jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۸۱۵۹۵۴ ۲۰ تير ۱۳۹۴  |  ۱۷:۱۲

معاون سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از ثبت ۱۱ قنات تاریخی کشور در فهرست میراث جهانی خبر داد.

۱۱ قنات‌ تاریخی ایران، ثبت جهانی می شود

محمد حسن طالبیان در گفت​وگو با خبرگزاری صدا و سیما گفت: به منظور ثبت قنات های تاریخی کشور از بهمن سال گذشته پرونده ای تشکیل و به سازمان یونسکو ارجاع شد و قرار است تا دو ماه آینده کارشناسان ارزیاب از سازمان یونسکو و ایکوموس جهانی برای بررسی این قنات ها به کشورمان سفر کنند.

وی با اشاره به اینکه 11 قنات از استان های خراسان رضوی، خراسان جنوبی، یزد، کرمان و اصفهان انتخاب شده اند، افزود: این قنات های تاریخی از زمان هخامنشیان تا امروز را شامل می شود که با ثبت جهانی آن هم می توان فناوری این قنات ها و هم ارزش های ملموس و ناملموس آن را به خصوص در خشکسالی های اخیر به مردم نشان داد و بر حفظ و نگهداری قنات های تاریخی تاکید کرد.

طالبیان همچنین با اشاره به ثبت جهانی هجدهمین و نوزدهمین اثر تاریخی کشورمان گفت: محوطه باستانی شوش و منظر فرهنگی میمند کرمان در فهرست سازمان جهانی یونسکو به ثبت رسیده که حدود ده سال است در این مکان ها باستان شناسی انجام می شود.

معاون سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری افزود: قدمت محوطه باستانی شوش مربوط به 6 تا 7 هزار سال پیش است و منظر فرهنگی میمند نیز به قبل از اسلام بر می گردد.

وی گفت: هم اکنون حدود 39 اثر تاریخی دیگر به عنوان فهرست پیشنهادی و ثبت موقت در سازمان یونسکو داریم.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
یادداشت بیشتر
ویروس کرونا و اتحادیه اروپا

ویروس کرونا و اتحادیه اروپا

شاید بزرگترین چالشی که کشورهای اروپایی همیشه پس از جنگ جهانی دوم انتظارش را داشتند مشکلات امنیتی، سیاسی و نهایتا اقتصادی-اجتماعی بود.

سخت است ولی ...

سخت است ولی ...

روزهای سختی است.همه در حال مبارزه اند و تلاش می کنند تا سلامتی خود و اطرافیانشان را حفظ کنند. همه می‌خواهند زندگی آرام تر و آسیب های کمتری را برای خود و دیگران ایجاد کنند.

گفتگو بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر
نظرسنجی بیشتر
کدام یک از سریال های نوروز 99 را بیشتر پسندیده اید؟
پایتخت 6 - شبکه یک
کامیون - شبکه دو
دوپینگ - شبکه سه
میانبر - شبکه پنج
شش قهرمان و نصفی - شبکه آی فیلم