم رفتاری کرونولوژیک با شعر معاصر فارسی در قرن اخیر در پیش بگیریم، طی این گاه‌شماری خواهیم دید سرسامی بر قرن مسلط بوده‌است. گاهی در طول تاریخ شعر فارسی، قرنی می‌آمده و قرنی می‌رفته بی‌ آن‌که بدن شعر فارسی تکانه‌ای جدی را تجربه کرده‌باشد. اما شما قرن حاضر را بنگرید؛ چقدر تحول، چقدر چرخش، چقدر ایده و نظریه و حرکت. از قضا در پایان قرنی به سر می‌بریم که میزبان مراسم جشن تولد شعر نوین ایران بوده‌است؛ نیمایوشیج، در آغازین سال همین قرن بود که نخستین شعرش را منتشر کرد.

گروس عبدالملکیان در جمع نامزدهای نهایی جایزه «قلم» آمریکا

گروس عبدالملکیان در جمع نامزدهای نهایی جایزه «قلم» آمریکا

مجموعه شعر گروس عبدالملکیان به جمع نامزدهای نهایی جایزه «قلم» آمریکا راه یافت.

مبارزه روی آسفالت سرد!

مروری بر آثار داستانی که از کف خیابان راوی اتفاقات و مبارزات انقلاب هستند

مبارزه روی آسفالت سرد!

خیابان؛ می‌شود خیلی راحت سراغ گوگل رفت تا تعریفی از خیابان و تقسیمات کوچک‌تر و بزرگ‌تر این مسیرهای عبور و مرور در شهرها به‌دست آورد ولی وقتی قرار است در جهان داستان‌ها سراغ خیابان‌ها برویم خیلی کاری به جنس آسفالت و نحوه جدول‌بندی و این قبیل اطلاعات و جزئیات فنی نداریم و خیابان به‌عنوان محل حضور و اجتماع و حرکت مساله می‌شود و تبدیل به مکان و بستری برای پیشرفت قصه می‌شود.

شعر فجر ؛ یک جشنواره بی‌صدا

اعلام نامزدهای جشنواره شعر فجر، حاشیه‌ها و سوالات بسیاری برای اهالی هنر و ادبیات به وجود آورده‌است

شعر فجر ؛ یک جشنواره بی‌صدا

این روزها که تنور جشنواره فیلم فجر داغ است و با پایان اکران‌ها و اعلام نامزدها در بخش‌های مختلف، شاهد نقد و نظرهای مختلف اهالی هنر و سینما هستیم، جشنواره مهم دیگری نیز در کشور در حال برگزاری است که در مقایسه با جشنواره فیلم فجر کمتر به آن توجه می‌شود. البته این جشنواره نیز نام «فجر» بر خود دارد اما از آنجا که ذات آن سلبریتی‌پرور نیست، کمتر از جشنواره فیلم به میان مردم کشیده می‌شود. جشنواره شعر فجر که مدتی است در مرحله برگزاری است و به‌تازگی اسامی نامزدهای این جشنواره در بخش‌های مختلف اعلام شده، امسال نیز حواشی مربوط به خود را داشته‌است. حاشیه‌هایی که از زمان اعلام دبیر این جشنواره متوجه آن بود، حالا با اعلام نامزدها در بخش‌های مختلف به اوج خود رسیده و احتمالا مرحله آخر این حواشی نیز اعلام برگزیدگان خواهدبود. در این گزارش به بررسی این حواشی خواهیم‌پرداخت و نقدهای مختلفی را که در این دو روز به جشنواره پانزدهم شده، دقیق‌تر از نظر خواهیم گذراند.

کلماتی برای مشت‌های گره شده

۴۲ سال پس از خلق شعارهای انقلابی، برخی از آنها ماندگار و بعضی فراموش‌شده‌اند

کلماتی برای مشت‌های گره شده

درباره نقش اجتماعی شعارهای انقلاب اسلامی بارها نوشته‌اند؛ جامعه‌شناسان دست‌به‌کار شده‌اند و بنای تحلیل‌های جامعه‌شناختی خود را گاه بر ساختار فرهنگی شعارهای آن روزگار بناکرده‌اند.

