stats
 • سلاطین آسمان ایران

  با گذشت 29سال از پایان دفاع مقدس، متاسفانه بسیاری از خاطرات جنگ همچنان ناگفته مانده یا کمتر درباره آن سخن گفته شده، اما شاید نقش نیروی هوایی ایران مغفول مانده باشد.

 • گفت و گوی جام جم آنلاین با جانباز و اسیر ارمنی کشورمان در دوران دفاع مقدس

  سه سال و 9 ماه شکنجه و اسارت در قفس یازده / گفتم من الکساندر هستم؛ فرزند ایران

  25 درصد جانبازی و سه سال و 9 ماه اسارت ، سهم مرد این خانه از روزهای دفاع و مبارزه است؛ از هشت سال دفاع مقدس ، روزهایی فراموش نشدنی که بخش بزرگی از تاریخ ایثار و مقاومت را در کشورمان ساخته اند؛ ایثاری که زن و مرد و پیر و جوان و مسلمان و مسیحی نمی شناسد.

 • پادشاهی که مقابل نواب صفوی خبردار ایستاد

  نامش را شنیده‌ایم، بارها و بارها؛ شهید نواب صفوی. همان مبارزی که سحرگاه 27 دی‌ماه اعدام شد؛ 23 سال قبل از فرار محمدرضا پهلوی از ایران. محمد‌مهدی عبدخدایی که از همرزمان شهید مجتبی نواب صفوی است، خاطرات جالبی درباره این شهید دارد.

 • مادری که 33 سال منتظر آمدن فرزندش بوده است

  مریم هنوز چشم به‌راه است

  مادران انتظار را فقط مادران انتظار می‌فهمند. اشک، همدم مادران انتظار است. اشک را که از آنها بگیرند تمام می‌شوند، انتظار را که از آنها بگیرند می‌میرند. قصه مادران انتظار همه شبیه هم است. همه وصل شده‌اند به جنگ، به روزهای یورش دشمن به این آب و خاک، به همه آن لحظه‌های پرتب و تاب و پر تشویش، به دهه60، به سی و اندی سال قبل.

 • گفت و گوی جام جم آنلاین با خانواده شهید تازه تفحص شده مدافع حرم نوید صفری

  روایت پدری که پیکر کفن پوش پسرش را در آغوش گرفت / تازه دامادی که کروکی مزارش را کشید

  اسم شهدای تازه تفحص شده که می آید خیلی ها یاد دفاع مقدس می افتند، یاد شلمچه، جزیره مجنون، فاو، زبیدات، چیلات و شرهانی؛ یاد رزمنده های بی ادعای جبهه که راهشان ادامه دارد و رشادت شان هنوز که هنوز است زیر سقف خانه های کوچک و بزرگ این مرزو بوم نقل می شود.

 • شهیدی که در انگلستان برای او تندیس ساختند

  شکسته شدن رکورد شکار تانک در جهان توسط رزمنده ایرانی +عکس

  آن‌ها کم‌تر از یک دهم لشکر عراق بودند، اما ۱۶۰ تانک لشکر متجاوز بعثی را منهدم کردند و ارتش صدام را به عقب راندند به ‌گونه‌ای‌ که‌ به ‌علت خسارت سنگینی که به لشکر تانک صدام وارد آوردند بعد از اشغال خرمشهر، صدام متجاوز، خرمشهر را «گورستان لشکر تانک» خود نامید.

 • خلبانی که خطر را به جان می خرید! +عکس

  سرانجام لحظه شلیک فرا می‌رسد در عمق ۳۰ مایلی خاک عراق، خلبان کابین عقب به عتیقه‌ چی اطلاع می‌دهد که هواپیمای عراقی در تیررس قرار دارد و محمد نیز یک موشک راداری به سمت او رها می‌کند.

 • گفت‌وگوی جام‌جم با مدیرعامل موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس

  موزه‌ای که پاتوق خانواده‌ها می‌شود

  علی‌اصغر جعفری، مدیرعامل موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس می‌گوید که بسیاری از ظرفیت‌های این موزه ناشناخته باقی مانده است. او از تلاش برای تقویت نگاه فرهنگی در موزه سخن می‌گوید و مایل است موزه به پاتوقی برای هنرمندان تبدیل شود. جعفری معتقد است موزه این ظرفیت را دارد که خانواده‌ها را هم جذب کند.

 • اینستاگردی

  اعلامیه یک شهید ارمنی + عکس

  در شبکه های مجازی تصویری از اعلامیه اولین سالگرد سرباز شهید ارمنی «واهیک یسائیان» که در ۳۱ تیرماه ۶۷ به شهادت رسید، منتشر شده است که دیدنش خالی از لطف نیست.

 • دخالت جاسوسان آمریکایی در عملیات «کربلای۴»

  تحولات صحنه نبرد پس از پیروزی «فاو» و اقدامات نظامی دشمن که به طور گسترده و همه جانبه صورت گرفت، فرماندهان سپاه را با وضعیت جدیدی مواجه کرد. جنگ شهرها در سطح گسترده، حمله به مراکز اقتصادی، صنعتی و نفتی فشار فوق‌العاده‌ای را بر کشور وارد ساخت. به ویژه، کاهش بسیار زیاد قیمت نفت تا مرز ۵.۵ دلار در هر بشکه موجب تشدید این فشارها شد.

 • گفت و گوی جام جم آنلاین با خانواده شهید مدافع حرم دهه هفتادی سجاد زبرجدی سهراب

  همه دارایی های یک مادر شهید + عکس

  پشت دیوار یکی از خانه های کوچک محله جوانمرد قصاب در جنوب تهران، همه چیز بوی دلتنگی می دهد، همه حرف ها به یک اسم می رسند و همه خاطره ها با یاد یک نفر رنگ می گیرند و زنده می شوند؛ خاطره هایی فراموش نشدنی که هر چند دقیقه یک بار از راه می رسند و سرک می کشند و « سجاد » را به یاد اهالی خانه می آورند؛ شهیدی دهه هفتادی که به خاطر اعتقاداتش از خیلی چیزها دست کشید و رفت. حتی از مادر پیری که حالا به شدت دلتنگ اوست ، اما زبانی برای بیان دلتنگی هایش ندارد.