• یک پژوهشگر تاریخ معاصر در گفت و گو با جام جم آنلاین؛

  در کودتای 28 مرداد، آمریکایی ها آلت دست سیاست های انگلستان بودند

  بیش از6 دهه از کودتای 28 مرداد می‌گذرد؛ اتفاقی که به نظر برخی پژوهشگران باید با عنوان کودتا ازآن یاد کرد و برخی دیگر آن را یک حادثه و قیام ملی تلقی می­کنند. در این مورد با یک پژوهشگر تاریخ معاصر به گفت و گو پرداخته­ایم.

 • یک پژوهشگر و مورخ ایرانی در گفت و گو با جام جم آنلاین:

  غربی ها میخواهند ایران را به سوریه تبدیل کنند

  یک مورخ معتقد است، امروزه باید به کودتای 28 مرداد سال 32 بیشتر بپردازیم؛ چرا که باز آفرینی بخشی از تاریخ و عملیات روانی که آمریکا برای ایران رقم زد با این‌که برایمان گران تمام شد، اما بسیار برای کشور درس داشت. به هر دلیل باید متوجه باشیم شیوه های مختلف آمریکا و دوستانش باز هم باعث ایجاد کودتایی دیگر نشود. اگر غرب بر ما احاطه پیدا کند قطعا خشونت دیگر خشونت 28 مرداد سال 32 نخواهد بود، بلکه خشونتی مشابه اتفاقات سوریه و حتی بدتر خواهد بود.

 • یک روایت تکان دهنده از سینما رکس آبادان

  سینما رکس آبادان شب ۲۸ مرداد ماه سال ۱۳۵۷ و در حین نمایش فیلم «گوزن‌ها» دچار آتش‌سوزی شد و بنابر آمارها 677 نفر به همین دلیل کشته‌شدند. اما برخی دیگر از آمارها حاکی از کشته شدن 420 تن است.

 • عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس درگفتگو با جام جم آنلاین ؛

  ایران در بهترین شرایط دفاعی کشور است

  عضو کمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: امروز جمهوری اسلامی ایران در بهترین شرایط دفاعی از نظر تجهیزات، آموزش نیروها و انسجام بین ارتش، سپاه و بسیج به عنوان مهمترین نیروهای وفادار انقلاب قرار دارد و قطعا دشمن، بی خرد و بی توجه به این امر نخواهد بود.

 • رئیس کمیته بین الملل کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با جام جم آنلاین؛

  آمریکایی ها قدرت نظامی، موقعیت و جایگاه ایران را می دانند و وارد جنگ نظامی نمی شوند

  رئیس کمیته بین الملل کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی گفت: در سخنان مقام معظم رهبری این نکته اساسی وجود داشت که بزرگنمایی ترس از جنگ وآن را جدی و واقعی نشان دادن، کمکی به حل مشکلات نمی‌کند.

 • رئیس کمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی مجلس در گفتگو با جام جم آنلاین؛

  ایران و آمریکا شرایط جنگ و مذاکره را ندارند

  رئیس کمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: ایران و آمریکا شرایط جنگ و مذاکره را ندارند و مقام معظم رهبری خیلی صریح اعلام کردند که نه جنگ خواهد شد و نه مذاکره ای صورت خواهد گرفت.

 • از 30 تیر 31 تا 28 مرداد 32 چه گذشت؟

  زمینه های کودتای 28 مرداد سال 1332 را باید در وقیع تیرماه سال 1331 جستجو کرد. جایی که مصدق به دلیل دخالت نظامیان از دولت کنار کشید اما ملت به هواداری از مصدق و با حمایت آیت الله کاشانی توطئه دربار را نقش بر اب کرد و بار دیگر مصدق نخست وزیر شد.

 • گفت‌وگوی جام جم آنلاین با حسین دهباشی، مستندنگار و تاریخ پژوه

  عنوان آمریکایی بعد از 28 مرداد عنوانی شرافتمندانه نخواهد بود

  سال گذشته دولت ایالات متحده آمریکا اسنادی از کودتای 28 مرداد منتشر کرد که براساس این اسناد می‌توانیم ضمن بررسی دقیق آنها درباره نقش این کشور در بروز بحران‌ داخلی کشورمان، رویکرد آمریکا درباره جمهوری اسلامی ایران را در شرایط فعلی مورد بررسی قرار داد.