كلمه‌های خون در خیابان

در سال پیروزی انقلاب اسلامی بیش از ۷۰ كتاب شعر منتشر شد كه اغلب‌شان روایتی از رویدادهای روز جامعه ارائه نمی‌داد

كلمه‌های خون در خیابان

تا پیش از سال ۱۳۵۷، شعر سیاسی ایران، شعری پیشرو و جسور بود؛ نماینده‌های شعر سیاسی و شعر چریكی، هم پشت میز شاعری‌شان و هم در خیابان، حضوری چشمگیر را تجربه می‌كردند اما سال منتهی به پیروزی انقلاب اسلامی خیلی چیزها را عوض كرد و از جمله همین قاعده نانوشته‌ را؛ این‌كه شاعرانِ حساس به رویدادهای خیابان، از آن عقب افتادند.

یک قرن با سمیعی

به مناسبت ۱۰۰ ساله شدن احمد سمیعی گیلانی نگاهی به کارنامه این مترجم و عضو پیوسته فرهنگستان زبان و ادب فارسی داشته‌ایم

یک قرن با سمیعی

امسال سال مهمی است. از مهم‌ترین دلایل مهم بودن سال ۹۹ آن است که قرنی که در آن هستیم، با آن به پایان خواهد رسید. اما انسان‌هایی هستند که با تمام‌شدن یک قرن از عمرشان نیز تمام نمی‌شوند و احمد سمیعی گیلانی از اینهاست. سمیعی گیلانی تتمه نسلی است که ما جوان‌ترهای ادبیات از آنها به‌عنوان «غول‌های ادبیات معاصر» یاد می‌کنیم.

لالایی؛ رسانه مادر

نگاهی به «لالایی» و نقش بسیار مهم آن در انتقال احساسات و آموزه‌های گوناگون اخلاقی به کودکان

لالایی؛ رسانه مادر

لالایی‌ها ترانه‌های عامیانه و کهن ایرانی است که ریشه در فرهنگ و آداب و سنن اقوام گوناگون ما دارد و جزو ادبیات شفاهی و عامیانه محسوب می‌شود. در گوش کودکان هر گوشه از ایران، لالایی‌هایی که سینه به سینه از نسلی به نسل دیگر راه یافته، زمزمه می‌شود. لالایی‌ها نوای آهنگین و آرام‌بخش برای خواب کودکان است و از قدیمی‌ترین و رایج‌ترین نوع ترانه‌های عامیانه محسوب می‌شود و به دلیل این‌که در گذشته عمدتا دایه‌ها این لالایی‌ها را برای بچه‌ها می‌خواندند که اصطلاحا به این دایه‌ها یا حتی در گویش محلی به برخی مادران لـله گفته می‌شد، این خوانده‌ها، ترانه‌ها و آوازها احتمالا «لالایی» نام گرفته است. در این گزارش به اهمیت لالایی در فرهنگ ما و میزان اثرگذاری آن در شیوه‌های تربیتی و رفتاری کودکان خواهیم پرداخت.

عدالت موقت فرهنگی (اینفوگرافیک)

اولین نمایشگاه مجازی کتاب تهران در حالی تا فردا تمدید شد که هنوز مشکلات عرضه و فروش کتاب در سایت آن حل نشده است

عدالت موقت فرهنگی (اینفوگرافیک)

اولین نمایشگاه مجازی کتاب تهران که از یکم بهمن‌ماه آغاز به کار کرده و قرار بود دیروز ششم بهمن به کار خود پایان بدهد، برای دو روز دیگر تمدید شده و از این رو فردا روز پایانی برگزاری آن خواهد بود.

۱بعدی